Snow Patrol: z otwartymi oczami ku upadłym imperiom


2012.03.22

opublikował:

Snow Patrol: z otwartymi oczami ku upadłym imperiom

Ich muzykę można usłyszeć nie tylko w BBC czy w brytyjskich pubach, lecz także w Polskim Radiu, a ostatnio nawet w warszawskich butikach. Zespół Snow Patrol, o którym mowa, nie zdobył co prawda popularności na miarę Coldplaya, ale prężnie się rozwija i wydobywa ze swojego stylu nowe, świeże brzmienia.

Początki Snow Patrol sięgają 1994 roku, kiedy trzech studentów, w tym obecny frontman zespołu Gary Lightbody, postanowiło założyć zespół rockowy o nazwie Shrug. Ich pierwsze koncerty odbywały się przy irlandzkim uniwersytecie w Dundee oraz w pobliskich pubach. W następnym roku muzycy występowali już jako Polar Bear, a w 1997 roku pod nazwą Snow Patrol, która przetrwała do dziś. Obydwie zmiany związane były ze zbieżnością nazwy zespołu Garego Lightbody z już istniejącymi grupami.

Debiutancki album Snow Patrol Songs for Polarbears z 1997 roku spotkał się z pozytywnymi opiniami krytyków, ale nie zdobył medialnego rozgłosu. Podobnie było z kolejnym, wydanym trzy lata później. Zespół nie poddawał się i postawił na bardziej alternatywne brzmienia. Płyta Final Straw, która ukazała się w 2003 roku, otrzymała miano platynowej w Wielkiej Brytanii. W jednym z wywiadów Gary Lightobdy, zapytany o znaczenie tytułu tego albumu, odpowiedział, że nazwa nie tylko implikuje fakt, iż była to ich ostatnia szansa na zaistnienie na rynku muzycznym, lecz także zapowiada wyśmiewanie się z tych, którzy nie wierzyli w sukces Snow Patrol.

O zespole zrobiło się głośno po wydaniu w 2006 roku krążka Eyes Open. Utwór Hands Open trafił na pierwsze miejsce amerykańskiej listy przebojów, a Chasing Cars usłyszeć można było w jednym z odcinków popularnego serialu Grey’s Anatomy. Wrótce kawałek Chasing Cars został nominowany do nagrody Grammy w kategorii „Najlepszy singiel 2006 roku”.

Snow Patrol powrócił w 2008 roku, po dwuletniej przerwie, z płytą A Hundred Million Suns, która szybko pokryła się platyną. Na szczególną uwagę zasługuje ostatni utwór pochodzący z tego albumu. The Lightning Strike to szesnastominutowa kompilacja trzech utworów, która wychodzi poza schemat wcześniejszych kawałków i stanowi zgrabne zakończenie płyty.

Zespół postanowił zebrać wybrane utwory, które powstawały w ciągu 15 lat istnienia Snow Patrol, i wydać je na dwupłytowym albumie. Up To Now z 2009 roku oprócz kawałków dobrze znanych zawierał także trzy nowe piosenki.

Fallen Empires, najnowszy krążek grupy, wydany pod koniec ubiegłego roku, już osiąga swoje pierwsze sukcesy na rynku muzycznym. W Polsce na listy przebojów trafiają kolejne single z tej płyty. Muzycy Snow Patrol są bardzo zadowoleni z albumu Fallen Empires i, jak piszą na swoim blogu, mają nadzieję, że ukaże on zespół w nowej odsłonie – jako bardziej ambitny, poruszający, kreatywny.

Czy tak się stanie, czas pokaże. Warto jednak sięgnąć po którąś z płyt zespołu Snow Patrol i przekonać się, że alternatywne granie może być przyjemne na wiele różnych sposobów.

Polecane

Share This