Sardinas wybrał Rawę Blues w Katowicach


2012.10.03

opublikował:

Sardinas wybrał Rawę Blues w Katowicach

W najbliższą sobotę, 6 października, odbędzie się polskie święto bluesa – 32. edycja Rawa Blues Festiwal! Specjalnie, by móc zagrać na tym wydarzeniu, światowej sławy gitarzysta Eric Sardinas odwołał część koncertów i duży festiwal w USA i zdecydował od Rawy rozpocząć swoją trasę koncertową.

To była wspaniała wiadomość, bardzo się ucieszyliśmy – komentuje Irek Dudek, dyrektor festiwalu. – Erco Sardinas porwał publiczność Rawy w 2009 roku, wszyscy świetnie wspominają tamten koncert i najwyraźniej równie doskonale wspomina go sam muzyk, który zdecydował się odwołać koncerty w USA, by przyjechać do nas i od występu w Spodku rozpocząć swoją trasę – dodaje.

Na głównej scenie tegorocznej Rawy pojawią się takie zespoły, jak The Robert Cray Band, Roomful of Blues, Eric Sardinas, Davina and The Vagabonds, The Reverend Peyton`s Big Damn Band czy Irek Dudek Big Band, którego jedenastoosobowy band ma zaprezentować obszerny repertuar po raz pierwszy w całości bez czytania nut! Zapowiada się wielki bluesowy show.

Główną gwiazdą festiwalu będzie niewątpliwie Robert Cray. Pięciokrotny zdobywca Grammy, wielka postać współczesnej czarnej muzyki. Na scenie muzyki popularnej zaistniał, współpracując nie tylko z wielkimi artystami bluesa: Albertem Collinsem, John Lee Hookerem, Chuckiem Berry, B.B. Kingiem czy Erikiem Claptonem, ale także z Tiną Turner. Ma swoje miejsce w Blues Hall Of Fame, panteonie sław honorującym osoby, które wniosły znaczący wkład w rozwój bluesa na świecie. Na Rawie wystąpi na pierwszym i jedynym koncercie w Polsce wraz ze swoim zespołem – The Robert Cray Band. Koncerty Craya oraz Erica Sardinasa, który prezentował się na Rawie w 2009 roku są jednymi z najbardziej oczekiwanych wydarzeń muzycznych dla polskich entuzjastów gitary w bieżącym roku.

Formacja zamykające stawkę zagranicznych gwiazd, czyli ośmioosobowy bluesowo-swingujący big band z Rhode Island Roomful of Blues, którego początki sięgają lat 60, szalone, country bluesowe trio (gitara, tarka i perkusja) The Reverend Peyton`s Big Damn Band z Indiany i zespół z Minneapolis Davina and The Vagabonds z bardzo utalentowaną liderką, Daviną Sowers, wokalistką i pianistką czynią tegoroczną, 32. Edycję Rawa Blues Festiwal jednym z najważniejszych, międzynarodowych wydarzeń związanych z muzyką bluesową. W ciągu 14 godzin na dwóch scenach zagra 18 zespołów, które charakteryzuje olbrzymia rozpiętość gatunkowa i jeden wspólny mianownik – miłość do bluesa. 

Szczegółowe informacje, a także wideoklipy i utwory gwiazd tegorocznej edycji festiwalu dostępne są w oficjalnym serwisie RawaBlues.com.

Rawa Blues Festival to jeden z najstarszych festiwali bluesowych w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się „in-door” (pod dachem). Festiwal otrzymał nagrodę Keeping The Blues Alive 2012, wyróżnienie mające na celu uhonorowanie osób i organizacji mającym istotny wpływ na propagowanie i promowanie muzyki bluesowej i jest przyznawane przez największe stowarzyszenie bluesowe na świecie, The Blues Foundation.

Polecane

Share This