Powraca legendarny Klub Płytowy „Razem”!


2013.03.02

opublikował:

Powraca legendarny Klub Płytowy „Razem”!

W styczniu 2013 roku – po 25-letniej przerwie – wznowił działalność Klub Płytowy „Razem”.

Klub Płytowy „Razem” powstał w 1984 przy redakcji Tygodnika Młodzieżowego „Razem”, po sukcesie plebiscytu na przebój 1983 roku, w którym wzięło udział ponad 300.000 czytelników. W efekcie została wydana płyta winylowa Top 83, która zainicjowała serię wydawnictw płytowych dostępnych wyłącznie dla członków Klubu. KPR wydał 24 albumy, nagrał lub nabył licencje na 30 kolejnych tytułów.

W Klubie swe płyty wydawali tak debiutanci, jak i czołowe gwiazdy ówczesnego rynku muzycznego (Maanam, Lady Pank). Gwiazdom Klub dawał możliwość edycji w Polsce albumów wydanych poza PRL-em. Dla młodych wykonawców (Dezertera, Kobranocki, Sztywnego Pala Azji i innych), był szansą zaprezentowania swojej twórczości słuchaczom.

Klub Płytowy istniał do połowy 1988 roku. Zniszczyły go: cenzura, władze MAW (Młodzieżowej Agencji Wydawniczej) którym podlegała redakcja „Razem”, a przede wszystkim płyta kompaktowa, która na dwie dekady wyparła z rynku płyty winylowe.

W XXI wieku KPR wydawać będzie przede wszystkim materiały nieznane, które przetrwały w jego archiwach; przypomni zespoły, które choć w wielu przypadkach nie przetrwały – dyktowały muzyczne mody, ściągając na swe koncerty tłumy fanów…

Oto pierwsze trzy wydawnictwa dostępne od lutego 2013:

VOO VOO „Zespół Gitar Elektrycznych”

Klub Płytowy Razem RCD 003

Utwory: No co to ma być / Nim stanie się tak jak gdyby nigdy nic / To nie jest przewidziane / Drugiego dnia rano / Dzwon i młot / Co robią moje nogi na suficie / Możesz zabrać mi połowę / Pochyliłem się nad sobą / Zwaliło mnie z nóg / Riders on the storm

Praktycznie nieznany album VOO VOO, nagrany równo przed 25 laty w 3-osobowym składzie: Wojciech Waglewski, Jan Pospieszalski i Andrzej Ryszka. Płyta wydana w niskim nakładzie w 1991 roku, od tamtej pory niewznawiana, jest jednym z najbardziej poszukiwanych tytułów zespołu, m.in. dzięki przebojom jakie zawiera („Nim stanie się tak, jak gdyby nigdy nic”) czy intrygującej wersji hitu The Doors „Riders On The Storm”.

Kompakt „Zespół gitar elektrycznych” po raz pierwszy ukazuje się w oryginalnej okładce autorstwa Mirosława Makowskiego.

OPEN FIRE „Lwy ognia”

Klub Płytowy Razem RCD 004

Utwory: Dzień tysiąca słońc / Open Fire / Ognie św. Elma / Metal Top 20 / Widmowy władca / Twardy jak skała / Oddech śmierci / Ogień i stal zwyciężą / Lwy ognia

W drugiej połowie lat 80. Open Fire był czołowym zespołem speed-metalowych w Polsce, z powodzeniem występując na wielu festiwalach razem z Katem, TSA czy Acid Drinkers. W 1987 roku nagrał debiutancki album, który nie ukazał się aż do dziś. Jedynym opublikowanym dotąd materiałem grupy jest zapis koncertu z katowickiej Metalmanii.

O trwającej popularności Open Fire świadczy krążąca po kraju, ciesząca się dużym zainteresowaniem płyta CD-R z nagraniami demo tego zespołu.

Płyta „Lwy ognia” to oryginalny materiał nagrany przed 25 laty dla potrzeb Klubu Płytowego „Razem”. Zawiera wszystkie najważniejsze utwory tej niegdyś bardzo obiecującej grupy. Co istotne jest to wydawnictwo „premierowe”, bo na rynku pojawia się po raz  pierwszy!

DEUTER „3 maja 1987 koncert / rozruchy”

Klub Płytowy Razem RCD 005

Utwory: Taki długi czas / Cały świat / Martyrologiczna piosenka / Totalna destrukcja / Co to jest za czas / Jak długo będą gadać… / Szara masa / Droga wojownika / Czekać na światła blask / Ja kosmita – nie rozumiem

Album zawiera nieznany koncertowy materiał DEUTER-a, o istnieniu którego nie wiedział nawet zespół. Nagrany 3 maja 1987 podczas warszawskich „Smyczkonaliów” przez Roberta Brylewskiego, zaskakuje zupełnie innym brzmieniem grupy, stylistyką i aranżacją utworów.

Wykorzystanie organów Hammonda oraz flangera tworzy klimat bardziej przypominający rockową psychedelię niż post-punkową produkcję, do jakiej zespół zdążył nas przyzwyczaić. „Koncert / Rozruchy” to świetnej jakości oficjalny bootleg DEUTER-a, który jest ważną pozycją w dyskografii tego zespołu.

Zapowiedź:

Następnym tytułem Klubu Płytowego RAZEM jest płyta „NOVA SCENA” zawierająca nagrania – z zorganizowanego przez Waldemara Rudzieckiego w Sopocie – 4. Festiwalu Nowa Scena – w wykonaniu grup: Albatros, Bielizna, Call System, Pancerne Rowery i Po Prostu. Premiera: marzec 2013.

Polecane

Share This