Spotify opublikowało zestawienie najpopularniejszych artystów i utworów w 2022 roku. Kogo najczęściej słuchali Polacy?

Wśród rapu w naszym kraju króluje tylko jedna popowa wokalistka


2022.12.01

opublikował:

Spotify opublikowało zestawienie najpopularniejszych artystów i utworów w 2022 roku. Kogo najczęściej słuchali Polacy?

Foto: Alexander Shatov / Unsplash

Opublikowane podsumowanie roku Spotify Wrapped 2022 to spersonalizowane doświadczenie muzyczne dla milionów użytkowników na całym świecie oraz zestawienie najczęściej streamowanej muzyki i podcastów w mijającym roku. W Polsce po raz kolejny królują lokalni artyści.

W Polsce króluje polska muzyka – a rapowe brzmienie ewoluuje

Tegoroczna lista Top 10 najpopularniejszych wykonawców i albumów w Polsce została całkowicie zdominowana przez polskich artystów. Wśród ulubionych piosenek użytkowników w 2022 roku 9 na 10 utworów jest autorstwa Polaków. Nasza miłość do rodzimej muzyki to trend, który od kilku lat ma tendencję wzrostową. Tylko w tym roku słuchaliśmy lokalnych artystów 37% częściej niż w 2021 roku.

W zestawieniu topowych twórców, w 2022 roku na pierwszym miejscu znalazł się White 2115. Za nim, na drugim stopniu podium, stanęła sanah, a zeszłoroczny zwycięzca Mata zajął trzecie miejsce. Płyta Maty – Młody Matczak z 2021 roku była również drugim najczęściej streamowanym albumem w tym roku ustępując jedynie SB Maffiji i ich Hotel Maffija 2 (3 000 000 Deluxe), natomiast w top 5 znalazły się aż 2 płyty od sanah.

White 2115 to współtwórca najczęściej słuchanego utworu w 2022 roku pt. „Lawenda”, w którym towarzyszą mu: Bedoes 2115, Białas, Kinnym Zimmer, Pedro, SB Maffija i francis. Drugim najchętniej słuchanym utworem były „Złote Tarasy” od Abela de Jonga i Mr. Polski, które nawiązują do warszawskiego centrum handlowego. Top 3 zamyka rapowy utwór „Jetlag” Malika Montany i The Plug.

„W tym roku ponownie rap i Polscy artyści zdominowali lokalne top listy. Z zainteresowaniem śledzimy, jak polski rap ewoluuje w stronę popu i muzyki tanecznej. Większość z topowych utworów 2022 roku ma dynamiczne tempo i imprezowy nastrój. Piosenki takie jak „Złote Tarasy”, „Jakie to uczucie” czy „Piękny Świat” to bardzo mainstreamowe brzmienia, które zyskują fanów również wśród osób, które na co dzień nie są miłośnikami rapu” – mówi Mateusz Smółka, Music Team Lead w Spotify. „Topowy utwór tego roku „Lawenda”, stworzony przez czołowych polskich raperów, wyróżnia akustyczna gitara oraz nostalgiczny i bardzo przebojowy refren” – dodaje.

Rok Sary James

Dla młodych ludzi przykładem tego, jak można realizować swoje marzenia, jest Sara James, która dzięki występom w America’s Got Talent zaczyna szybko rozwijać swoją karierę. Jako pierwsza polska artystka została globalną ambasadorką programu Spotify EQUAL, jednocześnie będąc najmłodszą w historii artystką w tym programie. Na zakończenie roku Spotify ma przyjemność ogłosić, że jej singiel „My Wave” został najczęściej streamowanym singlem roku na globalnej playliście EQUAL.

Nie samą muzyką człowiek żyje

Wiele osób nie wyobraża sobie już życia bez ulubionego podcastu, co znajduje odzwierciedlenie w wynikach słuchalności na Spotify. Polacy uwielbiają straszne historie, o czym świadczy fakt, że najpopularniejszym podcastem w naszym kraju w tym roku było
Kryminatorium. Na drugim miejscu znalazł się Żurnalista – Rozmowy bez Kompromisów, a podium zamyka Psychologia, którą warto znać.

