Reedycja Nomadeusa z nowym utworem


2013.06.11

opublikował:

Reedycja Nomadeusa z nowym utworem

Płyta „Nomadeus” została nagrana w ciągu 8 miesięcy od grudnia 1993 do lipca 1994 w studiu AYA w Warszawie przez Igora Czerniawskiego i Jarka Lacha. (Oficjalna premiera – 24 października 1994r.)

  

 


„Nomadeus” – to płyta science-fiction, opowiadająca o dwóch rodach przybyszów z innych planet – Calmagonach i Nomadeusach. Opowiada językiem stworzonym przez członków zespołu.
 Muzyka oparta jest na najnowszych ówczesnych światowych technologiach nagraniowych i kompozycyjnych. W przypadku AYI jest to wynikiem logicznej drogi rozwoju zespołu. Dążeniem grupy zawsze było robienie „nowej” muzyki. Na tym etapie brzmienie zespołu mieści się w nurcie określonym jako „ambient”, „trance”, „ethno”. Jest to muzyka elektroniczna, wykorzystująca akustyczne brzmienia, przestrzenie ziemskie i kosmiczne, sięgajaca dalekiej przeszłości, która staje się przyszłością. Nie ma barier językowych ani kulturowych. Wyzwala instynkty pierwotne i dąży do zakamarków Wszechświata.


Przesłaniem zawartym na płycie muzycy pragną podkreślić iż Człowiek – mieszkaniec Ziemi – jest nie tylko częścią społeczeństwa określonego miejscem jego przebywania na Planecie, uwarunkowaniami historycznymi, religijnymi, politycznymi itd., ale przede wszystkim jest cząstką Wszechświata, jednostką odpowiedzialną za losy swojej Planety przed innymi Cywilizacjami Kosmosu.


Twórcy „Nomadeusa” próbują osiągnąć nowy, inny stan świadomości, który pozwala na tworzenie sztuki nieograniczonej przynależnością rasową, narodową i społeczną. Przekonania polityczne i religijne przestają być dla nich źródłem inspiracji. Bariery językowe i kulturowe nie mogą być ograniczeniem polotu fantazji. Pomaga w tym własny język, który powstał przy nagrywaniu tej płyty.
Muzyka zawarta na albumie „Nomadeus” jest próbą przekazania świadomości na pozór abstrakcyjnej, w rzeczywistości zaś tkwiącej głęboko w naturze każdej nowonarodzonej Istoty Ludzkiej. U jej podstaw leży wszechogarniająca Harmonia Wszechświata, gdzie przemoc i agresja, uprzedzenia rasowe i seksualne stają się pojęciami abstrakcyjnymi.


Muzyka „Nomadeusa” jest dostępna, jej odbiór nie wymaga specjalnego muzycznego czy intelektualnego przygotowania. Jest łatwa jak łatwe jest ssanie piersi matki przez oseska czy oglądanie spadających gwiazd. Z lekka utopijna i fantastyczna jest ona naszym marzeniem, naszym snem.

Muzyka uprawiana na płycie „Nomadeus” sięga korzeniami w dokonania Kraftwerku, Petera Gabriela, Art of Noise, Paula Hardcastle’a. Ten gatunek muzyczny można było usłyszeć w wykonaniu Deep Forest, Enigma, ORB, Aphex Twin, Orbital, Moby, The Infinite Wheel, Beyound 909 itd.


Do utworu „Wha Mo Ya” powstał teledysk. który przez wiele tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu „Muzycznej Jedynki” w I programie TVP.


Polecane

Share This