Slot Art Festival 2012 już za niecały tydzień


2012.07.05

opublikował:

Slot Art Festival 2012 już za niecały tydzień

XX edycja Slot Art Festivalu startuje za tydzień (Lubiąż 10-14 lipca). Festiwal rusza we wtorek dużą sceną (godz. 20:00), a już następnego dnia wchodzi w swój niezwykły rytm. Przed południem odbywa się ponad 120 cykli rozmaitych warsztatów artystycznych, kuglarskich, językowych i sportowych, wykłady dotyczące rozwoju osobistego i rozmaitych zagadnień społecznych, spotkania autorskie, bazar organizacji pozarządowych sporty ekstremalne. Z kolei wieczorem festiwalową wioskę wypełnia muzyka: obok dużej sceny grać będzie także scena konkursowa, Hardcore Punk Club dla miłośników ostrego grania z wyrazistym przekazem, rozbujany Reggae Tent, Scena Klubowa pulsująca dubstepem i electro, Scena unplugged, zaskakująca Cafe Pralnia, niepowtarzalna i tajemnicza Scena Doświadczalna.

Oto nasz subiektywny przegląd najciekawszych wydarzeń z każdego dnia festiwalu:

Wtorek, 10 lipca

Lao Che na dużej scenie, 23:00. Niekwestionowaną gwiazdą pierwszego wieczoru festiwalu będzie Lao Che. Klasycy polskiej alternatywy pracowicie spędzają lato koncertując i pracując nad piątą płytą.

Chłopcy kontra Basia pojawią się na scenie doświadczalnej o 0:30. Minimalistyczny skład, który inteligentnie i z pasją (re)konstruuje polską muzykę folklorystyczną. Charyzmatyczna Basia pod sklepieniem katedry zabierze was do krainy baśni, dziwów i tajemnic…

KidBrown ensemble zagrają na scenie unplugged, również o 0:30. Wokalistki KidBrown zrobiły niesamowite wrażenie w zeszłorocznej Cafe Pralnia swoim muzycznym instynktem i swobodą. Na scenę unplugged powracają z większym składem i tą samą lekkością.


Środa, 11 lipca

Spotkanie z Krzysztofem Zanussim godz. 13:00, wozownia. Ceniony reżyser, scenarzysta i wykładowca, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Zapraszamy na wykład Krzysztofa Zanussiego, a po nim sesję pytań i odpowiedzi.

Hotel Rwanda w kinie inicjatyw społecznych o 18:00. Fabularyzowana opowieść o ludobójstwie w Rwandzie z połowy lat 90-tych. Film przez zachodnich krytyków często porównywany do głośnej „Listy Schindlera” Stevena Spielberga.

Dikanda o 21:45 na dużej scenie. Rozbujany folk, od którego nogi same rwą się do tańca. Niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne prawdziwych emocji, radości i wzruszeń.

Luxtorpeda – 23:00, duża scena. Nowa płyta, cięższy i ostrzejszy materiał przećwiczony w trakcie dziesiątek koncertów, publiczność, która zna teksty na pamięć. To będzie bardzo dobry koncert.

Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową w slotowym kinie o 00:30. Trudno jest mówić o sprawach ostatecznych tak, aby uniknąć łatwego moralizatorstwa i trywialności. Zanussiemu udała się ta sztuka.

Czwartek, 12 lipca

Spotkanie z Jackiem Żakowskim o godz. 13:00 w wozowni. Niewielu jest polskich dziennikarzy mających na swoim koncie rozmowy z ludźmi, których idee odciskają trwały ślad na otaczającym nas świecie. Jacek Żakowski do tego grona należy.

Spotkanie z Pawłem Wysoczańskim – 17:00 Cafe Cynamon. Poznaj młodego polskiego dokumentalistę, a w nocy o 0:30 obejrzyj jego filmy `Kiedyś będziemy szczęśliwi` i `W Drodze`.

Mate.O Akustyczny – 0:30, scena doświadczalna. Doskonali muzycy i teksty, obok których nie można przejść obojętnie. Mate.O  zaprezentuje materiał z nowej płyty `Usiądź przy mnie / na żywo`.

Soundrise: Utwory Czesława Niemena o 0:30 na scenie unplugged. Unikalny na skalę ogólnopolską projekt zespołu, który w swoich interpretacjach poszedł znacznie dalej niż inni polscy artyści. „Staramy się przedstawić muzykę Niemena w wersji uwspółcześnionej, aby ludzie naszego pokolenia zainteresowali się twórczością Wielkiego Artysty, znanego im głównie z opowiadań rodziców”.

Piątek, 13 lipca

Spotkanie z Tomasem Sedláckiem w wozowni o godz. 13:00. Czy jest możliwe napisanie książki o ekonomii, która sprzedaje się lepiej niż Harry Potter, albo Dan Brown? Tomáš Sedláček to potrafi. Przyjdź i spotkaj się z ekonomią rozumianą zupełnie inaczej, niż się spodziewasz.

Afryka Nowaka: w wyprawę śladami Kazimierza Nowaka po Afryce zaangażowanych było prawie 130 osób. Przez ponad 2 lata przemierzali Afrykę w taki sam sposób jak w latach 30. robił to Kazimierz Nowak, głównie na rowerach i pieszo. O wyprawie okrzykniętej przez magazyn Traveler „Podróżą roku 2011” opowie Konrad Pędziwiatr – jeden z jej uczestników.

Holly Blue & Soundpetersburg w Cafe Pralnia o 21:15. Młodzi, świetnie brzmią i… Jeszcze będzie o nich głośno. Ich teledysk do piosenki Lemon został w ciągu kilku dni od premiery obejrzany kilkadziesiąt tysięcy razy. Jeśli chcesz kiedyś powiedzieć znajomym: Byłem na koncercie Holly Blue before it was cool – nie może cię tu zabraknąć.

Gooral na dużej scenie o 23:00. Gooral. Człowiek w którego głowie spotyka się muzyka gór i elektronika, za każdym razem uwalniając potężne dawki energii. Czyste szaleństwo.

Sobota, 14 lipca

Spotkanie z Januszem Margańskim i Wymyk. Janusz Margański jest autorem scenariusza do filmu `Wymyk`. O 17:00 w Cynamonie odbędzie się spotkanie ze scenarzystą, a o 00:30 będzie można zobaczyć film.

Eye for an Eye w HC Punk Club o 21:00. Doświadczona załoga, która na scenie jest od ྜྷ roku.  Żywiołowy, ale i melodyjny Hardcore  Punk, czyli tak, jak być powinno.

Me Myself and I o 23:00 na dużej scenie. Z dumą możemy powiedzieć, że SLOT był jednym z tych miejsc, gdzie kształtowała się ich muzyczna wizja – dziś już dojrzała i podziwiana przez rzesze słuchaczy. MMI mają świetny kontakt z publicznością, ich koncert to wspaniała zabawa.

Joachim Mencel na scenie doświadczalnej o 00:30. Joachim Mencel  to ceniony muzyk jazzowy. Grał m.in. z Dino Saluzzim, Jarkiem Śmietaną, i Zbigniewem Namysłowskim. Ostatnie chwile Slot Art Festival 2012 proponujemy spędzić w Katedrze i wsłuchać się w dźwięk jego fortepianu.

Polecane

Share This