Roger Waters – The Wall w Polsce!


2010.05.28

opublikował:

Roger Waters – The Wall w Polsce!

Roger Waters z okazji 30. rocznicy wydania albumu The Wall rusza w 2011 roku w historyczną trasę koncertową obejmującą 30 europejskich miast.

Roger Waters, twórczy geniusz muzycznych pionierów z Pink Floyd jest gotowy do wniesienia jego przełomowego dzieła, The Wall, do Europy w 2011 roku. To będzie pierwsze wykonanie The Wall od ponad 20 lat.

The Wall Rogera Watersa będzie wędrować poprzez ponad 25 europejskich miast, aby uczcić 30. rocznicę wydania albumu, a fakt, że Roger Waters wspomniał o tym, że to może oznaczać jego ostatnią wielką trasę koncertową już świadczy o tym, że będą to jedne z najgorętszych biletów dekady.

Trasa Rogera Watersa The Wall rozpocznie się w marcu 2011 roku i odwiedzi następujące miejsca: Lizbona (Portugalia), Madryt (Hiszpania), Mediolan (Włochy), Arnhem (Holandia), Budapeszt (Węgry), Praga (Czechy), Łódź (Polska), Moskwa (Rosja), Sankt Petersburg (Rosja), Helsinki (Finlandia), Oslo (Norwegia), Sztokholm (Szwecja), Kopenhaga (Dania), Londyn (Wielka Brytania), Manchester (Wielka Brytania), Dublin (Irlandia), Antwerpia (Belgia), Paryż (Francja), Mannheim (Niemcy), Zurich (Szwajcaria), Hamburg (Niemcy), Berlin (Niemcy) i Dusseldorf (Niemcy).

Wcześniej koncerty były po prostu za duże, aby planować trasę, ale nowe obiekty koncertowe i zaawansowane technologie rozwiązały problem. Teraz, po miesiącach skrupulatnego planowania Waters odświeżył wygląd oraz klimat show, aby zapewnić tę zadziwiającą teatralną ekstrawagancję, z którego wcielenia The Wall było tak legendarne – umożliwiając w ten sposób kolejnym pokoleniom doświadczenie inspiracji wielkością zapierającego dech wizualnego i dźwiękowego widowiska.

Show rozpoczyna się od obalonego muru, który w trakcie pierwszej połowy jest odbudowywany. Druga część jest z kolei grana z murem zbudowanym w całości. Roger Waters opracowuje nowe dynamiczne grafiki video i wizualizacje przedstawiające historie i utwory, używając muru jako ogromnego ekranu. Show z Rogerem Watersem przedstawia pełną skalę wielkości i efektów specjalnych takich, jak oryginalna scenografia Geralda Scarfe’a, katastrofy lotnicze, kwadrofoniczne dźwięki, pirotechnika, gigantyczne dmuchane lalki, projekcje video i wiele innych wyszukanych efektów. W skład zespołu Rogera podczas tej trasy wchodzą: Dave Kilminster (gitara), Snowy White (gitara), G. E. Smith (gitara), Jon Carin (keyboard), Harry Waters (keyboard), Graham Broad (perkusja), Robbie Wyckoff, Jon Joyce (wokal), Michael Lennon (wokal), Mark Lennon (wokal), Kipp Lennon (wokal).

30 lat temu kiedy pisałem The Wall, byłem przestraszonym młodym mężczyzną” – wspomina. „W tym czasie przyszło mi do głowy, że może historia mojego strachu i utraty z towarzyszącym mu nieuchronnie poczuciem śmieszności, wstydu i kary, stanowi alegorię wielu szerszych kwestii takich jak: nacjonalizm, rasizm, seksizm, religie, cokolwiek! Wszystkie te kwestie i `izmy` są kierowane tym samym strachem, który kierował moim życiem w młodości„.

The Wall, zawierające takie klasyki Pink Floyd jak Comfortably Numb, Another Brick in the Wall Pt. 2, Mother, Run Like Hell, czy Young Lust, rozbrzmiewało wraz z milionami fanów na całym świecie, stając się jednym z największych albumów w historii. Ogromna popularność od samego momentu wydania sprawiła, że The Wall był najlepiej sprzedającym się albumem w 1980 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie nadal pozostaje w pierwszej piątce najlepiej sprzedających się płyt wszech czasów.

