Re:wizje


2009.11.21

opublikował:

Re:wizje

Pulsarus i Wojciech Waglewski, Maciej Cieślak i Księżniczki. Obok nich – WUJeK, czyli Warszawski Underground Jazzowy oraz Re:wizje Bareja Underground. To tylko niektóre z propozycji tegorocznej edycji Re:wizji. W sumie, przez 3 dni, w Warszawie odbędzie się 25 koncertów. Na każdy z nich wstęp będzie bezpłatny!

Różnorodność – takim słowem można określić warszawską scenę muzyczną. A Re:wizje pokażą jej najciekawszych reprezentantów. 10, 11 i 12 grudnia w mroźnej Warszawie zabrzmią wszystkie dźwięki muzyki świata!

 

Jak  podkreśla Szymon Tarkowski, odpowiedzialny za część muzyczną Festiwalu – Na stołecznych scenach można usłyszeć pełne spektrum muzycznych stylistyk, od punk rocka i ska, poprzez modny obecnie indie rock, muzykę etniczną, akustyczny i elektryczny jazz, aż po eksperymenty z muzyką współczesną. Za każdym razem, przy okazji kolejnych edycji Rewizji staramy się to pokazać.-

 

Jednym z największych wydarzeń tegorocznej edycji będzie koncert Re:Wizje BAREJA UNDERGROUND. Piątego grudnia 2009 roku Stanisław Bareja, najbardziej warszawski ze wszystkich filmowców, skończyłby 80 lat. Jak mówi Przemek Dziubłowski, jeden z pomysłodawców imprezy: Nie możemy zaśpiewać mu sto lat, ale chcemy oddać mu hołd piosenkami – zarówno tymi z jego filmów, jak i tymi, które powstały z inspiracji jego twórczością. Do współpracy zapraszamy stołecznych artystów z przeróżnych światów: od jazzu, przez hip hop po punk i rock. To, co ich łączy to ukochanie takich filmów jak „Miś„, „Poszukiwany, poszukiwana„ czy „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz„.

Fragmenty tych, jak i innych tytułów, nieodzownie z Warszawą w tle, można zobaczyć w wizualizacjach VJ-ki Kikli. Jednak tym razem najważniejszy jest nie obraz, lecz muzyka – kompozycje powstałe specjalnie na ten jeden jedyny wieczór. W projekcie wezmą udział: Ukelele Orkiestra, Tricphonix, Betty Be, Płyny, Mama Selita, Proceente, DJ Deszczu. Organizatorem koncertu Re:wizje Bareja Underground jest Grupa Citydoping i Fundacja Do Dzieła!

Inną propozycją Re:wizji będzie koncert Pulsarusa z Wojciechem Waglewskim – bezprecedensowe spotkanie dwóch różnych pokoleń. W trakcie wieczoru usłyszymy między innymi mało znane i rzadko wykonywane utwory z repertuaru zespołu VooVoo, a równocześnie najnowsze kompozycje z ostatniej płyty Pulsarus. Tego wieczora Wojciech Waglewski pokaże się przede wszystkim jako gitarzysta – wirtuoz, instrumentalista.

Cieślak i Księżniczki – to zaś projekt który miał być jednorazowym, akustycznym wydarzeniem muzycznym pod kierunkiem gitarzysty i wokalisty Macieja Cieślaka, w okresie snu regeneracyjnego jego najbardziej znanego zespołu, alternatywno-rockowej  ŚCIANKI. Towarzyszą mu wiolonczelistki Karolina Rec i Edyta Czerniewicz oraz skrzypaczka Julia Ziętek. Grając, poruszają się pomiędzy delikatnymi, akustycznymi piosenkami o niebanalnej formie, a kolektywną improwizacją, w której instrumenty wykorzystywane są w niekonwencjonalny sposób. W ruch idą gliniane kogutki napełniane wodą, foliowe woreczki, a nawet jabłko czy gruszka…

Nowością zaś na tej edycji Festiwalu będzie…. WUJek re:wizje, czyli Warszawski Underground Jazzowy. Szymon Tarkowski dodaje – Festiwal od lat ewoluuje i odchodzi od formuły pokazywania tylko formacji jazzowych, stawiając po prostu na oryginalne i interesujące zespoły – zarówno jazzowe jak i odwołujące się do innych stylistyk. Wystąpią improwizujące formacje Baaba, Trifonidis Free Orchestra, Cukunft a także eksperymentujące z formą rockowej piosenki grupy Muzyka Końca Lata, Kawałek Kulki i Pustki.

Polecane

Share This