Poznaliśmy listę najpopularniejszych utworów na polskim Spotify od 2013 roku

Taco? Quebo? Tymek? A może White 2115 lub schafter mają najpopularniejszy rapowy numer w zestawieniu


2020.10.14

opublikował:

Poznaliśmy listę najpopularniejszych utworów na polskim Spotify od 2013 roku

fot. P. Tarasewicz

Kogo słuchamy najchętniej? Spotify prezentuje gusta muzyczne Polaków

Polacy dołączyli do grona słuchaczy największej platformy streamingowej na świecie w 2013 roku. Od tego czasu łatwo możemy powracać do ulubionych utworów, a także odkrywać zupełnie nowe muzyczne gatunki. Spotify przeanalizował zwyczaje swoich użytkowników, aby zarówno sprawdzić zachodzące zmiany jak i wytypować najpopularniejszych artystów. Poznaj jak kształtują się gusta Polaków na przestrzeni ostatnich 7 lat i sprawdź jakiego utworu słuchali najchętniej.

Od latino do k-pop’u

Serwis Spotify na zawsze odmienił sposób w jaki słuchamy muzyki. Od momentu startu platformy w Polsce zyskaliśmy dostęp do 60 milionów utworów skategoryzowanych w ramach 2500 różnorodnych gatunków. Te z kolei możemy odkrywać w ramach spersonalizowanych i tematycznych playlist, aktualizowanych na bieżąco tak aby mogły odpowiadać na upodobania każdego użytkownika platformy. A gusta Polaków dynamicznie się zmieniają. Począwszy od Daft Punk, który był najchętniej słuchanym duetem w 2013 roku, Eda Sheerana i Calvina Harrisa, którzy królowali na platformie Spotify w 2015 roku, przez Drake’a z utworem „One Dance”, datowanego na lato 2016 czy latynoskie rytmy, na punkcie których oszaleli fani na całym świecie w 2017 roku, aż po ciągle rosnącą popularność k-pop’u i grupy BTS oraz bijących ostatnio rekordy Taco Hemingwaya i Quebonafide.

Młodzi słuchają wiralowych hitów

Jak wynika z najnowszych danych Spotify, najpopularniejszym gatunkiem muzycznym wśród polskich użytkowników, począwszy od premiery usługi w Polsce 7 lat temu, jest pop i dance pop. Polacy chętnie słuchają również rapu, trapu i rocka.

Badanie wykazało, że użytkownicy Spotify poniżej 17 roku życia zdecydowanie chętniej niż inni słuchają wiralowych popowych kawałków, wykorzystywanych przez popularne aplikacje social mediowe, podczas gdy grupa wiekowa od 17 do 24 lat skłania się w kierunku polskiego rapu. Osoby w wieku od 35 do 44 lat z kolei najczęściej streamują utwory dla dzieci.

Polska muzyka rządzi!

Analizując dane z ostatnich kampanii Wrapped, możemy zaobserwować interesujące trendy muzyczne, które pojawiały się na przestrzeni ostatnich lat i kształtowały gusta słuchaczy.

W latach 2013 – 2017 najpopularniejszymi utworami w Polsce były zagraniczne utwory pop, kolejno:

• 2017: „Shape of You” – Ed Sheeran
• 2016: „Cheap Thrills” – Sia
• 2015: „Lean On” – Major Lazer, DJ Snake, MØ,
• 2014: „I See Fire” – Ed Sheeran
• 2013: „Get Lucky” – Daft Punk

Niemniej, na bazie analiz słuchalności, możemy zauważyć, że polska muzyka – lokalni artyści i rodzimi raperzy – coraz częściej wysuwali się na prowadzenie corocznych rankingów. W 2018 i 2019 roku na podium najchętniej odtwarzanych utworów znalazły się już lokalne rapowe przeboje, tj. „Tamagotchi” Taconafide i „Język ciała” Tymka oraz Big Scythe.

W 2019 roku spośród 10 najchętniej słuchanych artystów w Polsce tylko dwóch pochodziło z zagranicy. Podczas gdy kilka lat wcześniej, w 2015 roku, w zestawieniu stu najczęściej słuchanych artystów polscy twórcy pojawiali się dopiero po pierwszej trzydziestce: Gang Albanii (31. miejsce), O.S.T.R. (33. miejsce), Happysad (58. miejsce), Taco Hemingway (63. miejsce) oraz Mela Koteluk (67. miejsce).

Muzyka to uniwersalny język, który idealnie odzwierciedla nasze emocje. Co więcej, jak w każdym języku powszechnie używanym na świecie, także w muzyce można dostrzec różnice zależne od miejsca, w którym obcują z nią słuchacze. Dane i analizy dotyczące trendów muzycznych na poszczególnych rynkach są dla nas niezwykle ważne, ponieważ pokazują jak różnorodne są gusta muzyczne wśród społeczności Spotify, która liczy już ponad 299 milionów użytkowników na całym świecie. Mamy nadzieję, że zróżnicowana oraz rosnąca biblioteka dostępnych tytułów w ramach serwisu pozwoli naszym słuchaczom czerpać jeszcze większą radość i inspirację ze słuchania i odkrywania muzyki – dodaje Federica Tremolada, Dyrektor Zarządzająca Spotify w regionie Europy Południowej i Wschodniej.

Ed Sheeran na czele mimo upływu lat

Fakt, że polscy użytkownicy serwisu kochają hip hop potwierdził ranking z 2017 roku, kiedy w podsumowaniu najpopularniejszych polskich artystów na Spotify, 30 na 50 z nich stanowili raperzy. Również aktualna lista najpopularniejszych utworów od momentu startu platformy w Polsce jest zdominowana przez polskich twórców.

Jednak mimo upływu lat i rosnącej tendencji do wybierania polskiej muzyki, na czele listy najczęściej odtwarzanych utworów przez użytkowników w Polsce pozostaje Ed Sheeran z utworem „Shape of you”.

Pełna lista najbardziej popularnych utworów w Polsce, począwszy od 2013 roku:

1. „Shape of You” – Ed Sheeran
2. „Język ciała” – Tymek, Big Scythe
3. „Małomiasteczkowy” – Dawid Podsiadło
4. „Początek” – Dawid Podsiadło, Kortez, Krzysztof Zalewski, Męskie Granie Orkiestra 2018
5. „Tamagotchi” – TACONAFIDE
6. „Rainman” –  Tymek, Trill Pem, TEDE,  2K, Michał Graczyk
7. „bad guy” – Billie Eilish
8. „California” – White 2115
9. „Dance Monkey” – Tones And I
10. „hot coffee” – schafter

 

Polecane

Share This