Prokuratura umarza śledztwo w sprawie śmierci Igora Stachowiaka. Ikony polskiego rapu są wściekłe


2020.06.10

opublikował:

Prokuratura umarza śledztwo w sprawie śmierci Igora Stachowiaka. Ikony polskiego rapu są wściekłe

fot. P. Tarasewicz

Amerykanie wyszli w ostatnich tygodniach na ulice, by protestować nie tylko przeciw rasizmowi, ale także brutalności policji. Wszystko przez interwencję funkcjonariusza z Minneapolis, która doprowadziła do śmierci George’a Floyda. W Polsce w ostatnich latach najgłośniejszym tematem związanym z przekroczeniem kompetencji przez policjantów, była sytuacja z 2016, kiedy to w jednym z wrocławskich komisariatów zmarł Igor Stachowiak.

W lutym tego roku sąd skazał czterech funkcjonariuszy wrocławskiej policji na kary od dwóch do dwóch i pół roku pozbawienia wolności. W Poznaniu toczyło się śledztwo, które mogło doprowadzić do postawienia policjantom kolejnych zarzutów, ale wiemy już, że to się nie stanie, ponieważ śledztwo zostało umorzone.

Prezydent Duda na Facebooku pisze, że jest zbulwersowany śmiercią George’a Floyda i potępia wszelkie akty przemocy, a gdzie był jego komentarz, kiedy czterech policjantów przekraczających swoje uprawnienia torturowało i dręczyło mojego syna, doprowadzając swoimi działaniami do jego śmierci, do śmierci zdrowego 25-latka? – komentuje w rozmowie z Onetem Maciej Stachowiak, ojciec 25-letniego Igora.

Maciej Stachowiak nie kryje oburzenia decyzją prokuratury. – Szokiem dla nas jest, że prokurator nie widzi potrzeby konsultacji z kolejnym zespołem biegłych, o co wnioskowaliśmy, mimo że opinia prywatna przedstawiona przed sądem pierwszej instancji przez kardiologa prof. Przybylskiego w ewidentny sposób podważa zasadność tezy excited delirium, na którą powołują się biegli z Łodzi – mówi Onetowi.

Peja i Włodi także uważają decyzję o umorzeniu śledztwa za skandaliczną. – Hańba – skomentował krótko na swoim fanpage’u Peja. Włodi odniósł się do sytuacji w równie mocny sposób, przypominając stare hasło „#CHWDP” na instagramowym profilu.

Polecane


Share This