Sąd uchylił wyrok uniewinniający Nergala


2018.09.20

opublikował:

Sąd uchylił wyrok uniewinniający Nergala

foto: Karol Makurat / tarakum.pl

W kwietniu Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił Nergala oraz Rafała W. i Macieja G. w sprawie znieważenia godła narodowego. Postępowanie dotyczyło grafik promujących trasę koncertową zespołu Behemoth Rzeczpospolita Niewierna, które w opinii gdańskiego radnego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości oraz przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą miały wyśmiewać polski symbol narodowy.

Już w 2016 roku w rozmowie z nami Nergal tłumaczył, że nie mogło dojść do znieważenia godła, ponieważ przedstawiony na grafikach ptak nie ma z nim nic wspólnego: – To nie jest godło Polski. To wariacja na temat orła, która ma formę godła. Nie mogę brać odpowiedzialności za fantazję innych ludzi, zwłaszcza za ludzi, którzy są niedouczeni. Zrywają plakaty reklamujące trasę i zarzucają profanację godła, ale to nie jest godło. To jest orzeł, orzeł pozbawiony korony. Czy ci ludzie widzieli godło naszego kraju? Skoro patrzą na nasze plakaty i widzą tam profanację godła, to chyba nie widzieli, jak ono wygląda – mówił.

Podobnego zdania byli biegli sądowi, którzy potwierdzili, że ptak z plakatów nie jest orłem widniejącym w polskim godle.

Sprawa wróci na wokandę

Teraz Sąd Apelacyjny uchylił wyrok, uwzględniając apelację złożoną przez prokuraturę. Z uzasadnienia dowiadujemy się, że sąd ma wątpliwości co do pracy prokuratora w tej sprawie. – Dość spore zaniepokojenie sądu budził sposób prowadzenia postępowania przez oskarżyciela w tej sprawie, albowiem materiał dowodowy jest materiałem bardzo skąpym. Sprowadza się on w zasadzie do trzech dowodów: wyjaśnień oskarżonych, treści maili między Darskim a jednym z oskarżonych, dostarczonych zresztą prokuraturze przez obrońcę oskarżonego, a także dwóch opinii biegłych z zakresu heraldyki, którzy złożyli w zasadzie opinie niejednoznaczne – mówił sędzia Włodzimierz Brazewicz (cytat z TVP.info).

W toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii, z których wynika, że w grafice celowo zniekształcono wzór godła RP celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej i wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie – cytuje PAP TVP.info.

Prokuratura zajmie się teraz uzupełnieniem materiału dowodowego, potem sprawa wróci na wokandę.

Polecane

Share This