Sinfonia Varsovia zagra w Japonii


2018.04.30

opublikował:

Sinfonia Varsovia zagra w Japonii

fot. Mirek Pietruszyński

Sinfonia Varsovia po raz kolejny zagra na japońskiej edycji największego międzynarodowego festiwalu muzyki klasycznej La Folle Journée (Szalone Dni Muzyki). W tym roku muzyka w wykonaniu orkiestry zabrzmi aż dziewięciokrotnie, a koncerty odbędą się w kilku dzielnicach Tokio, m.in. Ginzie czy Ikebukuro.

Po zimowej odsłownie La Folle Journée we Francji, przyszła pora na wiosenną edycję w Japonii. W tym roku motywem przewodnim festiwalu jest hasło „W stronę nowego świata” (z fr. „Vers un Monde nouveau”), dlatego program wydarzenia wypełniają dzieła kompozytorów-emigrantów, którzy z powodów politycznych bądź osobistych opuścili ojczyznę. Dalekie podróże wiązały się z poznawaniem nowych kultur, a stąd już tylko krok do nowych źródeł inspiracji i ich twórczego przetworzenia. Podkreśla to pomysłodawca festiwalu René Martin – „Otwartość na świat pozwalała wielu kompozytorom potraktować przymusowe wygnanie ze swojego kraju jako okazję do poznania nowych kultur, co miało znaczący wpływ na ich muzykę”.

Sinfonia Varsovia wystąpi na początku maja w Tokyo Metropolian Theatre i dużo większym Tokyo International Forum. Zespół poprowadzi dyrygent Lio Kuokman, a muzykom towarzyszyć będą wspaniali soliści: Lukas Geniušas –  pianista, laureat II nagrody Konkursu Chopinowskiego w 2010 oraz Alexandra Conunova – wielokrotnie nagradzana mołdawska skrzypaczka. W programie  koncertów Sinfonii Varsovii znalazły się się m.in. utwory Fryderyka Chopina, który opuścił Polskę i osiadł w Paryżu, a także kompozycje Beli Bartóka czy Arnolda Schoenberga, którzy z kolei swój nowy dom znaleźli w Stanach Zjednoczonych.

Polska edycja festiwalu organizowana przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia odbędzie się w dniach 28–30 września 2018. Szalone Dni Muzyki to wydarzenie gromadzące tłumy, zarówno pasjonatów muzyki klasycznej, jak i tych sięgających po klasykę sporadycznie. Popularność festiwalu opiera się na bogatym i różnorodnym repertuarze, występach znakomitych artystów oraz atrakcyjnych cenach biletów.

Szczegółowy program koncertów dostępny jest na stronie: sinfoniavarsovia.org

Polecane

Share This