Rock-opera Krzyżacy raz jeszcze

Gadowski, Balcar i Kukiz w Kongresowej


2011.02.10

opublikował:

Rock-opera Krzyżacy raz jeszcze

Po ogromnym sukcesie, wystawionego z okazji 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem, widowiska muzycznego Krzyżacy organizatorzy postanowili raz jeszcze zaprezentować publiczności ten piękny spektakl. Już 8 czerwca w warszawskiej Sali Kongresowej będziemy mogli podziwiać wybitnych aktorów i wokalistów w pierwszej od lat polskiej rock operze, opartej na motywach powieści Henryka Sienkiewicza.

Akcja widowiska toczy się na przełomie XIV i XV wieku. Główne wątki opowieści to wątek romansowy – miłość Danusi Jurandówny i Zbyszka z Bogdańca oraz zakochanej w tymże Zbyszku Jagienki Zychówny, wątek polityczno-historyczny – konflikt polsko-krzyżacki i wielka wojna w 1410 roku z Krzyżakami, a także historia tragicznych losów Juranda ze Spychowa. Współczesne kostiumy, nowoczesna choreografia, mroczna, czarno-biała rockowa stylistyka, materiały wizualne, zespół rockowy na żywo. Spektakl odwołujący się swoją konwencją do klasyki światowej rock-opery Jesus Christ Superstar czy We will rock you.

***

Krzyżacy to najbardziej znana powieść historyczna Henryka Sienkiewicza z 1900 roku. Historia romantycznej miłości Zbyszka z Bogdańca i Danuśki, córki Juranda ukazana na tle znaczących polskich wydarzeń historycznych XV wieku. Kulminacją powieści jest wspaniała zwycięska Bitwa pod Grunwaldem, będąca wielkim tryumfem wojsk polsko-litewskich. Książka została przetłumaczona na 25 języków.

Krzyżacy w reż. Aleksandra Forda, to również najchętniej oglądany film w historii polskiej kinematografii (blisko 33 milionów widzów), czyli więcej niż liczba ludności Polski w dniu premiery filmu w roku 1960 (30 milionów).

Krzyżacy – rock opera – wypełniona namiętnością, cierpieniem, zdradą i bohaterstwem muzyczna opowieść o jednej z najbardziej znanych historii miłosnych polskiej literatury oraz jednej z najbardziej znaczących bitew w historii naszej ojczyzny. Wyprodukowana z wielkim rozmachem i doskonałą obsadą ma szansę stać się najbardziej pożądanym spektaklem muzycznym w naszym kraju.

Krzyż nie to miał znaczyć, miał nadzieję dać

A nie krzyk rozpaczy z gorejących miastKiedy nad nami chmury się zbiorą

Kruki rozkrzyczą

W godzinie próby chroń nas od zguby

Bogarodzico

OBSADA:

Artur Gadowski /IRA/ – krół Jagiełło

Maciej Balcar /Dżem/ – Jurand ze Spychowa

Paweł Kukiz /Piersi/ – Konrad von Jungingen

Maciej Silski – Zbyszko z Bogdańca

Olga Szomańska – Danuśka, córka Juranda

Joanna Dec – Jagienka ze Zgorzelic

Jacek Lenartowicz – Maćko z Bogdańca

Jan Janga Tomaszewski – Zygfryd do Loewe

Cezary Studniak – Ulryk von Jungingen

Katarzyna Jamróz – księżna Anna Danuta

Jacek Bończyk – Sanderus

Marcin Kołaczkowski – Kuno von Lichtenstein

oraz inni…

SŁOWA: Jacek Korczakowski

MYZYKA: Hadrian Filip Tabęcki

SCENARIUSZ i REŻYSERIA: Marcin Kołaczkowski

PRODUCENT WYKONAWCZY: – Sztukoteka

WSPÓŁPRACA: – strefasztuki.pl, Stowarzyszenie „Muzyka bez granic”

8 czerwca 2011, Warszawa, Sala Kongresowa

Polecane