Punkowa grupa Czerwone Świnie uderza w IPN, ONR i Żołnierzy Wyklętych

Za miesiąc płyta „Basta dziwko”, a już teraz mocny singiel „Zaleszany”.


2019.03.13

opublikował:

Punkowa grupa Czerwone Świnie uderza w IPN, ONR i Żołnierzy Wyklętych

fot. facebook.com / czerwoneswinie

Rodzimy hardcore/punk w ofensywie. Po znakomitych płytach grup Morus, El Banda, Baraka Face Junta, Burek! Dobry Pies czy epce Dezertera, na scenie muzyki niezależnej szykuje się znakomity debiut. Mowa o „Basta dziwko” – premierowym materiale supergrupy Czerwone Świnie, którą tworzą byli muzycy legendarnej Ahimsy oraz artyści związani ze środowiskiem teatralnym. Szum wokół premiery podsyca bezkompromisowy singiel „Zaleszany”, inspirowany historią zbrodni, jakiej dokonał na ludności cywilnej tej wioski oddział dowodzony przez Romualda Rajsa, ps. „Bury” – jednego z tzw. żołnierzy wyklętych.

“Basta dziwko” już w kwietniu

Czerwone Świnie to: gitarzystka i wokalistka Monika Strzępka – reżyserka teatralna, autorka zaangażowanych społecznie, szeroko dyskutowanych inscenizacji, prywatnie – partnerka dramaturga Pawła Demirskiego, który gra na basie. Perkusistą jest Tomik Grewiński – szef wytwórni płytowej Kayax i menedżer Kayah, a niegdyś bębniarz zespołów Ahimsa i Houk, w których występował z Tomkiem „Bolkiem” Sierajewskim, dziś gitarzystą solowym w Czerwonych Świniach, które zadebiutowały w serialu „Artyści” w 2016 roku. Od tego czasu grupa zagrała kilkanaście koncertów i przygotowała materiał na debiutancką płytę „Basta dziwko”, która ukaże się 12 kwietnia nakładem Anteny Krzyku. Wydawnictwo promował singiel „Aspiracje naszą bronią”. Drugim nagraniem z krążka są „Zaleszany” opublikowane w sieci 1 marca, czyli w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

„W listopadzie pod spożywczym / walają się bure liście / łysy dzieciak kupuje browara / Bury z jego bluzy odbija się w szybkie / Bury kat odbija się w szybie” – rozpoczyna się tekst inspirowany pacyfikacją wsi Zaleszany i mordem jej 16 mieszkańców dokonanym 29 stycznia 1946 roku. Odpowiedzialność za ten czyn ponosi oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzony przez Romualda Rajsa ps. „Bury” (w 1949 roku „Bury” został skazany przez polski sąd na karę śmierci za zbrodnie popełnione na ludności cywilnej). „A jutro ulicami w pochodzie / pójdzie zbiór burych zer / będą krzyczeć ONR ONR / zera będą zgadzać się / u odzieżowego badylarza na koncie / na jego bluzach Bury jest / to w listopadzie sprzedaje się” – słuchamy dalej w mocnym tekście Czerwonych Świń.

„Prawicowi historycy z IPN chcą załgać historię. Nie ma na to zgody. #burykat” – napisała niedawno grupa na swoim facebookowym profilu, komentując anonimowy komunikat prasowy IPN z 11 marca 2019, w którym uniewinnia „Burego”.

Utworu można posłuchać w serwisie Bandcamp.

Polecane