R+R=NOW coverują Kendricka Lamara


2021.01.27

opublikował:

R+R=NOW coverują Kendricka Lamara

Zespół marzeń w składzie Robert Glasper, Christian Scott aTunde Adjuah, Terrace Martin, Derrick Hodge, Taylor McFerrin i Justin Tyson, 5 lutego wyda album koncertowy. Pierwszy singiel, cover piosenki Kendricka Lamara „How Much a Dollar Cost”, jest już dostępny.

W październiku 2018 roku Robert Glasper odbył miesięczną rezydencję w Blue Note Jazz Club w Nowym Jorku, w ramach której kilka wieczorów wypełniła muzyka nowego kolektywu marzeń, R+R=NOW, w składzie: Glasper na instrumentach klawiszowych; Terrace Martin na syntezatorze, vocoderze i saksofonie altowym; Christian Scott aTunde Adjuah na trąbce; Derrick Hodge na basie; Taylor McFerrin na syntezatorze oraz Justin Tyson na perkusji. Zespół wydał niedawno swój debiutancki album „Collagically Speaking”, a muzyka ta zyskała nowe, ekspansywne wymiary podczas koncertów, czego dowodem jest „R+R=NOW Live”, porywające nagranie koncertowe, które ukaże się 5 lutego nakładem Blue Note Records, i będzie zawierać najlepsze utwory z albumu studyjnego, w tym „Change of Tone” i „Resting Warrior”, a także cover piosenki Kendricka Lamara, „How Much a Dollar Cost” (napisanej wspólnie z Martinem), której można już posłuchać w streamingu lub pobrać.

Powstanie kolektywu R+R=NOW sięga roku 2017, kiedy Glasper został poproszony o zebranie gwiazdorskiego składu na koncert w ramach festiwalu SXSW. Urodzony w Houston klawiszowiec z tak bogatą przeszłością, który produkował muzykę dla największych, od Commona po Herbiego Hancocka, a jako twórca serii „Black Radio” demolował jazzowe konwenanse, mógł przebierać wśród gwiazd. Martin z Los Angeles był najbardziej znany jako naczelny architekt projektu Kendricka Lamara, „To Pimp a Butterfly”. Pochodzący z Nowego Orleanu Adjuah zwrócił uwagę wszystkich swoją społecznie przesyconą trylogią muzyczną z 2017 roku, celebrującą wszechstronnie dźwiękową diasporę Afryki. Hodge z Filadelfii jest członkiem-założycielem Robert Glasper Experiment i pisał muzykę dla Spike’a Lee oraz Maxwella. McFerrin, urodzony na Brooklynie, jest najstarszym synem Bobby’ego McFerrina i obraca się w kręgu niezależnej wytwórni Brainfeeder należącej do Flying Lotusa. Pochodzący z Grand Rapids Tyson gra z Esperanzą Spalding, a dzięki swojej wszechstronności występuje regularnie w składzie różnych formacji Glaspera. Bogactwo różnorodnych doświadczeń tych artystów przenika się z niezwykłą lekkością. – Nie było próby ani planu. Tylko szybka próba dźwięku – powiedział Glasper o debiucie tego zespołu w Austin. A jednak: – Płynęliśmy na jednej fali, słuchaliśmy siebie nawzajem i na poczekaniu wymyślaliśmy rzeczy, które były po prostu kosmiczne”.

– Na R+R składają się słowa Reflect” (odzwierciedlać) i „Respond” (odpowiadać) – mówi Glasper. Idea ta została zaczerpnięta od Niny Simone. W obliczu sprzeciwu wobec zabierania przez nią głosu w kwestiach politycznych, Simone została zapytana, dlaczego się po prostu nie zamknie i nie będzie śpiewać. Odpowiedziała: „obowiązkiem artysty jest, o ile mi wiadomo, odzwierciedlać czasy”. A Glasper dodaje: – Kiedy poddajesz refleksji to, co się aktualnie dzieje, i odpowiadasz na to w swojej twórczości, nie zabłądzisz. Zatem R plus R równa się NOW (teraz).

– Wszyscy w tym zespole to wysocy, liczący ponad metr osiemdziesiąt czarni faceci, którzy nie pochodzą z zamożnego środowiska – mówi Adjuah. – Abyśmy wszyscy mogli wejść razem do tego pokoju, każdy z nas musiał przebrnąć przez jakieś swoje piekło, wywalczyć pewne rzeczy, obudować się zbroją i włożyć wiele wysiłku w ukształtowanie naszej rzeczywistości, byśmy stali się tymi, kim jesteśmy dzisiaj. Wszyscy jesteśmy tego świadomi, więc za każdym razem, gdy się spotykamy, to jest to prawdziwe święto.

OBSERWUJ NAS NA FACEBOOKU

Fani „dawnej Trójki” będą zachwyceni

Opublikowany przez cgm Wtorek, 26 stycznia 2021

Polecane

Share This