W nadchodzącej trasie The Wall osiąga status epokowego przedsięwzięcia, dając europejskim fanom Rogera Watersa i Pink Floyd wyjątkową okazję obejrzenia zespołu, który wykonuje The Wall na najnowocześniejszej i zaprojektowanej specjalnie na potrzeby tego projektu scenie. Ilustrator Gerald Scarfe, który pracował nad pierwszą trasą Pink Floyd i filmem z 1982 roku, w bieżącym roku ponownie współpracował z Watersem, aby, wprowadzając elementy takie jak dmuchane rekwizyty, uczynić The Wall doskonałym.

Dotychczas The Wall odegrano 31 razy na żywo, włączając w to trasę promocyjną albumu Pink Floyd, która miała miejsce w latach 1980-1981. Roger Waters udowodnił fenomen projektu w lipcu 1990 roku, grając wielki koncert, aby uczcić obalenie muru berlińskiego. Ten niezwykle inspirujący koncert przyciągnął na Plac Poczdamski blisko pół miliona fanów, a niezliczone miliony przed ekrany telewizorów na całym świecie. Krytycy okrzyknęli go najlepszym w historii i ustalającym trudny do osiągnięcia standard dla przyszłych wydarzeń muzycznych. Waters, aby upewnić się, że The Wall jest tak samo aktualny w 2011 roku, jak 30 lat temu, przeanalizował wszystkie piosenki. Wykorzystał także najnowsze technologie i efekty specjalne, aby dodać energii przedsięwzięciu. „Systemy projektujące są obecnie całkiem inne i bardziej rozwinięte, co oznacza, że możliwe są teraz projekcje na całym murze. Nie miałem takiej szansy wcześniej” – mówi Waters.

 

Bardziej istotne od teatralności The Wall jest dla Watersa jego polityczne i społeczne przesłanie. Artysta planuje wykorzystać konstrukcję muru do złożenia hołdu poległym żołnierzom. Poprzez stronę rogerwaters.com apeluje do bliskich żołnierzy o dostarczenie ich zdjęć, które będą następnie wyświetlane na murze podczas występu. „Kiedy zrobiliśmy to po raz pierwszy, byliśmy świeżo po zakończeniu wojny w Wietnamie, a teraz jesteśmy w trakcie wojny w Iraku i Afganistanie. The Wall niesie więc ze sobą silne przesłanie antywojenne” – zauważa Waters. „Ta udoskonalona produkcja The Wall stanowi próbę nakreślenia porównań, zilustrowania naszych aktualnych trudnych sytuacji i jest dedykowana wszystkim niewinnym ofiarom poległym w upływających latach” – dodaje.

 

The Wall na żywo wykonane było dotychczas tylko w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Tym razem zawita do Europy, aby fani mogli zobaczyć to widowisko po raz pierwszy (i prawdopodobnie ostatni) w ich własnych krajach. Europejskie występy poprzedzi trasa po Ameryce Północnej, która rozpocznie się we wrześniu 2010. Wszelkie szczegóły dostępne są na świeżo zaktualizowanej stronie www.rogerwaters.com. Waters jest osobiście zaangażowany w stronę i za jej pomocą komunikuje się z fanami na całym świecie. Na forum potwierdził, że najbliższe koncerty będą najprawdopodobniej oznaczać zakończenie jego koncertowej kariery. „Jednak, nadal mam jeszcze mnóstwo pomysłów i wiele do powiedzenia” – mówi.

Bilety na koncert:

Ceny biletów na koncert wynoszą 220 zł, 242 zł, 275 zł i 330 zł. Do nabycia w przedsprzedaży na stronach RogerWaters.com i LiveNation.pl od 31 maja do 6 czerwca. Ogólnopolska sprzedaż biletów rozpocznie się 7 czerwca. Dostępna będzie także oferta VIP. Szczegóły wkrótce na LiveNation.pl

ROGER WATERS – THE WALL

W POLSCE

18 kwietnia 2011 w Atlas Arenie w Łodzi

UWAGA:

Bilety na platformę dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich nie będą dostępne w regularnej sprzedaży. Aby nabyć bilet w tej strefie, prosimy o wysłanie maila na adres: niepelnosprawni@eventim.pl.

Polecane

Share This