Wyniki globalne

Globalnie był to rok Bad Bunny’ego. Portorykańczyk został pierwszym artystą, który trzeci rok z rzędu znalazł się na szczycie listy najpopularniejszych twórców. Jego album „Un Verano Sin Ti” był również najczęściej streamowanym albumem roku, a jego dwie piosenki znalazły się na światowej liście Top 5.

Jednak to piosenka Harry’ego Styles’a „As It Was” jest najczęściej słuchanym singlem na świecie, a drugie miejsce w zestawieniu przypadło piosence autorstwa Glass Animals czyli „Heat Waves”. Dynamiczne, rytmiczne dźwięki zajęły w tym roku całe podium – na jego najniższym stopniu znaleźli się The Kid Laroi i Justin Bieber z hitem „STAY”.

Doświadczenie Wrapped

Każdego roku Spotify przynosi nowe doświadczenia związane z Wrapped, a w tym roku kładzie nacisk na elementy, które czynią słuchaczy wyjątkowymi. Poprzez nowe funkcje, takie jak „Osobowość słuchacza”, gdzie użytkownicy otrzymują identyfikację swojej osobowości na podstawie ich preferencji muzycznych, a także „Dzień audio”, który prezentuje nawyki streamingowe użytkownika podczas jednego typowego dnia.

Najczęściej słuchane utwory w Polsce:

SB Maffija, White 2115, Białas, Kinny Zimmer, Bedoes 2115, Pedro – Lawenda
Mr. Polska, Abel De Jong – Złote Tarasy
Malik Montana, DaChoyce, SRNO – Jetlag (feat. The Plug)
sanah, Dawid Podsiadło – ostatnia nadzieja
Mata, Trooh Hippi – Szafir
Oki, Nolyrics Beats – Jakie To Uczucie?
sanah, Kwiat Jabłoni – Szary świat
White 2115 – RiRi
Oki, Nolyrics Beats – Jeżyk!
Harry Styles – As It Was

Najczęściej słuchani artyści w Polsce:

White 2115
sanah
Mata
SB Maffija
Oki
Young Igi
Bedoes 2115
Malik Montana
Żabson
Kukon

Najczęściej słuchane albumy w Polsce:

SB Maffija – Hotel Maffija 2 (3 000 000 Deluxe)
Mata – Młody Matczak
sanah – UCZTA
Oki – PRODUKT47
sanah – Irenka
White 2115 – Pretty Boy
Kinny Zimmer – LETNISKO
Young Igi – amfisbena
Kizo – Jeszcze 5 minut
Mata – 100 dni do matury

Najczęściej słuchane artystki w Polsce:

sanah
Taylor Swift
Lana Del Rey
Billie Eilish
Dua Lipa
Daria Zawiałow
Young Leosia
Rihanna
Ariana Grande
Ava Max

Najczęściej słuchane podcasty w Polsce:

Kryminatorium
Żurnalista – Rozmowy bez kompromisów
Psychologia, którą warto znać
WojewódzkiKędzierski
Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka
Głupie Opowiadania Erotyczne
Piąte: Nie zabijaj
Ja i moje przyjaciółki idiotki
BEczKA
Zagadki Kryminalne

Najczęściej słuchani artyści na świecie: 

Bad Bunny
Taylor Swift
Drake
The Weekend
BTS
Ed Sheeran
Harry Styles
Justin Bieber
Kanye West
Eminem

Najczęściej słuchane utwory na świecie:

Harry Styles – As It Was
Glass Animals – Heat Waves
The Kid LAROI – STAY (with Justin Bieber)
Bad Bunny – Me Porto Bonito
Bad Bunny – Tití Me Preguntó
Elton John, Dua Lipa – Cold Heart – PNAU Remix
Bizarrap – Quevedo: Bzrp Music Sessions, Vol. 5
Imagine Dragons – Enemy (with JID) – from the series Arcane League of Legends
Bad Bunny – Ojitos Lindos
Kate Bush – Running Up That Hill (A Deal With God)

Polecane

Share This