Shaggy – pierwszy headliner festiwalu Reggaeland


2013.01.16

opublikował:

Shaggy – pierwszy headliner festiwalu Reggaeland

Pierwszym headlinerem Reggaelandu w Płocku będzie Shaggy, muzyk, który w dwóch ostatnich dekadach wylansował największą ilość światowych hitów w jamajskim stylu. Reggaeland, który dzięki rekordowej, ubiegłorocznej frekwencji zyskał status największego festiwalu reggae w Polsce, w tym roku będzie trwała aż trzy dni – 12, 13 i 14 lipca. Poza pierwszą gwiazdą znane są też ceny biletów.

Shaggy to nie tylko jedna z największych gwiazd gatunków reggae i dancehall, ale także jedna z niewielu, która dotarła do szerokiego grona słuchaczy na całym świecie. Mimo że jest wierny jamajskim rytmom, sprzedaje miliony płyt, z których kilka uzyskało status platynowych, a nawet diamentowych w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich. Jego popularność eksplodowała w roku 1993, kiedy wydał płytę „Pure Pleasure”. Szybką popularność zdobył jeden z singli, cover „Oh Carolina”. Wydany dwa lata później album „Boombastic” przyniósł artyście prestiżową nagrodę Grammy.

W kolejnych latach Shaggy sporo koncertował, ale też poświęcił się budowie legendarnej dziś wytwórni Big Yard Group. Dlatego jego nowa płyta ukazała się dopiero w roku 2000. „Hot shot” był krążkiem w dużej mierze utrzymanym w konwencji r`n`b. To z niego pochodzą wielkie przeboje Shaggy`ego „It wasn’t me” oraz „Angel”. „Hot shot” uzyskał m.in. status najlepiej sprzedającego się albumu według Juno Awards 2002. Lata 2002 i 2005 przyniosły kolejno krążki ,,Lucky Day” i „Clothers Drop”. Dwa lata później „Intoxication” podbija rynek, debiutując na szczycie list Reggae Billboard Albums oraz iTunes UK Reggae. Płyta otrzymuje nominację do kolejnej nagrody Grammy. Cztery lata temu Shaggy nagrał „Feel The Rush”, utwór który stał się oficjalnym hymnem Piłkarskich Mistrzostw Europy 2008. W roku 2011 ukazał się dziesiąty studyjny album Shaggy`ego „Summer in Kingston”. Muzyk wielokrotnie udowodnił, że niszowe reggae może wpływać na popkulturę z ogromną siłą oddziaływania. Jego koncert na Reggaelandzie w Płocku będzie pierwszym występem muzyka na polskim festiwalu reggae.

Tradycyjnie Reggaeland odbędzie się na plaży nad Wisłą w Płocku. W tym roku na festiwalu znajdą się aż cztery sceny: główna, soundsystemowa oraz dwie mniejsze. Trzydniowe karnety wraz z polem namiotowym na tegoroczną edycję festiwalu będą kosztować 30 zł (w przedsprzedaży do 31 marca) oraz 40 zł (od 1 kwietnia do 11 lipca). W trakcie trwania festiwalu za bilet zapłacimy 40 zł, a za pole namiotowe dodatkowo 10 zł.

Reggaeland 2013, Płock, plaża nad Wisłą, 12-14 lipca, karnety z polem namiotowym: 30 zł do 31 marca, www.reggaeland.eu

Oficjalna strona Shaggy`ego: www.shaggyonline.com

Dyskografia Shaggy`ego:

1993: Pure Pleasure

1994: Original Doberman

1995: Boombastic

1997: Midnite Lover

2000: Hot Shot

2002: Lucky day

2005: Clothers drop

2007: Intoxication

2008: Best of Shaggy – The Boombastic collection

2011: Summer in Kingston

Polecane

Share This