Solowa płyta Kukiza


2012.07.18

opublikował:

Solowa płyta Kukiza

Album „Siła i honor”, pierwszy solowy w dyskografii Pawła Kukiza, ukaże się 4 września. Krążek zapowiadany jest jako mocny i niezależny: „Mocny nie tylko ideologicznie – co szybko można uprościć idąc na łatwiznę w ocenie Kukiza, jakiego media pozwoliły nam oglądać/czytać przez ostatnie parę lat, ale – przede wszystkim – muzycznie, o czym niektórzy zdają się zapominać w odniesieniu do tego człowieka”.

Mam pięćdziesiąt lat i poczucie, że od dwudziestu lat Polska drepcze w miejscu, zamiast zdrowo i szybko się rozwijać – powiedział artysta. – Marzę o powrocie do naturalnych wartości, przywrócenia hierarchii i najprostszych prawd. Żeby tak-tak, a nie-nie znaczyło. Tymczasem wszystko się zagmatwało i gmatwa coraz bardziej. No ileż można? Zaczynam się martwić, że nie zdążę urządzić moim dzieciom normalnego państwa, gdy dorosną.

„Siła i honor” jest konceptualnym komentarzem Kukiza do historii Polski po 1939 roku. W repertuarze znalazły się m. in. dwa songi Włodzimierza Wysockiego  — „Obława” i „Ratujcie nasze dusze”. Zwraca uwagę różnorodność stylistyczna nagrań, poczynając od motywów ludowych, poprzez marsze, liryczne monologi, na muzycznych thrillerach w stylu Rammstein kończąc. Wiele z nich to wypowiedzi ironiczne bądź szydercze — pastisze, stylizacje.

Oprawa graficzna składa się z prac Julii Kukiz, córki artysty.

Już wkrótce poznamy pierwszy singiel.

Polecane

Share This