Record Store Day w Warszawie


2018.04.18

opublikował:

Record Store Day w Warszawie

grafika: mat. pras.

Międzynarodowe święto niezależnych sklepów płytowych i kultury winylowej w Warszawie obchodzić będziemy po raz ósmy. Z tej okazji 21 i 22 kwietnia od godziny 11:00 w Małej Warszawie przy ul. Otwockiej 14 odbędą się największe w Polsce targi muzyczne. Pojawią się tu sklepy płytowe i wytwórnie muzyczne – w sumie ponad 40 wystawców. Gościem specjalnym targów będzie label „On The Corner Records” – wytwórnia muzyczna z Londynu, uznana przez Gillesa Petersona z BBC 6 za „label roku 2017”. On The Corner to również wydawca jazzowego zespołu Collocutor, który wystąpi na Record Store Day Warsaw w niedzielę wieczorem.

Organizatorzy warszawskiej edycji Record Store Day we współpracy z tłocznią winyli WM Fono przygotowali okolicznościowe wydawnictwo. Na płycie „Record Store Day Warsaw 2018 Sampler” znaleźli się tacy artyści jak Mr Krime z Pauliną Przybysz, Sotei czy Jetlagz. Premiera albumu 21 kwietnia, na Record Store Day.

Poza targami, w programie wydarzenia znajdują się liczne atrakcje: dj-sety i showcase’y, spotkania i panele dyskusyjne, projekcje filmowych dokumentów muzycznych, takich jak „Sonita”, „Patti Smith. Sen życia” czy „Droga do Jah”. Gratką dla fanów winyli ale i miłośników sztuki graficznej będzie wystawa okładek płyt i plakatów Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego. Ci polscy graficy światowej sławy tworzyli okładki m.in. dla: Janis Joplin, Boba Marleya, Judas Priest, The Clash, Arethy Franklin czy Milesa Davisa. W niedzielę 22 kwietnia odbędzie się również projekcja filmu dokumentalnego o autorach wystawy, pt. „Przyjaciele na 33 obroty” w reżyserii Grzegorza Brzozowicza, a po filmie spotkanie z Rosławem Szaybo.

Wydarzeniami towarzyszącymi Record Store Day Warsaw będą wieczorne koncerty. W sobotę na największej scenie Małej Warszawy wystąpią Kosi i Łajzol z legendarnego JWP ze swoim nowym projektem Jetlagz. Po koncercie na afterparty zagrają Dj Kebs i Falcon1. W niedzielę usłyszymy wspomniany zespół Collocutor – jazzowe objawienie z Londynu, przed którym wystąpi z dj setem Adrian Magrys – współwłaściciel londyńskiej wytwórni Lanquidity Records.

Kolekcjonerzy zdają sobie sprawę, że z dostępnością zagranicznych płyt wydanych w ramach RSD nie zawsze jest w Polsce łatwo. Warner Music Poland wyszło naprzeciw tej sytuacji i zadbało o to, by wydawnictwa artystów z ich katalogu trafiły także do nas. Dzięki temu znacznie łatwiej zaopatrzyć się w 12-, 10- i 7-calowe winyle serwowane przez podopiecznych takich wytwórni jak Atlantic, Elektra, Parlophone, Sire, Warner Bros. Records i 679 Recordings. Do największych perełek zaliczyć można, chociażby pierwszy w historii RSD analog Led Zeppelin, trzy płyty winylowe Davida Bowiego, dwie Madonny, winyle Prince’a, Milesa Davisa, Neila Younga czy zespołu Pink Floyd. Winyle z katalogu Warner Music Poland będzie można w Warszawie w weekend znaleźć m.in. na stoisku partnerskim Warner Music Poland w centrum kulturalnym Mała Warszawa oraz na stoisku winylowym podczas Mustache Yard Sale vol. 28.

 

Polecane

Share This