Rafał Wojaczek i Fonetyka?


2011.05.11

opublikował:

Rafał Wojaczek i Fonetyka?

FONETYKA to jeden z najbardziej interesujących projektów muzycznych tworzących muzykę alternatywną w Polsce. Dlaczego? Jego misją jest promowanie w muzyce wybitnych tekstów polskich poetów przeklętych. Ostatnie dwa lata zespół pracował nad płytą do tekstów Rafała Wojaczka, którego 40. rocznicę samobójczej śmierci obchodzimy w tym roku. Posłuchaj!

Molowe melodie i charakterystyczne brzmienia syntezatorów w muzyce Fonetyki skomponowane z twórczością literacką Rafała Wojaczka to zaskakujące połączenie. Syntetyczne dźwięki i przesterowane gitary, jak przyznają ojcowie zespołu Przemek Wałczuk i Daniel Zaklikowski, wynikają z fascynacji Depeche Mode oraz z chęci nadania utworom miejskiego charakteru. W tej muzyce nie ma tzw. solówek, formy muzyczne pomyślane są w sposób na tyle prosty, aby skupić uwagę słuchacza na przekazie słownym. W muzyce zespołu słychać wpływy Grzegorza Ciechowskiego z czasów Obywatela GC, jak również Davida Sylviana. Fonetyka posiada własny styl i oryginalne brzmienie,  trudno jest ten zespół zakwalifikować do któregokolwiek z głównych nurtów.

RAFAŁ WOJACZEK. Poeta przeklęty? Z pewnością niedoceniony. Niezwykle utalentowany, kaskader sztuki.  11 maja 2011r, mija 40-lecie samobójczej śmierci poety. Co wiemy o tym chłopaku z Mikołowa, który w latach 60. i 70. przewracał krzesła we wrocławskich knajpach? To człowiek legenda, dla niektórych niczym Jim Morrison polskiej poezji. Jego teksty są niezwykłe, co więcej wciąż aktualne i dzięki muzyce Fonetyki mają szanse trafić do uszu współczesnego pokolenia.

Z okazji okrągłej rocznicy śmierci poety, Fonetyka na swojej stronie www.fonetyka.com  udostępniła EP-kę „RAFAŁ WOJACZEK 1945-1971”, zapowiadającą płytę „REQUIEM DLA WOJACZKA”. Jesienią 2011 na pełnometrażowym krążku Fonetyki znajdzie się 12 wybitnych tekstów Rafała Wojaczka zaaranżowanych za zgodą córki poety – Dagmary – z muzyką zespołu.

Obecny skład:

Przemek Wałczuk – voc, bas  / Daniel Zaklikowski – git, synth /  Piotrek Jabłoński – drums

Koncerty i kontakt z managementem zespołu www.fonokom.pl

Lubię to! Kliknij na: www.facebook.com/FONETYKA

Polecane

Share This