Psychocukier ujawnia szczegóły albumu


2018.09.27

opublikował:

Psychocukier ujawnia szczegóły albumu

foto: mat. pras.

Długo oczekiwany, piąty album zespołu Psychocukier ukaże się 15 października 2018 roku nakładem wytwórni Nowe Nagrania. Album zatytułowany „Antypody umysłu” możecie od dziś zamawiać w przedsprzedaży w sklepie wytwórni. Nabywcy CD mogą liczyć na książkę o zespole w zestawie. Kupujący wydanie na winylu otrzymają gratis CD „Antypody umysłu” oraz poprzednie wydawnictwo grupy – „Diamenty”.

Oto tracklista płyty:

1. Świt
2. Fuga
3. Horyzont
4. Klin
5. Sad&Pretty
6. Daj mi serce
7. Cantus Cycneus
8. 7
9. Północ

 

Istnieją od 17 lat, wciąż w tym samym składzie. Zwolnili muzycznie i życiowo, ale nadal kiedy trzeba, uderzają najgłośniej. Zaczęli sami, nagrywając w swoim studiu na wsi. Eksperymenty, improwizowanie, loopy, „norweskie” wokale, przetworzone ślady. Z gotową płytą zwrócili się do producenta swojego poprzedniego krążka – „Diamenty”, czyli NOON. Zgodzili się na niełatwą propozycję – nagranie płyty od nowa. Materiał został więc wywrócony do góry nogami po raz pierwszy. Ponowna sesja odbyła się z powrotem w mieście, była płynna, choć szalona – taka, jaka powinna być. Żywa muzyka, z wszelkimi niedoskonałościami, wróciła do komputera. Nagrania z obu sesji zaczęły się łączyć, pojawiły się improwizacja na bębnach, nagrania terenowe, nagrania z dyktafonu, fortepian, sample, syntezatory, a wokale wyszły na wierzch – alternatywna rzeczywistość ich muzyki. „Antypody umysłu” to płyta, która była podróżą dla całej czwórki. Pełny obrót, który przyniósł muzykę spokojną, choć podszytą niepokojem i euforyczną melancholią. Piąta płyta zaskoczy nie tylko tych, którzy znają poprzednie wydawnictwa zespołu Psychocukier. Będzie zaskakiwać swoją twórczą wolnością w każdej minucie, a jeśli słyszeliście taki album rockandrollowy, to zwracamy Wam pieniądze. Autorem okładki jest Mikołaj NOON Bugajak, a za jej opracowanie odpowiada Paweł Walczak.

Powstawanie nowego albumu zainspirowało książkę o zespole pt. „Psychonauci”. Zapis czterech lat towarzyszenia członkom grupy na próbach, w klubach, na koncertach. To też trochę miejscami gorzka opowieść o polskiej scenie rockowej, o rządzących nią układach i o tym, jak trudno jest pozostawać wiernym swoim ideałom. Marzenia o karierze, beztroskim życiu w oparach alkoholu i dziewczynach na zawołanie szybko ustępują ponurej rzeczywistości. Wybór jest prosty: albo „nieznośna le(p)kość bytu”, albo wygodne, ustabilizowane życie. Tylko czy można być szczęśliwym bez marzeń, nawet jeżeli okazują się złudzeniami? Czy wolność rockandrollowego życia jest prawdziwą wolnością? Na te pytania stara się znaleźć odpowiedzi młody autor, fan i przyjaciel chłopaków z Psychocukru. Jak wyglądało to doświadczenie? Co odkrył i czy odnalazł swoją drogę do wolności? Zapraszamy do sprawdzenia książki autorstwa Piotra Napresa.

 

 

 

Polecane

Share This