Skiba na Najpiękniejszym Festiwalu Świata


2019.06.13

opublikował:

Skiba na Najpiękniejszym Festiwalu Świata

Satyryk, felietonista, showman, radiowiec, wokalista rockowy, autor tekstów piosenek (m.in. „Makumba”, „Dres”, „Świat według Kiepskich”, „Berlin Zachodni”). Od ponad 30 lat występuje z zespołem Big Cyc, z którym nagrał 18 płyt (łączny nakład sprzedanych płyt to ponad 2 mln egzemplarzy!) i wystąpił na ponad trzech tysiącach koncertów.

Wielokrotnie nagradzany. W 1990 roku otrzymał tytuł „Najlepszego autora tekstów piosenek”, a 13 lat temu został zaliczony przez tygodnik „Polityka” do grupy 10 najlepszych showmanów w Polsce.
Postać zaangażowana społecznie. W latach 80. organizował antysystemowe happeningi Pomarańczowej Alternatywy i działał w podziemnych ugrupowaniach antykomunistycznych (Ruch Społeczeństwa Alternatywnego, Ruch „Wolność i Pokój”). W 2013 roku odznaczony przez prezydenta RP (na wniosek IPN) krzyżem „Wolności i Solidarności”.

Opublikował kilka książek m.in. zbiór felietonów „Skibą w Mur” (Wydawnictwo Zysk 2006), zbiór opowiadań satyrycznych „Opowiadania podwodne” (Wydawnictwo Zysk 2009) i książki o czasach PRL – „Artyści, wariaci, anarchiści” (Wydawnictwo NCK 2010) i „Komisariat naszym domem. Pomarańczowa historia” (Wydawnictwo NCK 2015).

W listopadzie 2018 roku nakładem wydawnictwa SQN z Krakowa ukazała się jego biografia pt. „Skiba ciągle na wolności. Autobiografia łobuza”, w której opowiada m.in. o działalności konspiracyjnej i więzieniu, kulisach działania zespołu Big Cyc i polskiego show biznesu.

Bezkompromisowy i szczery, zwariowany i prześmiewczy, prawdziwy i poważny. Jego życie wydaje się być permanentnym happeningiem. Jaki naprawdę jest Krzysztof Skiba? W pierwszej autobiografii rozśmiesza, edukuje i puszcza oko do czytelnika, a przede wszystkim zabiera nas w niezwykłą podróż na backstage swojego życia. Opowiada o udanym dzieciństwie, działalności konspiracyjnej, więzieniu, do którego trafił w latach 80., kulisach działalności Big Cyca i polskiego show biznesu czy powstawaniu legendarnego Lalamido. Jest rozrywkowo i politycznie. W powietrzu latają kamienie i ulotki. Unosi się gaz nad niespokojnymi ulicami i na scenie podczas koncertu. Tysiące ludzi skanduje hasła na demonstracji przeciwko władzy, ale też świetnie bawi się śpiewając przeboje Big Cyca. Krzysiek Skiba to po prostu człowiek niepokorny i wyłamujący się stereotypom.„Skiba. Ciągle na wolności” zaskakuje, wzrusza, ale też prowokuje pokazując, że sztuka nie ma granic, a wolność, również artystyczna, jest jednym z najważniejszych zdobyczy naszej cywilizacji.

Dziennikarz muzyczny Leszek Gnoiński o książce „Skiba ciągle na wolności. Biografia łobuza”. Wydawnictwo SQN Kraków 2018

Tegoroczne spotkanie na ASP będzie kolejną, po 12. I 19. edycji, wizytą Skiby na Najpiękniejszym Festiwalu Świata.

Spotkanie odbędzie się 31 lipca o godz. 14:00 w namiocie Akademii Sztuk Przepięknych. Poprowadzi je Piotr Halicki, dziennikarz, redaktor, fotograf, warszawski korespondent Onetu, wielokrotny uczestnik i autor reportaży z Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

Polecane

Share This