Solar/Białas o swojej przygodzie z Prosto: „Dla ulicznych raperów to był kosmos”


2019.08.30

opublikował:

Solar/Białas o swojej przygodzie z Prosto: „Dla ulicznych raperów to był kosmos”

fot. Anna Bystrowska

Liczba subskrybentów kanału SBM Label przekroczyła 1,7 mln, Na 200 najczęściej odtwarzanych utworów w pierwszej połowie 2019 roku na Spotify, aż 40 to nagrania Solara, Białasa bądź ich podopiecznych. Płyty wydane przez SB Maffiję podbijają listy sprzedaży, zyskując złote i platynowe statusy. Warszawski duet stoi dziś na czele najdynamiczniej rozwijającego się labelu w Polsce. W szykowanej na wrzesień książce „To nie jest hip-hop. Rozmowy II”, którą redakcja CGM.pl otrzymała przedpremierowo Solar i Białas opowiadają o długiej i wyboistej drodze na rapowy szczyt. Artyści wracają do swoich undergroundowych początków, opowiadają o zdobywaniu doświadczeń na bitwach freestyle’owych i o tym, że absolutnie wszystko postawili na rap.

Zanim Solar i Białas zdecydowali się założyć własne wydawnictwo, artyści wydali nakładem Prosto album „Stage Diving”. Krążek nie odniósł sukcesu, więc drogi artystów i labelu rozeszły się po wydaniu epki „persEPktywa”. W rozmowie z Jackiem Balińskim i Bartkiem Strowskim duet opowiada o tym, jak trafił do Prosto i jak po latach wspomina tę współpracę.

W 2012 roku DJ Kebs, z którym znaliśmy się z imprez, zaprosił nas na „Prosto Mixtape Kebs”. Daliśmy tam numer „Jak skończymy”, który później Sokół propsował w jakimś wywiadzie. Potem nagraliśmy kawałek „Understream” – swoją drogą, tak nazwałem swoją pierwszą wytwórnię, którą założyłem z moim ziomkiem Lazym. W tym numerze nawijaliśmy o tym, że wytwórnie nie są nami zainteresowane, pomimo tego że rozpierdalamy – i chwilę później labele zaczęły się do nas zgłaszać. Odezwały się niemal wszystkie znaczące – poza Prosto. Wtedy my się zgłosiliśmy do nich, na zasadzie: „Interesują się nami inne wytwórnie, to może jednak wy byście chcieli – bo my byśmy chcieli”. I chcieli – wspomina Solar.

Bartek Strowski zwrócił uwagę na to, że Solar/Białas nie przyjęli się w Prosto, ponieważ ich styl gryzł się z tym, co czego byli przyzwyczajeni fani tej wytwórni i ludzie skupieni wokół niej.

Dla ulicznych raperów z Prosto… – zaczyna Solar, na co Białas kończy: – …to był kosmos.

Podejrzewam, że w kuluarach takie słowo jak „parówa” w naszym kontekście padło przynajmniej kilkakrotnie. Tak czy inaczej, wydaliśmy płytę w najbardziej wówczas prestiżowej wytwórni, co było istotne dla naszego wizerunku, natomiast sposób wydania „Stage Diving”, promocja i podejście do nas jako do artystów pozostawiało wiele do życzenia. Na pewno była to dla nas inspiracja do założenia własnej wytwórni. Współpracy z Prosto nie możemy nazwać wymarzoną – ale spoko, i tak jesteśmy tym ludziom wdzięczni. Nie mieliśmy najmilszego rozstania, jednak żyjemy w pokoju – podsumowuje Solar.

Książka „To nie jest hip-hop. Rozmowy II” ukaże się 27 września. Gośćmi Jacka Balińskiego i Bartka Strowskiego byli Czarny HIFI, donGURALesko, Forin, Holak, KęKę, Koźlik Staszek, Łajzol, Magiera, Matheo, Miuosh, Oskar (PRO8L3M), Otsochodzi, Porębski Jan, Ras, Sobota, Solar/Białas, Taco Hemingway, Ten Typ Mes, Wilku WDZ, Żyto. Pozycję można zamówić na tej stronie. Współsponsorem projektu jest marka Łomża Jasne Pełne.

Polecane

Share This