Producenci Twoja Twarz Brzmi Znajomo pod ostrzałem brytyjskich mediów. Zobaczcie, jak komentują sprawę


2021.03.26

opublikował:

Producenci Twoja Twarz Brzmi Znajomo pod ostrzałem brytyjskich mediów. Zobaczcie, jak komentują sprawę

fot. YouTube

W pierwszym odcinku czternastego sezonu Twoja Twarz Brzmi Znajomo Maja Hyży zaśpiewała klasyczne „Ain’t No Sunshine” Billa Withersa. Aby lepiej odtworzyć fizyczny wygląd zmarłego przed rokiem artysty, wokalistkę ucharakteryzowano na osobę czarnoskórą. To nie pierwsza tego typu sytuacja w tym programie i nie pierwsza, za którą producentom obrywa się od zagranicznych mediów. Wcześniej amerykańskie i brytyjskie redakcje krytykowały stosowanie tzw. blackface’u u Eweliny Lisowskiej naśladującej Wiza Khalifę i u Bogumiła Romanowskiego wcielającego się w Drake’a.

Tym razem występ Mai, wywołał spore poruszenie w Wielkiej Brytanii, wykorzystanie blackface’u opisywały prestiżowe redakcje The Independent, Metro czy Mirror.

Sprawdź także: Justin Bieber wskazał piątkę swoich ulubionych raperów

Podczas gdy jurorzy zdawali się cieszyć występami, show niemal od razu zderzyło się z potężną krytyką internautów, którzy wyrażali gniew z powodu blackface’u – informuje redakcja Mirror, cytując kilka komentarzy, m.in: „Obrażający blackface i okropność wykonania piosenki. Jak można zniszczyć tak kultowy utwór?”; „nie mogę zrozumieć, że uznaliście, że to jest ok. Blackface to obraza w każdym miejscu na świecie”.

Co na to producenci programu? Ekipa odpowiedzialna za realizację Twoja Twarz Brzmi Znajomo odpowiada na krytykę anglojęzycznym oświadczeniem o następującej treści:

Drodzy Widzowie, jesteśmy bardzo zaskoczeni liczbą negatywnych komentarzy pod adresem programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Polska edycja spektaklu, postrzegana jako wzorowa za granicą, zawsze stara się pokazać świetne wykonania, które starają się być jak najbliżej oryginału. To idea znana na całym świecie. Twórcy i uczestnicy wszystkich poprzednich serii programu zawsze mieli na myśli jedno – jak najdokładniej (wokalnie, ruchowo i wizualnie) odtworzyć wielkie gwiazdy muzyczne polskiego lub obcego pochodzenia. Nad tym procesem czuwa zespół profesjonalistów, którzy przygotowują artystę do wykonania.

Twoja Twarz Brzmi Znajomo nie jest jedynym show, w którym stosuje się blackface. Problem dotyczy także programów emitowanych na Wyspach i w Stanach. Trudno jednak traktować to jako wytłumaczenie mające zakończyć temat.

Polecane

Share This