Popkillery rozdane – Mata zgarnął cztery nagrody


2020.09.10

opublikował:

Popkillery rozdane – Mata zgarnął cztery nagrody

Foto: Tomasz Karwiński

Przesunięte z wiosny rozdanie nagród branży hip-hopowej w końcu się odbyło – w warszawskim Teatrze Capitol zgromadziła się śmietanka rapowej sceny, a wśród największych wygranych wieczoru byli Paluch, Mata, Quebonafide, PRO8L3M i Bisz.

 

Druga edycja gali nagród branży hip-hopowej pierwotnie planowana była na marzec, a następnie przełożona na maj oraz na wrzesień. Gala Popkillery 2020 organizowana przez Popkiller.pl wspólnie z marką Bacardi odbyła się finalnie wczoraj, w specjalnym rygorze sanitarnym i ściśle ograniczonej frekwencji. Nie brakowało jednak gorących chwil i pamiętnych słów.

 

Najwięcej statuetek wyniósł z sali debiutujący Mata – zdaniem gremium i publiczności zasłużył na nagrody odkrycia roku i singla roku, którym wybrano „Patointeligencję”. „Zawsze chciałem rapować i słuchałem wielu osób, które tu siedzą. Słuchałem i zastanawiałem się czy ja kiedykolwiek będę mógł rapować, czy przez to skąd pochodzę i z jakiego jestem domu mogę być hip-hopowcem. Okazało się, że wystarczy o tym powiedzieć szczerze i nie owijać w bawełnę i wydaje mi się że szczerość to jest podstawa hip-hopu i tego co robimy – miło mi na tym święcie hip-hopu odbierać nagrodę za ten numer” – mówił widocznie poruszony Mata, na co prowadzący Waldemar Kasta odpowiedział mu „W naszej kulturze jest miejsce dla wszystkich i świetnie, że się odważyłeś”.

 

Wielkim wygranym był też Paluch, którego dwa single zostały nagrodzone platynowymi statuetkami za Singiel Dekady – „Bez strachu” wybrała publiczność a „Szamana” gremium. „Po tym kawałku uświadomiłem sobie jak duży wpływ mamy jako raperzy na młodych ludzi i cieszę się, że kawałek, który jest tak wartościowy zdobywa taką nagrodę jak singiel dekady” – powiedział poznański raper odbierając nagrodę za „Bez strachu”. Album Dekady zdaniem publiczności powędrował do Quebonafide, za to zdaniem gremium – do Bisza. „Mam poczucie, że w końcu mamy nagrodę, która reprezentuje to co dzieje się na scenie, także trzymam kciuki za tę inicjatywę” – mówił Solar, który odebrał nagrodę specjalną #dowhatmovesyou za organizację akcji #hot16challenge2. Złoty Popkiller za całokształt dokonań trafił do Michała Urbaniaka, a nagrody za album roku – do Sokoła i PRO8L3Mu.

 

Popkillery poprowadzili podobnie jak rok temu legenda hip-hopu a obecnie ring announcer Federacji KSW Waldemar Kasta oraz popularna raperka AdMa. Oprawę muzyczną zapewnił Pawbeats Liveband, wraz z którym na scenie pojawili się Liroy, Kali, Bisz, Te-Tris, Opał a wszystko zamknął jam z udziałem Hemp Gru, Palucha, VNM’a, Wujka Samo Zło i Zarzyckiego. Statuetki wręczali m.in. Hemp Gru, Jan-rapowanie, Pono i Koras, Kamil „Saful” Nożyński, Hirek Wrona, Sławomir Pietrzak, ‘matka chrzestna polskiego hip-hopu’ Bogna Świątkowska czy prezes ZPAV – Andrzej Puczyński.

