Protest song od Anity Lipnickiej i Moriah Woods. W klipie wystąpiło ponad 50 znanych kobiet


2020.12.01

opublikował:

Protest song od Anity Lipnickiej i Moriah Woods. W klipie wystąpiło ponad 50 znanych kobiet

Foto: D. Malik

Piosenka „Our voice / Nasz głos” to wspólny projekt Moriah i Anity. Bo choć różni je sporo – wiek, narodowość, gatunki muzyczne jakie na co dzień uprawiają czy osobiste historie, to połączyła je… miłość do wolności, której nie potrafią, nie wyobrażają sobie utracić. I do Polski, która jest ich wspólnym domem. Tu obie żyją i tutaj chcą zostać. Dlatego śpiewają dziś jednym głosem, a wraz z nimi dziesiątki niezwykłych kobiet, które zgodziły się zostać częścią tego projektu, poświęcając swój czas i zaangażowanie w nadziei, że w końcu zostaną usłyszane…
<

blockquote>
Żyjąc w Polsce przez ostatnie 6 lat zyskałam jeden z największych darów mojego życia – możliwość zobaczenia siebie i świata z innej perspektywy. Zakochałam się w tym kraju i stał się on moim domem, niestety serce mi pęka gdy widzę ogrom niesprawiedliwości szalejącej dookoła. Jesteśmy godnymi ludźmi , którzy tak jak reszta świata zasługują żeby żyć zgodnie z własną prawdą, dokonywać własnych wyborów i żyć w pokoju, miłości i zrozumieniu. Anita i ja spotkałyśmy się razem jako siostry z różnych światów bez żadnych barier między nami, wiedząc że naszym obowiązkiem jest nigdy nie odwracać głowy, gdy widzimy niesprawiedliwość i zrobić to, co robimy najlepiej – oswoić tę ciemność i jako autorki tekstów, przemienić ją w coś pięknego – promyk nadziei i siły na przyszłość. Nasze głosy wspólnie czynią nas silniejszymi niż w pojedynkę – mówi Moriah.

Są takie chwile, takie sytuacje, kiedy mowa przestaje być srebrem, a milczenie złotem. Krzyk nie leży w mojej naturze. Ale mogę zaśpiewać. I to czynię, wraz z Moriah, bratnią duszą, siostrą w piosence. Śpiewamy dziś jednym głosem. Głosem rozpaczy, rozczarowania, i głosem nadziei, że być może siła tego śpiewu zwycięży? I stanie się cud: góra posłucha ulicy? Nadszedł już czas, by zauważyć, że bez względu na to skąd przychodzimy, zmierzamy w tym samym kierunku – każdy z nas zwyczajnie chce mieć prawo, by decydować o tym jak żyje, jakie wyznaje wartości. Każdy z nas zasługuje, by mieć WYBÓR – dodaje Anita.

102 lata po uzyskaniu przez polskie kobiety praw wyborczych, muszą one znowu walczyć, aby móc decydować o swoim losie, mieć możliwość wyboru. I choć utwór „Our voice / Nasz głos” wpisuje się w niezwykle trudny czas dla polskich kobiet, to jest on mimo wszystko apolityczny i uniwersalny, a jego głównym motywem jest ukazanie siły kobiet oraz ich sprzeciwu na jakiekolwiek formy opresji i działania ograniczające ich wolność i prawa do stanowienia o sobie.

Wystąpiło w nim ponad 50 kobiet. Kobiet, które poświęciły swój czas i zaangażowanie, aby jednym głosem wyrazić swój sprzeciw. W video zobaczymy wiele znanych twarzy – zaproszenie przyjęły m.in. Barbara Kurdej-Szatan, Sonia Bohosiewicz, Gabi Drzewiecka, Aleksandra Domańska, Anna Dereszowska, Klaudia Halejcio, Joanna Korniewska, Marta Dyks, Karolina Gilon, Joanna Horodyńska, Karolina Pilarczyk.  Poza znanymi paniami, w teledysku wystąpiły też „zwykłe” kobiety: matki, żony, córki, siostry. Tak ja w przypadku Moriah i Anity – różni je wiele, ale łączy jeden, wspólny głos.

Polecane


Share This