Renata Przemyk i dwie nowe płyty


2009.11.05

opublikował:

Renata Przemyk i dwie nowe płyty

Renata Przemyk – w skrócie: wokalistka, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Wydała płyty: YA HOZNA, MAŁO ZDOLNA SZANSONISTKA, TYLKO KOBIETA, ANDERGRANT, HORMON, BLIZNA, BALLADYNA, THE BEST OF, UNIKAT a także płytę dvd podsumowującą działalność. Większość z nich uzyskała status „Złotej” – za sprzedaż ponad 50.000 egzemplarzy każdego z tytułów.

Dała setki koncertów w kraju i za granicą- Niemcy, Francja, Anglia, USA. Cieszą się one niesłabnącym, ogromnym zainteresowaniem.

Jako kompozytor teatralny zadebiutowała w 2002 muzyką do spektaklu BALLADYNA w reż. Jana Machulskiego. W 2005 roku skomponowała songi do przedstawienia ODJAZD w reż. Freda Apke. Jako aktorka zadebiutowała w 2008 roku w spektaklu TERAPIA JONASZA na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie, w 2009 zaś występuje w sztuce TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM w krakowskim Teatrze Bagatela.

W plebiscycie czytelników WPROST oraz POLITYKA znalazła się w setce najwybitniejszych artystów minionego stulecia.

Uhonorowana wieloma nagrodami od Fryderyka, poprzez statuetki z festiwali opolskiego i sopockiego, na tegorocznym London Music Awards kończąc. Pierwszą główną nagrodę przyznano jednak  artystce  na Studenckim Festiwalu Piosenki w 1989 roku i wtedy właśnie jej kariera muzyczna nabrała rozpędu.

Kolejnym owocem współpracy z poetką Anną Saraniecką, z którą tworzą artystyczny tandem od 20 lat będzie 2 płytowy album ODJAZD.

Pierwsza to domowa wersja nagrań ze studia Renaty – w całości zagrana  przez nią samą. Techniczną obróbka i zgraniem zajął się Piotr Lala Lewicki (Pudelsi, Homo Twist). Druga płyta to efekt współpracy aranżacyjnej i  produkcyjnej Renaty, Leszka Łuszcza (Maria Peszek, Wilki) oraz wybitnego pianisty – solisty Sebastiana Bernatowicza.

To niecodzienne rozwiązanie jest zapisem ewolucji piosenek, możliwości ich traktowania, prawdy o twórczym procesie – a słuchaczowi daje wybór, bo z pewnością jedna z tych wersji bardziej przypadnie mu do gustu.

Piosenki, które znalazły się na tej płycie napisane zostały z myślą o spektaklu pod tym samym tytułem. W warstwie literackiej zarówno ironicznie jak i refleksyjnie opowiadają o wewnętrznym świecie współczesnego „okularnika” – między innymi o jego rozterkach, rozmyślaniach  dotyczących przeszłości, problemach z akceptacją rzeczywistości i o miłości romantycznej.

W warstwie muzycznej zaś piosenki te są powrotem do korzeni artystycznych Renaty- akustyczne instrumenty, duży ładunek energetyczny, melodyjne kompozycje, proste brzmienia spaja czasem subtelny, a czasem post punkowy, charakterystyczny wokal.

Płyta ukaże się 13 listopada 2009 nakładem wydawnictwa QL MUSIC.

Polecane

Share This