Prezydent pożegnał Ewę Demarczyk


2020.08.16

opublikował:

Prezydent pożegnał Ewę Demarczyk

fot. mat. pras.

Wczoraj informowaliśmy, że w wieku 79 lat zmarła Ewa Demarczyk, jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek, laureatka I Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu. Informację o śmierci artystki podało w sobotnie przedpołudnie Polskie Radio.

Ewę Demarczyk pożegnał prezydent Andrzej Duda. Na stronie prezydent.pl czytamy:

– Odeszła Ewa Demarczyk – fenomenalna pieśniarka, obdarzona wspaniałym głosem i sceniczną charyzmą. Przez wiele lat związana z krakowską Piwnicą pod Baranami, odnosiła sukcesy w kraju i za granicą.

List prezydenta do Ewy Demarczyk z okazji 75. urodzin
W styczniu 2016 roku, z okazji 75. urodzin artystki, Prezydent Andrzej Duda napisał do jubilatki w liście gratulacyjnym: Pragnę przekazać wyrazy wdzięczności za chwile głębokich wzruszeń i niepowtarzalnych przeżyć artystycznych, jakich dostarczają Pani wokalno-aktorskie kreacje. Dziękuję Pani za nieoceniony wkład w rodzimą kulturę XX wieku, za rozsławienie polskiej piosenki aktorskiej daleko poza granicami naszego kraju.

Była niezrównaną interpretatorką poezji, którą prezentowała z właściwą sobie wrażliwością i niezależnością. Jej koncerty przypominały niezwykły teatr, pełen piękna i prawdziwych emocji. Śpiewane przez Nią wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Mirona Białoszewskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Juliana Tuwima nabierały nowych znaczeń i sensów, podkreślanych sztuką aktorską na najwyższym poziomie.

Do najsłynniejszych pieśni Ewy Demarczyk należą: „Czarne anioły”, „Grande Valse Brillante”, „Karuzela z madonnami”, „Rebeka”, „Taki pejzaż”, „Wiersze wojenne”.

Jej odejście jest wielką stratą dla polskiej kultury.

Źródło: prezydent.pl

Polecane

Share This