Podsiadło, Organek, Igo i inni poradniku „od facetów, dla facetów”


2020.11.29

opublikował:

Podsiadło, Organek, Igo i inni poradniku „od facetów, dla facetów”

fot. P. Tarasewicz

Równouprawnienie? Teoretycznie prosta i oczywista sprawa, ale w Polsce na wielu płaszczyznach niestety nadal jest z tym problem. Matylda Damięcka i Piotr Stankiewicz przygotowali poradnik, w którym faceci podpowiadają innym facetom, w jaki sposób budować partnerskie relacje z kobietami i jak je wspierać.

Jeżeli uważamy się za sojuszników kobiet, to nie jest naszym zadaniem do czegokolwiek kobiety przekonywać. Naszym zadaniem jest przemówić do rozumu tym mężczyznom, którzy nie ogarniają – wyjaśnia Dawid Podsiadło, czytając tekst autorstwa Piotra Stankiewicza. Obok najpopularniejszego polskiego wokalisty w akcję zaangażowali się Janusz Gajos, Maciej Stuhr, Łukasz Orbitowski, ale też muzycy – Tomasz Organek, Sławek Uniatowski, Czesław Mozil, Igo Radek Łukasiewicz. Zobaczcie, jak w 12 punktach panowie radzą, co robić, aby było dobrze.

Sprawdź też: Dawid Podsiadło: „Walczcie z wirusem, nie z Kobietami”

1. Janusz Gajos: – Nie przemawiajmy do kobiet. Mówmy do innych mężczyzn.

2. Dawid Podsiadło: – W szczególności, mówmy do tych mężczyzn, którzy nie ogarniają tematu. Mówmy, żeby ogarnęli, i temat i siebie. Jeżeli uważamy się za sojuszników kobiet, to nie jest naszym zadaniem do czegokolwiek kobiety przekonywać. Naszym zadaniem jest przemówić do rozumu tym mężczyznom, którzy nie ogarniają.

3. Bartłomiej Topa: – Bądźmy dorośli — gimnazjum już się skończyło. Nie sprowadzajmy sprawy do absurdu gdy tylko nam wygodnie. Przestańmy mówić w imieniu kobiet, nie zabierajmy im głosu, nie sugerujmy, że lepiej od nich wiemy, o co chodzi w ich walce o ich prawa. i serio, darujmy sobie dobre rady.

4. Mateusz Damięcki: – I nie, mężczyzna nie ma milczeć, ma sporą pracę do wykonania. Nad sobą i nad innymi mężczyznami.

5. Tomasz Organek: – Nasza rola polega na tym, żeby wreszcie posłać na śmietnik hirstorii tę przeklętą “męską szatnię”.

Sławek Uniatowski: – Słyszysz głupie żarciki w męskim gronie — reaguj. Widzisz kretyńskie zachowania — reaguj.

Michał Rusinek: – Nieszczęścia nie biorą się stąd, że źli ludzie robią złe rzeczy, tylko stąd, że zwykli ludzie tolerują zło. Hannah Arendt.

6. Czesław Mozil: – It’s not about us, men. Tutaj nie chodzi o nas. Wszelkie próby wyjaśniania, czy komentowania sprawy kobiecej, przez kategorie męskich oczekiwań czy wyobrażeń — to jest podważanie tej sprawy

7. Jerzy Radziwiłowicz: Świat nie ma już wracać do żadnej „normy”. Chodzi właśnie o to, że nasze myślenie o naszym miejscu w życiu i świecie wywraca się do góry nogami. I to nie jest przypadek, to jest sens tego, co się dzieje. I to właśnie mamy wziąć na klatę.

8. Robert Makłowicz: – Nie wysuwajmy wobec kobiet żądań czy oczekiwań. To nie jest czas, żeby stawiać warunki. Albo wspierasz, albo nie. Proste.

9. Igo: – Nie oczekujmy profitów, punktów procentowych, pogłaskania po główce, jacy to jesteśmy postępowi. Niech nam wystarczy, że staniemy po właściwej stronie historii. To jest naprawdę dużo.

10. Mariusz Szczygieł: – Tutaj nie chodzi o nas, owszem, nie jest łatwo być postępowym mężczyzną we współczesnym.

Andrzej Wrona: – W szkole tego nie uczą. Zgadzam się. Ale ten ciężar musimy wziąć na siebie.

Marcin Orliński: – Przestańmy przerzucać go na kobiety, że one mają wyjaśnić, przytulić i otoczyć miłością.

11. Piotr Tankiewicz: – Edukujmy się! profile „Feminist United”, Federa, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Codziennik Feministyczny albo Aborcyjny Dream Team.

Radek Łukasiewicz: – Chcemy być sojusznikami kobiet? Nie zmuszajmy ich do tracenia czasu, energii i nerwów na tłumaczenie nam tego, co dla nich jest oczywiste.

12. Łukasz Orbitowski: – W konstytucji stoi, że mężczyźni i kobiety są równi. To oczywista nieprawda, bo przepisy sobie życie sobie. Kobiety zawsze miały pod górkę z bardzo różnych powodów. W tym także przez facetów, to jasna sprawa. Pojawił się jakiś czas temu w internecie wątek, co by to było, gdyby faceci zniknęli na 24 godziny.

Epilog, w którym panowie mówią już wspólnie: – Jak widzicie, wszystkie te grzechy mamy dobrze przemyślane, bo wszystkie je popełnialiśmy. To nie powód do dumy, ale też nas nie dyskwalifikuje. Bądźmy tą zmianą, którą chcemy zobaczyć w świecie, tak. Ale żadnej zmiany nie robią ludzie bezgrzeszni, bo takich nie ma.

Polecane

Share This