Ray Wilson i Stiltskin w Hard Rock Cafe

Ray Wilson z zespołem Stiltskin wystąpią w Hard Rock Cafe Warsaw już 18 października. Koncert odbędzie się w ramach cyklu Pepsi Rocks!


2011.10.14

opublikował:

Ray Wilson i Stiltskin w Hard Rock Cafe

Ray Wilson, wyróżniony przez „Classic Rock Magazin“ jako jeden z najwybitniejszych wokalistów z Wielkiej Brytanii, kompozytor, autor tekstów, ceniony zwłaszcza za swoją sceniczną charyzmę i zawsze wysoką formę koncertową.

Pierwszy poważny zespół Ray’a to współzałożony z bratem Steve’m Guaranteed Pure. Bracia wraz z zespołem wydali 3 albumy.

W roku 1994 Ray dołączył do szkockiego zespołu Stiltskin. Debiutancki singiel tej grupy „Inside“ stał się sensacją muzyki grunge roku 1994 i znalazł się na pierwszym miejscu w większości europejskich list przebojów. Do dnia dzisiejszego „Inside“ często gości na antenach stacji radiowych,  a w pamięci telewidzów pozostał  z pewnością także spot reklamowy  firmy „Levi’s“ z użyciem motywu muzycznego z tego utworu.

Poprzez niewiarygodny sukces Stiltskin, muzycy zespołu Genesis zwrócili uwagę na Raya Wilsona i zaangażowali go po rezygnacji Phila Collinsa. Od roku  1996 do roku 1999 Wilson był frontmanem tej legendarnej grupy oraz współtworzył będący na czwartym miejscu w historii sprzedaży zespołu album – „Calling  All Stations“. Konsekwencją wydania płyty była ogólnoświatowa trasa koncertowa „Calling All Stations Tour”.  W marcu 2010 zespół Genesis został przyjęty jako ważny i wpływowy zespół muzyczny do słynnego „Rock’n‘Roll Hall of Fame“.

Po rozwiązaniu legendy rocka, Wilson przypomniał sobie o swoich korzeniach i wydał z Guaranteed Pure album „Millionairhead“. Autorami znacznej części kompozycji na tym wydawnictwie był właśnie Ray oraz jego brat Steve. Wraz z nowym kierunkiem muzycznym zmieniła się nazwa zespołu – z zespołu Guaranteed Pure powstał w krótkim czasie zespół Cut_.  W trakcie promocyjnej trasy koncertowej  w Niemczech, zespół wystąpił wraz takimi zespołami jak Scorpions czy Westernhagen.

W roku 2001 Ray Wilson rozpoczął swoją karierą solową specjalnym koncertem na „Edinburgh International Festival”. Po długiej trasie po Europie oraz w Ameryce Południowej i Środkowej, artysta wydał w roku  2003 swój pierwszy album solowy „Change” i zaprezentował go w trakcie swojego tournee, podczas którego wystąpili także Joe Jackson i zespół Saga.  W utworze „Yet Another Day“ doszło do współpracy Raya z holenderskim DJ-em Armin’em VAN Buurenem; remix dostał się  na pierwsze miejsca Dance-Charts w wielu Krajach. Ray Wilson w ciągu następnych lat intensywnie koncertował, odbył także tournee z Dolores O’Riordan z zespołu Cranberries oraz z frontmanem Supertramp Rogerem Hogdsonem. Następnym solowym wydawnictwem była płyta „The Next Best Thing” (2004) , była ona płytą ostrzejszą, bardziej rockową niż „Change”, ale nie zabrakło na niej rzeczy delikatnych.

Jesienią w roku 2006 Stiltskin albumem studyjnym „She” Ray Wilson świętował powrót do mocniejszego brzmienia i zespołu Stiltskin. Wraz z nowym składem tej formacji Ray Wilson & Stiltskin ruszyli w długą trasę koncertową.

Po wielu latach namawiania przez bliskie otoczenie i fanów narodził się projekt koncertowy Genesis Classic, prezentujący wybrane kompozycje zespołu Genesis, muzyków zespołu (Peter Gabriel, Mike Rutheford czy Phil Collins) oraz Raya Wilsona. Koncert łączy rockowe wersje tych  kultowych utworów z dodatkiem muzyki klasycznej w wykonaniu kwartetu smyczkowego z „Berlin Symphny Ensemble”. Projekt jest w nieustającej trasie koncertowej od roku 2010. W międzyczasie życie osobiste szkockiego muzyka sprowadziło go do Polski, gdzie od jakiegoś czasu mieszka na stałe. Częściowo w Polsce powstał także jego ostatni solowy album – „Propaganda Man”. (2009)

We wrześniu 2011 ukarze się oczekiwany album studyjny Ray Wilson & Stiltskin „Unfulfillment“. Materiał, który znalazł się na tym albumie to z jednej strony potężny ładunek energii w utworach opartych na masywnie brzmiących gitarach a z drugiej strony osobiste teksty, ballady oraz ciekawe aranżacje instrumentów smyczkowych. Do tego wszystkiego dochodzi charakterystyczny wokal Raya Wilsona. Jak dobrze więdzą fani artysty, a zwłaszcza płeć piękna –  głębia ciepła barwa wokalu Wilsona tworzy wręcz hipnotyzujący nastrój,  poruszając słuchaczy często aż do głębi.

Wszystkie kompozycje zamieszczone na płycie są autorstwa Raya Wilsona i gitarzysty Uwe Metzlera, producentem albumu jest wieloletni przyjaciel artysty i znany niemiecki producent Peter Hoff (Die Fantastischen Vier, Beth Hard). Pierwszym singlem z płyty został utwór „American Beauty”(Teledysk w trakcie realizacji) . Teledysk do drugiego utworu singlowego „First Day Of Change“ wyprodukowany został przez firmę „Camelot“ w reżyserii Roberta Broellochs’a (Xavier Naidoo, La Bouche, Mel C., Shaggy). Operatorem zdjęć do teledysku był Joe Dyer (Kylie Minouge, Take That, Bryan Adams).

Swoim najnowszym albumem Ray Wilson & Stiltskin „Unfulfillment“ oraz trasą pod tą samą nazwą od jesieni roku 2011, Ray Wilson obiecuje fanom mocne wrażenia koncertowe na styku gitary alternatywnej i classic rocka.

W jesiennej trasie Ray Wilson & Stiltskin supportem koncertów będzie gitarzysta zespołu Stiltskin i projektu Genesis Classic  – Ali Ferguson. Wykona on z towarzyszeniem Lawriego Macmillana (bas) i Asha Macmillana (perkusja) utwory z najnowszego solowego Albumu ”The Windmills And The Stars”.

Data: 18.10.2011

Miejsce: Hard Rock Cafe Warsaw, ul. Złota 59

Start: 20:30

Bilety: 50 zł (przedsprzedaż) / 65 zł (w dniu koncertu)

Polecane