„Sierpniowa Melodia” na rocznicę Powstania (wideo)


2013.07.29

opublikował:

„Sierpniowa Melodia” na rocznicę Powstania (wideo)

31 lipca 2013, godz. 20.00, Plac Krasińskich

W spektaklach i widowiskach muzycznych przygotowywanych od lat przez Stołeczną Estradę z okazji kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego, bohaterami zawsze są ludzie oraz miasto – Warszawa, o którą toczyła się dramatyczna walka w 1944 roku.

Tym razem chcemy zwrócić uwagę na poetów i kompozytorów, którzy nie tylko byli żołnierzami, ale także stworzyli i wykonywali najsłynniejsze w powstaniu utwory, które na zawsze trafiły do umysłów i serc warszawiaków – mówi Andrzej Matusiak, Dyrektor Stołecznej Estrady.

Koncert „Sierpniowa Melodia” opowie o legendarnych twórcach i wykonawcach powstańczych piosenek, które oddawały zmienne nastroje towarzyszące powstaniu. Będzie to swoista kronika opisująca – na przykładzie losów zwykłych piosenek – losy Warszawy i jej mieszkańców.

Wbrew rzymskiej formule „Inter arma silent Musae (Podczas wojny muzy milczą), polska sztuka miała wielki znaczenie w okresie okupacji i Powstania Warszawskiego. Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK organizowało od początku istnienia konkursy na wiersze patriotyczne, na piosenki żołnierskie, na rysunki, plakaty… Wśród autorów byli zarówno doświadczeni artyści, jaki i amatorzy. Pozostały nam arcydzieła, choć nie wszyscy twórcy przeżyli – opowiada Roman Kołakowski – reżyser koncertu.

Podczas koncertu usłyszymy między innymi historię Anny Jachniny Ps. XY, Hanka – autorki tekstu „Siekiera, Motyka”, Hanny Brzezińskiej – przedwojennej aktorki i tancerki, która pracowała w szpitalach na Starówce oraz występowała dla żołnierzy i ludności cywilnej śpiewając „”Rozszumiały Się Wierzby Płaczące”, Dziś Do Ciebie Przyjść Nie Mogę” i przedwojenne piosenki Szpilmana, Krystyny Krahelskiej ps. „Danuta” – autorki legendarnej piosenki „Hej, Chłopcy, Bagnet Na Broń” napisanej specjalnie dla baonu „Baszta”, a także Mieczysława Fogga – jednego z najwybitniejszych polskich piosenkarzy, który wylansował słynny „Marsz Mokotowa”, a później zasłynął wykonaniem „Piosenki o Mojej Warszawie”.

W spektaklu wystąpi Natalia Sikora – aktorka Teatru Polskiego w Warszawie, laureatka tegorocznych Super Debiutów na festiwalu w Opolu, nagrodzona także przez publiczność oraz Program I Polskiego Radia, zwyciężczyni II edycji programu The Voice of Poland.

Udział w koncercie poświęconym rocznicy Powstania Warszawskiego to dla mnie duże przeżycie. Naszym zadaniem jako artystów jest pokazanie człowieka w tej historii i tego co on wtedy przeżywał – mówi Natalia Sikora.

Ponadto w koncercie zaśpiewają warszawscy artyści: Beata Lerach, Krystyna Kozanecka, Leszek Zduń, Tomasz Steciuk, Michał Chorosiński, Paweł Lipnicki. Najbardziej cieszę się jednak, że po raz pierwszy na scenie wystąpią naprawdę bardzo młode, a już znakomite wokalistki: Dominika Dobrosielska, Agata Klimczak, Joanna Oleś, Dagmara Czechura, Justyna Kuśmierczyk, Paulina Walendziak i Alicja Husar – to rówieśniczki dziewcząt z Powstania Warszawskiego, o których będą opowiadać – dodaje reżyser.

Wykonawcom towarzyszyć będzie zespół muzyczny pod dyrekcją Tadeusza Czechaka oraz Chór „Orły Nowogródzkie” złożony m. in. z byłych żołnierzy Armii Krajowej oraz ich dzieci.

Spektakl wzbogacony będzie o wizualizacje, w których wykorzystane zostaną archiwalne dokumenty i fotografie, a także satyryczne rysunki z prasy podziemnej i ulicznych napisów.

Polecane

Share This