Rihanna, Cardi B, Dr. Dre, Lady Gaga i inni żądają sprawiedliwości w sprawie morderstwa George’a Floyda


2020.05.31

opublikował:

Rihanna, Cardi B, Dr. Dre, Lady Gaga i inni żądają sprawiedliwości w sprawie morderstwa George’a Floyda

foto: mat. pras.

Po tym jak mundurowi udusili George’a Floyda podczas interwencji w Minneapolish w Stanach Zjednoczonych wybuchły gwałtowne protesty i zamieszki. Zniszczono lub podpalona wiele sklepów i innych budynków, zdewastowano samochody, dochodzi do napadów, grabieży, kradzieży i pobić. Protestujący domagają się sprawiedliwości. Tymczasem policjant odpowiedzialny za śmierć Floyda został już zwolniony ze służby, a sprawą zajęło się FBI, które pokieruje śledztwem. Przypomnijmy: 46-letni George Floyd został zatrzymany przez policję, którą wezwała obsługa sklepu. Według sprzedawcy miał zapłacić fałszywym banknotem kupując papierosy i nie chciał ich zwrócić. Mężczyzna został skuty kajdankami, rzucony na ziemię, a 44-letni funkcjonariusz docisnął kolanem do jego szyi. Uciskał przez kilka minut, aż Floyd przestał oddychać. Wezwano medyków, ale nie udało się już uratować 46-latka. W sprawę morderstwa zaangażowali się także znani artyści, którzy wzywają do podjęcia radykalnych kroków w walce z rasizmem.

Rihanna napisał o ogromnym smutku i złości jaką czuła przez ostatnie dni. Czuła się mocno przytłoczona, ale w końcu postanowiła napisać kilka słów i odnieść się do całej sytuacji z Floydem.

Patrząc na mordowanie i linczowanie moich ludzi dzień za dniem coraz bardziej mnie przytłacza. Chciałam uciec od wołań Floyda i próśb o swoje życie, ale ciągle słyszę jego głos. Prześladuje mnie wyraz twarzy bigota, zbira, mordercy, świni Dereka Chauvina (policjanta odpowiedzialnego za uduszenie Floyda – red.), na której widać satysfakcję i zadowolenie – napisała gwiazda.

SPRAWDŹ TAKŻE: Killer Mike: Jestem tak samo wściekły, ale nie niszczcie miasta

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

For the last few days, the magnitude of devastation, anger, sadness I’ve felt has been overwhelming to say the least! Watching my people get murdered and lynched day after day pushed me to a heavy place in my heart! To the point of staying away from socials, just to avoid hearing the blood curdling agony in George Floyd’s voice again, begging over and over for his life!!! The look of enticement, the pure joy and climax on the face of this bigot, murderer, thug, pig, bum, Derek Chauvin, haunts me!! I can’t shake this! I can’t get over an ambulance pulling up to an arrest, a paramedic checking a pulse without removing the very thing that’s hindering it! Is this that fucking normal??? If intentional MURDER is the fit consequence for “drugs” or “resisting arrest”….then what’s the fit consequence for MURDER???! #GeorgeFloyd #AhmaudArbery #BreonnaTaylor

Post udostępniony przez badgalriri (@badgalriri)

Wcześniej w sprawie wypowiadali się Ice Cube i Snoop Dogg, a teraz do ich grona dołączyła inna legenda rapu – Dr. Dre. Producent uważa, że jest to strasznie bolesne i uważa, że powinno się zakończyć takie traktowanie czarnych. Zadanie serię pytań, które według niego wciąż pozostają bez odpowiedzi. Z kolei Cardi B stwierdziła, że czuje nadchodzącą zmianę i wyraziła dosyć kontrowersyjną opinię.

Kiedy patrzę na plądrujących i coraz bardziej wściekłych ludzie myślę sobie „tak, tak, wreszcie te skur****ny nas usłyszą” – powiedziała Cardi B.

Zaznaczyła, że nie chce aby ktoś został ranny, ale pokojowe protesty nie przynoszą rezultatu. Zachęciła też swoich fanów do brania udziału w wyborach – dzięki nim mają wpływ na burmistrzów, gubernatorów, prezydentów, a nawet prokuratorów.

SPRAWDŹ TAKŻE: Natalia Kukulska wstrząśnięta morderstwem George’a Floyda

Harry Styles wyraził solidarność z czarnoskórą społecznością i podkreślił swoje „białe przywileje”.

Robię codziennie wiele rzeczy bez obaw, ponieważ jestem uprzywilejowany, a to dlatego, że jestem biały – napisał Styles na swoim Twitterze – To, że nie jesteśmy rasistami to za mało. Musimy być anty rasistami. Zmiany są możliwe tylko przy społecznej mobilizacji – dodał.

Mariah Carey powiedziała na nagraniu zamieszczonym w sieci, że nie możemy siedzieć cicho i to czas na wprowadzenie zmian. Natomiast Lady Gaga winą za zajście obarczyła Donalda Trumpa, który jest „rasistą i głupkiem” i wspomógł rasistowski system opresji.

Głos czarnoskórej społeczności był wyciszany zbyt długo. Cokolwiek by nie robili w ramach protestu, nie znajdują współczucia u rządzących. Każdego dnia ludzie w Ameryce są rasistami i to jest niepodważalny fakt. To najwyższy czas, abyśmy wsparli czarnoskórą społeczność i zatrzymali falę nienawiści – stwierdziła gwiazda.

SPRAWDŹ TAKŻE: „Silence is betrayal” – Machine Gun Kelly protestuje na ulicy

Polecane

Share This