„Sierpniowe Niebo” – zobacz making of nowego klipu Bilona (wideo)


2013.07.31

opublikował:

„Sierpniowe Niebo” – zobacz making of nowego klipu Bilona (wideo)

Zrealizowana w nowatorski sposób, wielowątkowa i poruszająca opowieść sięgająca czasów lata 1944 roku. „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały” w reżyserii Irka Dobrowolskiego – zdobywcy 8 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach za głośnego „Portrecistę” – jest hołdem złożonym młodym Polakom walczącym w powstaniu warszawskim. W filmie, obok aktorów zawodowych, zagrali „Wilku” (Robert Darkowski) oraz „Bilon” (Maciej Bilka), raperzy grupy hip-hopowej Hemp Gru.

{reklama-hh}

Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK — Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi mordercami z Waffen SS Dirlewanger.

W „Sierpniowym Niebie” wykorzystano nieznane do tej pory materiały filmowe nakręcone w trakcie powstania warszawskiego, które z niespotykaną siłą oddają realizm walk na ulicach Warszawy.

Reżyser Irek Dobrowolski jest synem powstańca – Leszka Dobrowolskiego, pseudonim „Wrzos”, żołnierza Batalionu Gozdawa. Jedną z ról zagrał kolega „Wrzosa” z oddziału – Jerzy Romanowski, pseudonim „Drań”, zaś w rolach starych powstańców wystąpili prawdziwi uczestnicy Powstania Warszawskiego.

„Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały” promować będą dwa utwory – tytułowy: „Sierpniowe Niebo” w wykonaniu Bilona oraz „63 Dni Chwały” hip-hopowej grupy Hemp Gru z gościnnym udziałem Jurasa i Ras Luty.

Polecane

Share This