Program artystyczny koncertu „Chopin inspire Gainsbourg”

Jane Birkin, Gaba Kulka, Andrzej Smolik, Nosfell, Berry, Claire Denamur...


2010.03.05

opublikował:

Program artystyczny koncertu „Chopin inspire Gainsbourg”

Znani są już wszyscy artyści, którzy wystąpią na koncercie Chopin Inspire Gainsbourg. Będą to: Jane Birkin, Gaba Kulka, Andrzej Smolik, Nosfell, Berry, Claire Denamur, Andrzej Jagodziński oraz Jan Krzysztof Broja. Na koncercie, zamiast zapowiadanego wcześniej Adanowsky’ego, wystąpi Nosfell – utalentowany muzyk z Paryża, który miał okazję odwiedzić Polskę dwa razy i zawsze przyjmowany był ciepło przez polską publiczność.

Wykonawcy zagrają utwory Fryderyka Chopina oraz utwory Serge’a Gainsbourga inspirowane twórczością Chopina. Oto program koncertu, którego autorami są Stéphane Włodarczyk i Miron Zeifert:

Prolog – klasycznie – Jan Krzysztof Broja

Barkarola Fis-dur op. 60

Walc cis-moll

JE T’AIME… MOI NON PLUS /klasycznie/

LA DECADENCE – Nosfell Berry – /A. Smolik/

SOUS LE SOLEIL – Claire Denamur- / A. Smolik/

LA BALLADE DE MELODY NELSON – Nosfell Kulka – /A. Smolik/

LA VALSE DE MELODY NELSON – Berry – /Trio A. Jagodziński/

Instr. Chopin – Trio A. Jagodziński

MANON – Claire Denamur – /Trio A. Jagodziński/

REQUIEM POUR UN CON – Gaba Kulka – /Trio A. Jagodziński/

CE MORTEL… ENNUI – Claire Denamur – /Trio A. Jagodziński/

Instr. Chopin – Trio A. Jagodziński

LEMON INCEST – Gaba Kulka /A. Smolik/

JE T’AIME … MOI NON PLUS – /J.K. Broja/ – Nosfell Berry

Preludium E minor Chopina – /J.K. Broja/

JANE B – Jane Birkin – /A. Smolik/

Koncert odbędzie się 29 marca w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Fryderyk Chopin jest jednym z najbardziej popularnych kompozytorów muzyki klasycznej zarówno w Polsce jak i we Francji, gdzie czasami zapomina się, że jego serce znajduje się w Warszawie, miejscu jego narodzin. Dlatego w ramach 4. edycji organizowanego w Polsce, Festiwalu Francophonic przygotowano ten wyjątkowy koncert, który ma na celu pokazanie pokrewieństwa pomiędzy muzyką Chopina, a współczesną piosenką francuską. Koncert zaprezentuje wpływ muzycznego dziedzictwa Chopina na kulturę francuską poprzez zestawienie dzieł XIX wiecznego pianisty z utworami jednego z najważniejszych piosenkarzy i kompozytorów francuskich – Serge’a Gainsbourga. Koncert odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, miejscu cieszącym się poważaniem, gdzie odbyło się wiele koncertów artystów muzyki współczesnej i mniej „poważnej” (zespół Anthony and the Johnsons czy Chrisa Botti).

Serge Gainsbourg, niejako „współtworzył” niektóre piosenki z Chopinem. Polski kompozytor, wirtuoz pianina, służył Gainsbourgowi jako punkt muzycznego odniesienia. W hierarchii estetycznej artysty, Chopin i Mozart zajmowali najwyższą pozycje. Jeśli przez swoją skromność francuski piosenkarz i kompozytor uznawał sztukę, którą uprawiał, za nieistotną, to jednak relacje pomiędzy muzyką klasyczną i utworami Gainsbourga pozostają wyjątkowe. Należy dodać, że rosyjskie korzenie pana Gainsbourga pozostawiły w jego duszy trwały ślad i wrażliwość na kulturę słowiańską. Można nawet przypuszczać, że polski romantyzm Chopina przemawiał do rosyjskiej części serca Gainsbourga.

200 rocznica urodzin Fryderyka Chopina jest zatem doskonalą okazją do zaprezentowania jego dzieł z piosenkami Serge’a Gainsbourga. Przy okazji koncertu będzie organizowana akcja wsparcia dla Haiti.

Bilety na koncert w cenach: 70, 90, 110, 150, 170, 190 oraz 230 zł można kupować w Internecie na ticketonline.pl, ticketpro.pl i eventim.pl oraz w bezpośrednich punktach sprzedaży.

Chopin Inspire Gainsbourg

Data: 29 marzec

Miejsce: Teatr Wielki

Adres: Plac Teatralny 1

http://www.newmusicart.pl

http://www.ifv.pl

Polecane