Poznaliśmy kolejnego headlinera OFF Festivalu


2020.03.17

opublikował:

Poznaliśmy kolejnego headlinera OFF Festivalu

fot. Szymon Roginski

Przyzwyczailiśmy się do tego, że kolejne gwiazdy OFF Festivalu poznajemy na antenie Trójki. Niestety, po tym jak rozgłośnia rozstała się z Anną Gacek, Artur Rojek zdecydował, że skoro dziennikarka nie prowadzi już audycji „Aksamit”, to tym razem wykonawcy zostaną ujawnieni w mediach społecznościowych.

Wśród ogłoszonych wcześniej artystów katowickiej imprezy znaleźli się m.in. Iggy Pop (8 sierpnia, Scena Perlage), Mac DeMarco (9 sierpnia, Scena Perlage), Shura, Alyona Alyona, Folamour, Bikini Kill, Injury Reserve, Lazarus, Piernikowski i Tropical Fuck Storm. Wczoraj dołączyła do nich kolejna ósemka, w tym trzeci headliner. Główną gwiazdą pierwszego dnia imprezy będzie Caribou. Ponadto w programie znajdą się znakomici nowojorczycy z DIIV, którzy przyjadą do Polski z materiałem z ubiegłorocznej płyty „Deceiver”.

Do Katowic przyjedzie ponadto Koza, jeden z najbardziej oryginalnych polskich raperów. Prowokuje w nagraniach, łamie reguły na scenie, trolluje polski hip-hop w wywiadach i social mediach. Krytycy zachwycają się zarówno jego debiutem „Mystery Dungeon”, jak i tegoroczną „Patologyą”, ale on i z tego kpi. Niedawno został dramaturgiem – współpracował z Krzysztofem Garbaczewskim przy „Boskiej komedii” wystawionej w warszawskim Teatrze Dramatycznym.

Kogo jeszcze zobaczymy na tegorocznym OFFie? W line-upie znalazł się projekt Petbrick, czyli połączenie talentów byłego perkusisty Sepultury Iggora Cavalery z londyńczykiem Waynem Adamsem, który w Death Pedals gra wściekły noise/punk, a w Big Lad pokręconą elektronikę. Efekt tej współpracy jest dokładnie taki, jak można sobie to było wyobrazić – Petbrick to silnie zrytmizowany hałas pomiędzy gatunkami. Industrial, metal, noise, radykalna elektronika… korzystają z wszystkiego, byle kopało.

Line-up wzbogaca także Radical Polish Ansambl, unikalny projekt z fascynującą historią w tle. W 2016 roku Wacław Zimpel odkrył w archiwach Biblioteki Publicznej w Delhi zapisy nutowe utworów, które przypominały polskie mazurki. Okazały się śladem Tadeusza Sielanki, wiejskiego muzykanta z okolic Sochaczewa, który w 1941 roku uciekł ze stalinowskiego gułagu i dotarł do Indii. Ta historia i te dźwięki były punktem wyjścia dla Radical Polish Ansambl, formacji kierowanej przez skrzypka Macieja Filipczuka (Lautari, Metamuzyka), do poszukiwań obszaru wspólnego polskiej muzyki tradycyjnej i współczesnej awangardy.

Kolejną gwiazdą są The Murder Capital, których oglądaliśmy niedawno na koncercie klubowym. Lęki w tytule płyty – „When I Have Fears” – znajdują odzwierciedlenie w jej warstwie muzycznej. Piątka z Dublina nie oswaja niepokojów współczesności, ale wzmacnia je swoją hipnotyzującą, melancholijną i zarazem agresywną muzyką. „To wybitny debiut nagrany przez wspaniały nowy zespół, który w granie wkłada całe serce” – zachwycał się albumem recenzent „Guardiana”. The Murder Capital kroczą – czasem też pędzą, innym razem skradają się – hałaśliwym śladem Joy Division, Girl Band czy IDLES, zdobywając kolejne przyczółki pełnymi energii koncertami.

Na OFF Festivalu 2020 pojawi się australijska formacja Amyl and the Sniffers, która dowodzi, że muzyka rockowa nadal może się rozwijać. Amyl and the Sniffers to nieślubne dziecko AC/DC i The Stooges, punk’n’roll w czystej postaci. Na froncie mają energię wcieloną, w postaci Amy Taylor, a na koncie debiutancki album uznany za najlepszą australijską płytę rockową 2019 roku.

Najnowszą pulę ogłoszeń zamyka Quinn Christopherson, songwriter z Alaski, który w 2019 roku wygrał konkurs organizowany przez NPR w ramach akcji Tiny Desk. Zaprezentował przejmującą piosenkę „Erase Me”, opowiadającą o trudnym coming oucie jako osoba transpłciowa. „Mam już dość tego, że ludzie próbują mnie wymazać” – śpiewa w refrenie. – „Bo już mam głos, mam siłę”. Tego koncertu, tego głosu, tego pokazu wewnętrznej siły nie wymażecie z pamięci.

OFF Festival Katowice 2020 odbędzie się w dniach 7-9 sierpnia, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów. Trzydniowe karnety w cenie 349 zł oraz trzydniowe karnety z polem namiotowym w cenie 439 zł możecie już kupić na: www.off-festival.pl.

Polecane

Share This