Poznaliśmy ulubiony gatunek i wykonawców polskich nastolatków


2019.02.01

opublikował:

Poznaliśmy ulubiony gatunek i wykonawców polskich nastolatków

fot. Karol Makurat / tarakum.pl

Narodowe Centrum Kultury opublikowało badania preferencji muzycznych polskich nastolatków. Dzięki nim poznaliśmy ulubione gatunki muzyki oraz artystów słuchaczy w przedziale 12-17 lat.

Wyniki nie zaskakują – od kilku lat na czołowej pozycji wśród młodych słuchaczy w Polsce pozostaje rap. Na 99% młodych ludzi deklarujących, że słucha muzyki, aż 25% jako pierwszy podaje rap. Niewiele mniej – 23% – w pierwszym wskazaniu stawia na pop. Rock jest ulubionym gatunkiem zaledwie 10% słuchaczy w przedziale 12-17 lat. Na kolejnych miejscach znalazły się disco polo (8%), dance (również 8%), muzyka elektroniczna (5%) oraz filmowa (3%).

W związku z tym, że pierwsze wskazanie obejmuje ulubiony gatunek, NCK zbadało także, jakie nurty pojawiają się u młodych ludzi na kolejnych miejscach. Tutaj rap nieznacznie przegrywa z popem. 62% nastolatków deklaruje, że jednym z gatunków, których słuchają jest pop, w przypadku rapu będzie to 59%. Na trzecim miejscu plasuje się muzyka dance (37%), na czwartym rock, który ma 1% przewagi nad disco polo (33% do 32%).

Ankietowani poproszeni o wskazanie ulubionych artystów również stawiają na wykonawców rapowych i popowych. Zestawienie, którego szczegóły znajdziecie tutaj, otwiera Paluch, wyprzedzając Rihannę i Szpaka. Czołową piątkę uzupełniają Ariana Grande i Eminem. Co ciekawe, Quebonafide znalazł się dopiero na siódmej pozycji.

Polecane

Share This