Tak prezentują się finałowe wyniki:

POLSKA

Album Dekady Nagroda Gremium:

Bisz – Wilk Chodnikowy

Album Dekady Nagroda Publiczności:

Quebonafide – Egzotyka

Singiel Dekady Nagroda Gremium:

Paluch – Szaman (prod. PSR)

Singiel Dekady Nagroda Publiczności:

Paluch – Bez strachu (prod. SoDrumatic, cuty DJ Taek)

Album roku Nagroda Gremium:

Sokół – Wojtek Sokół

Album roku Nagroda Publiczności:

PRO8L3M – Widmo LP

Singiel roku Nagroda Gremium:

Mata – Patointeligencja (prod. Trooh Hippi)

Singiel roku Nagroda Publiczności:

Mata – Patointeligencja (prod. Trooh Hippi)

Raper roku Nagroda Gremium:

Sokół

Raper roku Nagroda Publiczności:

Bedoes

Producent roku Nagroda Gremium:

Magiera

Producent roku Nagroda Publiczności:

Gibbs

Odkrycie roku Nagroda Gremium:

Mata

Odkrycie roku Nagroda Publiczności:

Mata

Grupa/duet roku Nagroda Publiczności:

chillwagon

Teledysk roku Nagroda Publiczności:

Solar feat. Bedoes – Jestem zdrowy [kriskej, Kamil Lanek]

Kooperacja roku Nagroda Publiczności:

Sokół feat. Taco Hemingway, PRO8L3M – Napad na bankiet

Wydanie roku Nagroda Publiczności:

Tau – Egzegeza: Księga Pszczół [SEWERX]

ZAGRANICA:

Album Dekady USA Nagroda Gremium:

Kendrick Lamar – To pimp a butterfly

Album Dekady USA Nagroda Publiczności:

Eminem – The Marshall Mathers LP 2

Album roku USA Nagroda Gremium:

Freddie Gibbs & Madlib – Bandana

Album roku USA Nagroda Publiczności:

Post Malone – Hollywood’s Bleeding

Singiel roku USA Nagroda Gremium:

J. Cole – MIDDLE CHILD

Singiel roku USA Nagroda Publiczności:

Travis Scott – Highest In The Room

Raper roku USA Nagroda Publiczności:

Juice WRLD

Odkrycie roku USA Nagroda Publiczności:

Lil Nas X

Album roku Europa Nagroda Publiczności:

Skepta – Ignorance is Bliss

Singiel roku Europa Nagroda Publiczności:

Stormzy – Vossi Bop

Popkillery – czym są?

Popkillery to inicjatywa serwisu muzycznego Popkiller.pl, który postanowił podejść do tematu ponad jakimikolwiek podziałami, zapraszając do współpracy media o zasięgu ogólnopolskim oraz lokalnym, by efektem była nagroda ze strony całego środowiska hip-hopowego.

Zwycięzcy wybierani są na dwa sposoby – w głosowaniach publiczności, a także w głosowaniach gremium, złożonego z dziennikarzy Popkillera oraz wybranych dziennikarzy i ekspertów reprezentujących różne pokolenia, różne media i różne spojrzenia na muzykę. W jego składzie znajdują się zarówno przedstawiciele prasy, radia i telewizji, jak reprezentanci internetowych portali, serwisów ogólnomuzycznych i lifestyle’owych, serwisów hip-hopowych, największych rapowych festiwali a także muzyczni influencerzy, youtuberzy i komentatorzy. „Różnica wieku między członkami gremium wynosi nawet 40 lat, ich gusta i muzyczne spojrzenia bywają całkowicie różne, ale właśnie dzięki temu mamy nadzieję uzyskać jak najpełniejszy i najbardziej obiektywny obraz stanu polskiego rapu, by wręczyć artystom nagrodę, która rzeczywiście będzie miała dla nich wartość. Dziękujemy każdemu z członków gremium i każdemu ze wspierających mediów za to, że zgodzili się połączyć siły w tej szczytnej idei” – pisali organizatorzy.

fot. Tomasz Karwiński, poza zdjęciem Maty z nagrodami – fot. Dagmara Szewczuk.

Źródło: Popkiller

Polecane

Share This