Rusza Ostróda Reggae Festiwal. Ostatnie informacje związane z tegoroczną edycją


2015.08.06

opublikował:

Rusza Ostróda Reggae Festiwal. Ostatnie informacje związane z tegoroczną edycją

Polskie święto muzyki reggae obchodzi w tym roku swoje 15-lecie. Od czasu początków na ostródzkim Zamku do dziś festiwal przeszedł długą drogę, rozwinął skrzydła i stał się imprezą kluczową w Polsce i znaczącą w Europie. Czwartek 6 sierpnia to  koncert w amfiteatrze, by następnie na trzy dni przenieść się na ostródzkie „Czerwone Koszary”. Poczytajcie o festiwalowych piosenkach, dodatkowych scenach, warsztatach, działaniach z dziećmi czy internetowej transmisji.

Wśród ostatnio ogłoszonych atrakcji warto wymienić m.in. dwudniowe warsztaty gry na bębnach z zespołem FOLIBA na ostródzkim molo, zakończone koncertem FOLIBA z ABLAYE BADJI z Senegalu. Przy ostródzkiej fontannie pomiędzy 7-9 sierpnia odbywać się będą warsztaty tańca dancehall ze szkołą UKKU BIT DIVASS, reprezentowaną przez dwie polskie mistrzynie Ulę „Afro” Fryc oraz Malwinę „Malwa” Żygowską. W amifiteatrze odbędą się warsztaty robienia dreadów.

Od piątku na Czerwonych Koszarach funkcjonować będzie plenerowe studio nagraniowe Siła-Z-Pokoju & Stforky Ferajna legendarnego polskiego producenta i DJ FEEL-X’a.  Kultywuje on jamajską tradycję nagrywania dedykowanych piosenek „dubplates” i pozdrowień. DJ Feel-X: „Liczymy na spore zainteresowanie ze strony selektorów/ sound systemów. Zapewniamy obsługę techniczną, wsparcie merytoryczne i twórczą atmosferę. Mamy setki rytmów i instrumentali z całego świata i właściwie z każdego gatunku muzycznego.”

Studio otwarte będzie zarówno dla występujących na festiwalu artystów, jak i publiczności.

Yellow Stage to długoletnia tradycja ORF. Jak zwykle cały rozbudowany program ułożyli jej twórcy – częstochowski sound system Rise Up! Zaprezentują się na niej młodzi selektorzy, producenci i sound systemy głównie ukierunkowani na dub. Wszystko to na autorskim nagłośnieniu Rise Up! Podobną filozofię wyznaje warszawski Jah Love Sound System, których scena pulsować będzie dubem i roots naprzeciwko Red Stage przed, w trakcie i po występach.

Strefa Twórczego Recyclingu, Strefa Malucha i Chill out Zone przygotowane są przez ostródzkie Stowarzyszenie Rzecz Jasna, które już dało poznać się twórczymi działaniami z dziećmi na festiwalu w ubiegłych latach. Przewidziane jest artystyczne przetwarzanie tego, co już niepotrzebne. „W tym roku wyruszamy w wirtualną podróż odwiedzając odległe zakątki świata, żeby przekonać się, ze wszyscy żyjemy na tej samej planecie – Planecie Wszystkich Ludzi” – piszą animatorzy Strefy. Zajęcia dostosowane do wszystkich grup wiekowych, włączając dorosłych. Malowanie twarzy w etniczne wzory, kącik malarski, muzyka świata, ścianka do malowania, pokaz mody, globalna wioska czy grajdołek to tylko niektóre tajemnicze punkty rozbudowanego programu.

Chill out Zone to próba odtworzenia pod dużym namiotem tego, z czego słynie ostródzka okolica. „Spokój, muzyka natury, śpiew ptaków, szum strumieni, aromat ziół z okolicznych pól, smaki lata” – takimi słowami organizatorzy zachęcają do odpoczynku w tej strefie.

8 sierpnia od godziny 15:00 będzie można oglądać transmisję finału konkursu WORLD REGGAE CONTEST, nowej globalnej inicjatywy festiwalu. Zwycięski w ocenie jury autorytetów zespół odbierze nagrodę finansową w wysokości 3000 Euro i darmowe przeloty ufundowane przez Burmistrza Ostródy Czesława Najmowicza oraz 5-dniową sesję nagraniową w Harry J Studios w Kingston na Jamajce. Światowa publiczność będzie mogła obejrzeć koncerty finału dzięki transmisji video na żywo poprzez największy portal reggae na świecie – Reggaeville.com.

Link do podstrony z transmisją live: http://wrc2015.reggaeville.com

15:00 NOVA RAÍZ /BR/

16:00 SHANTY /GB/

17:00 DUBSKA /PL/

18:00 CHAINSKA BRASSIKA /GB/

19:00 THE BANYANS /F/

Paweł „27Pablo” Szewczukiewicz  – dziennikarz, DJ Dancehall Masak-Rah, promotor jamajskich brzmień jest nowym konferansjerem ORF. Rozrywka i edukacja to jego domena. Zapewni też muzyczne selekcje pomiędzy koncertami.

Na 15-lecie festiwalu Ostróda chwali się hymnami, piosenkami na swój temat. Uzbierało się ich aż 29, a śpiewają je polskie legendy i artyści z całego świata. Można ich posłuchać bądź ściągnąć na swój komputer na profilu Soundcloud festiwalu. Na pewno będą dobrym soundtrackiem dla wszystkich fanów w drodze do Ostródy!

Wcześniej warto jednak poczytać wszystkie szczegółowe informacje na temat lokalizacji, biletów, godzin otwarcia kas na festiwalowej stronie www.ostrodareggae.com.

Ostróda Reggae Festival

15 edycja, 6-9 sierpnia, Ostróda

Line-up:

Gentleman & The Evolution (Niemcy), Capleton (Jamajka), Protoje (Jamajka), Black Roots (UK/Jamajka), Raging Fyah (Jamajka), Richie Campbell (Portugalia), Fyah Keepers (UK/Jamajka/Polska), Bednarek, Vavamuffin, Bakshish, Jafia, Habakuk, Damian SyjonFam, Izrael gra Kulturę, Roots Rockets, Bas Tajpan & Bob One, Tabu, Chonabibe, November Project, Shata QS, The Relievers, Duberman, Tumbao, Sielska, K-Jah Sound Showcase, K.W.S.S.C. & Ragga Killa Sound (Rosja), Dub Terminator (Nowa Zelandia), Dreadsquad feat. Lady Chann & Mic Liper (Polska/Wlk. Brytania), O.B.F feat. Shanti D (Francja), K-Jah Sound, K.W.S.S.C. & Ragga Killa Sound (Rosja), Rory Stone Love (Jamajka), Dancehall Masak-Rah, Zjednoczenie Sound System, Sensithief, Arubdub, Dub Dynasty feat. Cian Finn (Wlk. Brytania/Irlandia), Radikal Guru feat. Dubdadda & Cian Finn (Polska/Wlk. Brytania/Irlandia), Johny Rockers

Polecane

Share This