Proletaryat zagra w Łykendzie


2011.02.07

opublikował:

Proletaryat zagra w Łykendzie

Proletaryat to jeden z klasyków polskiego rocka, to jeden z najlepszych zespołów „drugiego pokolenia” polskiej sceny rockowej. To zespół, który w oryginalny sposób połączyła punk rock z metalem tworząc nową, oryginalną muzyczną jakość. Dzięki zaangażowanym tekstom, o których ich autor i wokalista mówi: „Nasze utwory są jak lustra, w których odbija się nasza rzeczywistość”, grupa przez wielu uznawana jest za „głos pokolenia okresu przemian lat 80-tych i 90-tych”.

Proletaryat powstał pod koniec 1987 roku w Pabianicach. W rok później niezależna wytwórnia Kaszana Warsaw Factory wydała ich kasetę „Revolt”, którą przyciągnęli uwagę muzycznej branży. W 1989 roku wystąpili na festiwalu w Jarocinie, gdzie zgarnęli trzy główne nagrody – publiczności, dziennikarzy i organizatorów. W latach 1990-91 ukazały się dwa doskonale przyjęte przez wszystkich albumy: „Proletariat” i czerwony „Proletariat”. Właśnie te płyty, zawarty na nich bezkompromisowy przekaz i dziesiątki energetycznych koncertów zapewniły grupie miejsce w ścisłej czołówce polskiej sceny rockowej. Kolejne albumy: „Czarne szeregi” (1993), „IV” (1994), „Zuum” (1996) oraz „Made in USA” (1999) prezentowały coraz to nowe artystyczne oblicza zespołu. Każdy z nich zawierał inną stylistycznie i brzmieniowo muzykę, co budziło kontrowersje wśród fanów, ale nie miało większego wpływu na ich pozycję i popularność. Dzisiaj, mimo że są już żywą legendą, nic nie stracili ze swej witalności, o czym świadczą ich dwa albumy koncertowe, kompilacja „The Best of Proletaryat” oraz ostatni album „Recycling”.

Proletaryat to doskonała, powszechnie rozpoznawalna marka, to synonim prawdziwego, „siarczystego” rocka, w którym brzmienie gitar jest równie ważne jak treści zawarte w ich tekstach.

Obecnie zespół intensywnie koncertuje i swoją nową płytę „Prawda” , która ukazała się we wrześniu ubiegłego roku nakładem Universal Music Polska.

Skład zespołu:

Tomasz Olejnik (vocal)

Wiktor Daraszkiewicz (gitary)

Dariusz Kacprzak (bass)

Robert Hajduk (perkusja)

Jako suport zaprezentuje się zespół ZBERNY 3000

Proletaryat

Zberny 3000

12.02.11 godz.20.00

Klub Muzyczny Łykend, Podwale 37/38

Bilety: 25 zł – przedsprzedaż, 30 zł – w dniu koncertu

Polecane

Share This