Posłuchaj w Deezer: Lorde – „Pure Heroine”

Debiutancki album autorki "Royals".


2013.11.26

opublikował:

Posłuchaj w Deezer: Lorde – „Pure Heroine”

Jej muzykę chwalą wszyscy – od Grimes poprzez Sky Ferreirę, aż po samą Miley Cyrus, a jej electro-popowy hit „Royals” w błyskawicznym tempie podbił amerykańską listę Billboard Hot 100. Tym samym Lorde (tak naprawdę Ella Yelich-O`Connor), pochodząca z Auckland zaledwie 16-letnia wokalistka, stała się najmłodszą artystką jaka w ciągu ostatnich 26 lat trafiła na 1 miejsce amerykańskiej listy singli.

Co więcej, w drodze na szczyt pokonała wspomnianą Miley Cyrus, a także Katy Perry. Zresztą ta ostatnia nawet zaproponowała Nowozelandce możliwość wspólnej trasy koncertowej, którą jednak Lorde odrzuciła. Młoda wokalistka nazywana skrzyżowaniem Amy Winehouse i Fiony Apple słusznie stawia na siebie i swój talent.

Do tej pory strategia nie zawiodła – w jej rodzimej Nowej Zelandii nagranie „Royals” dotarło do 1 miejsca najlepiej sprzedających się singli, kiedy nawet nie było jeszcze teledysku w sieci, a niewiele później debiutancki album „Pure Heroine” zyskał status platyny. Zresztą Lorde przyznaje, że to właśnie często aura tajemniczości i nieoczywistości pociąga ją w artystach najbardziej. Dlatego wśród swoich ulubionych wymienia The Weeknd i Burial, choć wychowała się słuchając raczej Neila Younga, Fleetwood Mac, The Smiths, Nicka Drake’a, a także Etty James i Otisa Reddinga.

W przypadku Lorde jednak talent był tak oczywisty, że już w wieku 13 lat podpisała kontrakt z Universal Music. Choć dopiero kiedy jej drogi skrzyżowały się z producentem Joelem Little w pełni pokazała swoją wyjątkowość. I właśnie „wyjątkowość” to chyba najlepsze słowo żeby określić materiał na „Pure Heroine” – niezwykle dojrzałej płycie stworzonej przez niezwykle młodą osobę.

Polecane