Polski duet trafia pod skrzydła jednej z najbardziej prestiżowych wytwórni na świecie

"To prawdziwa przyjemność powitać ten wybitny duet w naszej artystycznej rodzinie"


2021.05.26

opublikował:

Polski duet trafia pod skrzydła jednej z najbardziej prestiżowych wytwórni na świecie

Foto: M. Kacprzak

Deutsche Grammophon, jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych na świecie, poinformowała dzisiaj o podpisaniu kontraktu fonograficznego z polskimi artystkami – Hanią Rani i Dobrawą Chocher. Młody polski duet, przyjaźniący się od czasów ich wspólnej nauki w Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, znany jest z emocjonalnie powściągliwego, odkrywczego, naturalnego i unikalnego wręcz stylu muzycznego.

Pierwszy album duetu, „Biała flaga”, był początkiem ich artystycznej współpracy. Nieżyjący już kompozytor Grzegorz Ciechowski (założyciel i lider zespołu Republika), zaprosił Dobrawę do stworzenia opracowań jego muzyki. Artystka zaprosiła Hanię, która dołączyła do niej przy tworzeniu tego albumu. Po jego wydaniu, we wrześniu 2015 roku, Biała flaga znalazła się w topowej trzydziestce listy najlepiej sprzedających się albumów. Nagranie ukazało umiejętność osiągnięcia charakterystycznego brzmienia i przełożenia go na własny, unikalny język muzyczny. Dzięki temu rejestracja zyskała kultowy charakter i stworzyła mocny fundament dla dynamicznego, twórczego dialogu. Debiut duetu dla DG, ich pierwszy pełny album z oryginalnymi utworami, będzie odzwierciedleniem przygody, która rozwinęła się przez lata bliskiej współpracy artystycznej.

Sprawdź także: Agnieszka Chylińska: „Macierzyństwo okazało się brutalnym strzałem w mój egoizm”

Podpisanie umowy z Deutsche Grammophon to dla nas coś wyjątkowego – mówią Hania i Dobrawa. – Nasza przyjaźń i wspólna miłość do muzyki zaprowadziły nas do wielu fascynujących miejsc, ale nigdy nie przypuszczałyśmy, że może nas to doprowadzić do Deutsche Grammophon. Przez całą naszą edukację muzyczną podziwiałyśmy niesamowitych artystów, którzy byli częścią tej legendarnej firmy; byłybyśmy zainspirowane, a czasem nawet onieśmielone ich artystyczną prezentacją. Bycie częścią rodziny DG to dla nas zaszczyt i motywacja, jesteśmy po prostu niezmiernie wdzięczne. Nie możemy się doczekać, kiedy pokażemy rezultaty tej współpracy.

Obie artystki zaznaczyły już wcześniej swą obecność w katalogu nagrań wydawanych przez Deutsche Grammophon, Hania – dzięki znakomitemu opracowaniu „La Damoiselle élue” Debussy’ego dla projektu „Reflections” Víkingura Ólafssona, natomiast Dobrawa – jako członek „Project XII”, grupy kompozytorów i wykonawców skupionych wokół DG. Pod koniec marca tego roku, wraz z innymi artystami związanymi z Deutsche Grammophon – Joepem Bevingiem i Dustinem O’Halloranem, pojawiły się na „Deutsche Grammophon Clubhouse Chat”, opowiadając o nieograniczonych możliwościach komponowania na fortepian.

Sprawdź także: Marilyn Manson trafi za kratki?

To prawdziwa przyjemność powitać ten wybitny duet w naszej artystycznej rodzinie – komentuje Dr Clemens Trautmann, szef Deutsche Grammophon. – Hania i Dobrawa to jedne z najbardziej wszechstronnych i pomysłowych artystek współczesnych – są zakorzenione w gatunku klasycznym, ale czerpią także inspirację z różnych, innych form muzycznych i wizualnych. Współpracując ze sobą od ponad dekady, stworzyły niepowtarzalne i wzruszające brzmienie, z doskonałą harmonią i dynamicznym napięciem między fortepianem a wiolonczelą. Jesteśmy bardzo zadowoleni z ich współpracy z Deutsche Grammophon, która obejmie nie tylko wydanie najnowszego wspólnego albumu, ale także reedycję ich debiutanckiego albumu „Biała flaga”.

Christian Badzura, Vice President A&R New Repertoire Deutsche Grammophon, również nie może się doczekać współpracy z duetem.

Zarówno Hania, jak i Dobrawa to wybitne artystki, kompozytorki i instrumentalistki. Należą do pokolenia klasycznie wykształconych muzyków najwyższego kalibru, otwartych na wiele muzycznych i kulturowych inspiracji – zauważa. – Tworzona przez nie muzyka jest ekscytująca, ponieważ jest nieskrępowana, a jednocześnie szanująca tradycję. Bardzo się cieszę, że dołączają do naszej firmy.

Fascynujący artyzm Hani i Dobrawy zrodził się z przyjaźni, która zaczęła się, gdy były nastolatkami. Odzwierciedla wspólną pasję do wszystkiego, od muzyki klasycznej i jazzu, po muzykę elektroniczną i współczesną, a także negowanie sztucznie narzuconych granic między różnymi gatunkami. Ich twórczość kształtowały, między innymi, naturalne rytmy morskich krajobrazów Polski Północnej, a także swoboda i przestrzeń improwizacji oraz otwartość na wszelkie emocje, doznania i uczucia.

Polecane

Share This