Ryland Bouchard – dziś Warszawa, jutro Kraków


2010.01.12

opublikował:

Ryland Bouchard – dziś Warszawa, jutro Kraków

Ryland Bouchard to amerykański autor piosenek, twórca awangardowych brzmień i – w najlepszym tego słowa znaczeniu – „podróżnik” muzyczny. Jego piosenki przywołują dźwięki trzeszczącego radia tranzystorowego, starego gramofonu, szafy grającej, a na ich powierzchni miarowo płynie delikatny i chwytający za serce głos.

Wcześniej nagrywał swoją muzykę dla wytwórni Kill Rock Stars/5RC jako The Robot Ate Me. Jego pierwszy album, wydany w 2002 roku „They Ate Themselves”, miał popowy charakter, przy jednoczesnej dużej ilości zgrzytów i eksperymentów dźwiękowych, które nadają tej płycie zupełnie unikalne brzmienie. Kolejne płyty przynosiły nowe niespodzianki – jeszcze bardziej frapujące, dwupłytowe wydawnictwo „On Vacation” (2004), „Carousel Waltz” (2005) przyniosło z kolei zbiór nastrojowych piosenek miłosnych, a „Good World” (2006) było powrotem do eksperymentu.

W 2008 r. artysta powrócił, już pod swoim imieniem i nazwiskiem – Ryland Bouchard, z mieszczącym się na 4 płytach winylowych i DVD dwugodzinnym multimedialnym wydawnictwem „Seeds”. Odnalazł w nim mniej skomplikowane, inspirowane folkowo brzmienia, oparte na gitarze i pianinie. Nuta, która zawsze była podstawą jego twórczości, dawniej czasami ukryta za dźwiękowym eksperymentem, teraz wyszła na pierwszy plan. Coraz bardziej intrygujący i szczery głos Rylanda dopełnia całość brzmienia. Kontynuacją tego klimatu muzycznego jest wydany w listopadzie 2009 r. dwuczęściowy album „Cowbirds and Cuckoos”, którego prezentacją będzie styczniowa trasa artysty.

Ryland Bouchard zagra:

12 stycznia 2010 w warszawskim klubie: 1500m2 do wynajęcia, o godzinie 21:00

13 stycznia 2010 w krakowskich Fortach Kleparz

Polecane

Share This