Polish Hip-Hop Festival już za miesiąc. Znamy kompletny line-up


2014.06.29

opublikował:

Polish Hip-Hop Festival już za miesiąc. Znamy kompletny line-up

Znamy już pełny line-up tegorocznej edycji Polish Hip-Hop Festival. W pierwszy weekend sierpnia na płockiej plaży wystąpi ponad trzydziestu wykonawców. Na festiwalu pojawią się zarówno weterani polskiej sceny hiphopowej – m.in. Kaliber 44, Tede, Eldo, Molesta Ewenement (na zdjęciu), jak i szerokie grono wykonawców średniego i młodego pokolenia. Zostanie także rozegrana legendarna Płocka Bitwa Freestylowa, której tradycję organizatorzy festiwalu odnowili w zeszłym roku.

 

Jednym z najmocniejszych punktów programu będzie bez wątpienia występ Kalibra 44. Ten jeden z najbardziej progresywnych, a zarazem najważniejszych zespołów hip-hopowych w Polsce powstał w 1994 roku i wniósł zupełnie nową jakość do rodzimej muzyki. To był hip-hop inteligentny zarówno w warstwie muzycznej, jak i tekstowej. W 1998 roku z zespołu odszedł nieżyjący dziś już Magik, pięć lat później Kaliber 44 przestał istnieć. W 2013 roku grupa ogłosiła swój powrót na scenę, zatem wszystkich obecnych na Polish Hip-Hop Festival czeka niemała podróż w czasie.

{sklep-cgm}

Także weteranem polskiej sceny jest Eldo, warszawski raper, współzałożyciel nieistniejącego już zespołu Grammatik, od 2009 roku tworzący grupę Parias (wraz z Pelsonem i Włodim z Molesta Ewenement). Swoją działalność artystyczną związaną z hip-hopem rozpoczął jako tancerz breakdance, w 2001 roku był jednym z bohaterów głośnego filmu dokumentalnego Sylwestra Latkowskiego „Blokersi”. Eldo to raper, który w hip-hopie poszukuje czegoś więcej niż tylko ulicznego stylu i wulgarnych rymów. Jego przekaz jest głębszy i refleksyjny. Zabawa w zmienianie podmiotu lirycznego jest jego cechą charakterystyczną.

 

Molesta Ewenement w przyszłym roku będzie świętować dwudziestolecie swojej działalności. Skład powstał w 1995 roku z inicjatywy Vienia oraz Włodiego. Sporą popularność Moleście przysporzył pierwszy, wydany w 1998 roku, album „Skandal”. Rap prezentowany przez Molestę charakteryzuje się przekazem, który potrafi dotrzeć do każdego człowieka. Przez większość uważany za uliczny nurt rapu. Równie kontrowersyjna, choć odmienna gatunkowo jest twórczość Tedego. Sławę zawdzięcza nie tylko projektom muzycznym, ale równie zręcznej działalności biznesowej i umiejętnemu kształtowaniu własnego wizerunku. Jest współtwórcą legendarnego składu 1kHz (później Trzyha, następnie Warszafski Deszcz), był również członkiem Gib Gibon Składu.

 

Tede to prawdopodobnie posiadacz największej ilości solowych albumów na polskiej scenie hip-hopowej. Jego każda płyta to absolutne zaskoczenie dla fanów. Oryginalność i świeżość to zapewne jeden z wielu atutów, dzięki którym dzień premiery jest zawsze wyczekiwany przez  wielu słuchaczy. W grupie doświadczonych muzyków na Polish Hip-Hop Festival pojawią się także powstały w 1996 roku warszawski skład JWP oraz Wujek Samo Zło, który tradycyjnie poprowadzi konferansjerkę.

{reklama-hh}

 

Ale na uwagę zasługują także młodsi, co nie znaczy że mało doświadczeni wykonawcy. Ten Typ Mes mający na koncie pięć solowych albumów potrafi nieźle rozbujać publiczność niepowtarzalnym flow wymieszanym z niebanalnymi tekstami. Istniejący od sześciu lat Rasmentalism w ubiegłym roku tryumfował wraz ze swoją nową płytą „Za młodzi na Heroda” w niemal wszystkich podsumowaniach dotyczących rapu. Płycie udało się także przebić do mainstreamu rodzimej muzyki. „To hip-hop naturalny, organiczny, stonowany. Niby prosty, a jednak wyrafinowany” – pisał ogólnopolski dziennik. Z kolei Sztigar Bonko (znany także jako DJ Eprom) to jeden z najlepszych DJ-ów gatunku. Ceniony nie tylko w Polsce, ale i za granicą, dwukrotny Mistrz Świata IDA oraz dwunastokrotny Mistrz Polski ITF i IDA.

 

Na Polish Hip-Hop Festival wystąpią także: VNM, Quebonafide, Sitek, Buszu, Te-Tris/Pogz, Sobota, Kuba Knap, Spinache, Tau, Ńemy, Planet ANM, Czeski, LJ Karwel, Diset, TomB, Blejk oraz grono młodych wykonawców.

 

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja, Polish Hip-Hop Festival zgromadziła cztery tysiące widzów. W tym roku organizatorzy spodziewają się ponad pięciu tysięcy publiczności. Wszyscy posiadacze biletów na wydarzenie będą mogli skorzystać z bezpłatnego pola namiotowego. Na terenie festiwalu zostanie także udostępnione darmowe WiFi.

 

Podczas Polish Hip-Hop Festival odbędzie się III edycja Płockiej Bitwy Freestylowej oraz dwudniowy „Dzień Dawcy Szpiku”, podczas którego będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych. Podczas akcji organizowanej w ubiegłym roku razem z Fundacją DKMS udało się znaleźć dawcę szpiku dla 9-letniego chłopca z Niemiec.

 

Polish Hip-Hop Festival, 1-2 sierpnia, Płock, plaża nad Wisłą, karnety: 40 zł w przedsprzedaży (do 21 lipca) lub 50 zł (od 22 lipca).

Polecane

Share This