Sedativa feat. Dawid Portasz


2011.04.19

opublikował:

Sedativa feat. Dawid Portasz

SEDATIVA feat. DAWID PORTASZ (Jafia Namuel, Rastasize) – kolejny multikulturowy projekt z udziałem Dawida Portasza

Dziś premiera kolejnego multikulturowego projektu z udziałem Dawida Portasza, pierwszego Polaka, który nagrywał na Jamajce.

Dawid Portasz to pierwszy wokalista z naszej części Europy, który nagrywał w kultowym jamajskim studio Tuff Gong (a nie jak informowały niedawno niektóre media – Kamil Bednarek:) ). Studio to założył Bob Marley a nagrywali w nim najważniejsi światowi artyści reggae i nie tylko. Plyta o której mowa, to album „Day by Day” formacji Rastasize typowanej do Paszportów Polityki w 2009 roku. Płyta powstała na skutek kooperacji polskich muzyków z jamajskimi i udowodniła, że Polacy mogą robić muzykę na światowym poziomie.


Tym razem Dawid Portasz, Polak o żydowskich korzeniach, jest jednym z głównych bohaterów kolejnego multikulturowego albumu. Mowa o płycie „I” nagranej z warszawskim kolektywem Sedativa. Założycielem Sedativy jest pochodzący z Syrii, grający na instrumentach klawiszowych, Rami Al Ali. W ten sposób zmieszał się pierwiastek żydowski z arabskim, co symbolicznie obrazuje okładka płyty z wyrzeźbioną na piasku Ręką Fatimy, symbolem używanym w Izraelu i krajach arabskich, mającym chronić przed „złym okiem”.

Płyta „I” zespołu Sedativa łączy arabskie brzmienia etniczne z reggae, dubową przestrzeń z jazzową improwizacją, bluesową narrację z rockową ekspresją. Całość jest świetnie zrealizowana przez  znakomity duet producencki: Mario Activator Dziurex & Jarek Smok Smak ze Studia As One. Obok wielowątkowej muzyki, niewątpliwą siłą albumu są świetne wokale Dawida Portasza, obdarzonego głęboką, ciemną barwą głosu.

Wśród gości zaproszonych na płytę jest m.in. sekcja dęta brytyjskich mistrzów dubu – Zion Train.

Płyta  „I” Sedativy ma wszelkie przesłanki, żeby zakochali się w niej zarówno fani reggae, jak i miłośnicy Dead Can Dance, muzyki arabskiej czy wydawnictw spod znaku Real World Petera Gabriela. Cały album można jeszcze przez tydzień odsłuchać na profilu myspace zespołu: http://www.myspace.com/sedativava

 


Wydawcą albumu jest Offside Records.

Polecane

Share This