Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie kasacji wyroku Bonusa RPK

Raper został skazany w 2019 roku na pięć i pół roku pozbawienia wolności.


2021.04.05

opublikował:

Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie kasacji wyroku Bonusa RPK

fot. kadr z wideo

Uznany winnym i skazany na pięć i pół roku pozbawienia wolności oraz obowiązek wpłacenia blisko 500 tysięcy złotych do państwowej kasy – taki wyrok usłyszał w maju 2019 roku Bonus RPK. Raper był oskarżony o handel narkotykami. Jego sprawa budzi wiele kontrowersji, ponieważ nie znaleziono dowodów obciążających artystę, jego proces odbywał się natomiast w oparciu o zeznania małego świadka koronnego, który zdaniem Bonusa był niewiarygodny i zeznawał nieprawdę.

Niestety, polski wymiar sprawiedliwości skazał 11 osób na wieloletnie więzienie jedynie na podstawie zeznań tzw. małego świadka koronnego, czyli w tym przypadku przestępcy, który pomówił łącznie pewnie z kilkadziesiąt osób, dlatego, żeby samemu uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny. Trudno w takiej sytuacji nie mieć poczucia, że polskie państwo zawiodło. I to bardzo. I to nie raz.
Polski wymiar sprawiedliwości jawi się dziś jak ten biedny wypłowiały orzeł w godle umieszczony na sali sądowej. Zniszczony, w taniej ramce, na marnym papierze, bez żadnej szybki. Za to ze sprawnymi, nowoczesnymi kamerami pod sobą – komentował wówczas wspierający Bonusa Ten Typ Mes.

Sprawdź także: KęKę komentuje sytuację DMX’a: „Uzależnienie to przejeb*na sprawa”

Raper odwoływał się od decyzji, ale apelacja nie została uwzględniona. Bonusowi pozostały więc dwie ścieżki – nadzieja na kasację wyroku w Sądzie Najwyższym bądź ułaskawienie przez prezydenta. Niestety – pierwsza z tych opcji zawiodła rapera. Z wczorajszego odcinka programu „Państwo w państwie” emitowanego na antenie Polsatu dowiedzieliśmy się, że Sąd Najwyższy oddalił kasację, uważając ją za bezzasadną.

Sąd Najwyższy analizował tę sprawę na tle szeregu innych podobnych spraw – nie dostrzegł w tej sprawie uchybień, które miałyby postać rażącego naruszenia prawa – uzasadniono.

Co dalej? Bonus nadal liczy na ułaskawienie przez prezydenta. Na początku ubiegłego roku w Kancelarii Prezydenta złożono petycję w sprawie Bonusa, którą podpisało ponad 70 tysięcy osób. Czy Andrzej Duda ułaskawi rapera? Czas pokaże.

Polecane

Share This