Powstańczy klip Pjusa (Video)


2009.08.01

opublikował:

Powstańczy klip Pjusa (Video)

„GŁOŚNIEJ OD BOMB” to utwór inspirowany historią i poświęcony bohaterom Plutonu Głuchoniemych, który walczył w Powstaniu Warszawskim.

Tematyka jest „podwójnie” nieprzypadkowa: niebawem 1 sierpnia, 65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, a Pjus znany jest ze swego lokalnego patriotyzmu i umiłowania Warszawy. Poza tym autor utworu sam jest osoba dotkniętą utratą słuchu ( słyszy jedynie dzięki technologii zastępującej ten zmysł tzw. implantom pniowym ) i składa tym samym hołd podobnym sobie, którzy nie bali się walczyć za Ojczyznę mimo swej niepełnosprawności.

Sam Pjus dodaje:

– Nie jestem neofitą, „entuzjastą” pamięci o Powstaniu od wczoraj, a od 10 lat aktywnie, na różne sposoby dbam o Warszawę, krwawe, niezwyciężone miasto, chociażby przez czczenie tych, którzy walczyli o nie, o Polskę. Dodatkowo historia Plutonu Głuchoniemych, jest dokładnie tym, czego choć cząstkę chciałbym przekazać swoim życiem i czynami- walcz, nawet jeśli taka walka wydaje się niemożliwa. Podmiotem lirycznym dwóch pierwszych zwrotek jest uczestnik Powstania i nie chcąc wprowadzać anachronizmu w postaci rapowania ich zdecydowałem się na ich recytację, co wzmacnia cały efekt i przekaz.

Siłę tego przekazu dodatkowo podkreśla mroczna, wręcz „ciężka”muzyka,uznanego producenta Zjawina.

W klip do „GŁOŚNIEJ OD BOMB” wmontowane są napisy co pozwoli go zrozumieć i uczestniczyć w jego odbiorze osobom niesłyszącym.

Polecane

Share This