Pustki laureatem nagrody Ciechowskiego


2009.11.11

opublikował:

Pustki laureatem nagrody Ciechowskiego

Warszawska formacja Pustki jest tegorocznym laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Kapituła nagrodziła Pustki „za doskonały poziom muzyczny i literacki płyt zespołu, ze szczególnym wyróżnieniem prób odczytania klasyki polskiej poezji w sposób odpowiadający duchowi naszych czasów”.

Doceniono też wszechstronność twórczości zespołu, który doskonale odnajduje się w przestrzeni teatru, czy filmu, „przy zachowaniu muzycznej wyjątkowości i oryginalności”. Nagroda wręczona będzie 19 grudnia 2009 r., podczas koncertu pamięci Grzegorza Ciechowskiego, w studenckim klubie Od Nowa.

Grupa Pustki powstała w 1999 r. w podwarszawskim Ostrówku. Grupę założyli Radek Łukasiewicz i Janek Piętka. Od tego czasu zespół nagrał albumy „Studio Pustki” (2001) i „8 Ohm” (2004). W 2006 r. ukazała się trzecia płyta Pustek zatytułowana „Do Mi No”. Przyczyniła się ona do popularności grupy dzięki przebojowym piosenkom takim jak „Telefon do Przyjaciela”, „Nic do Powiedzenia”, czy „Słabość Chwilowa”, często emitowanym na falach ambitniejszych rozgłośni radiowych.

Czwarta płyta grupy zatytułowana „Koniec kryzysu”, promowana singlem „Parzydełko” okazała się kolejnym przełomem w karierze zespołu, zdobywając jeszcze większą popularność niż jej poprzedniczka „Do Mi No”. Zespół zebrał znakomite recenzje, został nominowany do wielu prestiżowych nagród, takich jak Paszport Polityki czy Fryderyk. Radiowa Trójka oraz popkulturowe pismo Pulp uznały Pustki za zespół roku a „Koniec Kryzysu” za album roku 2008.

Opublikowany jesienią 2009 roku album „Kalambury” to już piąta płyta Pustek. Znajdują się na nim utwory napisane do wierszy znanych polskich poetów: m.in. Bolesława Leśmiana, Danuty Wawiłow, Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Gajcego, Władysława Broniewskiego. Na płycie znalazło się także miejsce dla specjalnych gości: Kasi Nosowskiej i Artura Rojka.

Obecnie zespół występuje w składzie: Radek Łukasiewicz, Grzegorz Śluz, Barbara Wrońska, Szymon Tarkowski.

Przypominamy, że kapitułę przyznawanej od ośmiu lat nagrody tworzą: Leszek Biolik, Zbigniew Derkowski, Zbigniew Krzywański, Marek Niedźwiecki, Jerzy Tolak, Mariusz Składanowski, Andrzej Świetlik i Jan Wołek.

Polecane

Share This