Stacey Kent Na Koncertach W Polsce


2009.06.09

opublikował:

Stacey Kent Na Koncertach W Polsce

Potwierdzone są dwa koncerty niezwykłej wokalistki Stacey Kent, posiadaczki jednego z najpiękniejszych głosów na jazzowej scenie. Artystka wystąpi w Polsce dwukrotnie: 19 października w Teatrze Capitol we Wrocławiu oraz dzień wcześniej, 18 października w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach.

Stacey Kent (ur. 27 marca, 1968 w South Orange, New Jersey) uważana jest za jedną z najciekawszych jazzowych wokalistek. Ukończyła komparatystykę literacką na Sarah Lawrence College in Nowym Jorku, po czym zamieszkała w Anglii, gdzie studiowała w Guildhall School of Music and Drama. Podczas studiów w londyńskiej Guildhall School of Music and Drama poznała swojego męża, saksofonistę Jima Tomlinsona, którego poślubiła w 1991 r.

Jej pierwszy album „Close Your Eyes” ukazał się w 1997 roku. Od tego czasu nagrała pięć płyt, a także pojawiała sie gośinnie na płytach Tomlisona – ostatnio na płycie „The Lyric” (2005), która otrzymała nagrodę „Album of the Year” 2006 na BBC Jazz Awards. W 1995 roku Stacey Kent pojawiła się w filmie Ian McKellena „Richard III” śpiewając jazzową wersję utworu Christophera Marlowe`a „The Passionate Shepherd to His Love”. W 2007 wydana została najnowsza płyta Stacey Kent „Breakfast On the Morning Tram” . Producentem ostatniej płyty jest mąż Stacey, brytyjski saksofonista tenorowy Jim Tomlinson, którego ostatni album „The Lyric”, z gościnnym udziałem Stacey, otrzymał tytuł Najlepszego Albumu, podczas gali 2006 BBC Jazz Awards.

Płyta została wydana przez paryski oddział Blue Note. „Blue Note to wytwórnia, która wydała mi się idealna,” mówi Stacey o swej najnowszej płycie. „To wytwórnia, o której marzyłam jako dziecko. Podpisując kontrakt z Blue Note poczułam się tak, jak musiała się czuć Steffi Graf wychodząc na kort, by zmierzyć się z Martiną Navratilową. Zawsze darzyłam Blue Note i nagrywających dla tej wytwórni artystów ogromnym szacunkiem. Tak wiele osobowości i różnych metod ekspresji muzyki, a zarazem nieodłączna szczerość i głębia. Dołączenie do rodziny Blue Note i zapisanie się w kartach jej historii stanowi spełnienie moich marzeń.” – dodaje artystka.

Na ostatnim albumie najbardziej niecodziennym dla Stacey elementem są autorskie piosenki wokalistki napisane we współpracy z laureatem nagrody Bookera i Whitbread pisarzem Kazuo Ishiguro. Znajomość Stacey z Ishiguro zaczęła się w 2002 roku, gdy Ishiguro jako jedną z piosenek do programu Desert Island Discs (Moja kolekcja na bezludną wyspę) wybrał wykonanie „They Can`t Take That Away From Me” artystki. Stacey jest mocno przesiąknięta repertuarem romantycznych standardów, które śpiewa od początku kariery, ale uwielbia też ojczystą amerykańską muzykę country i folk. Inspiracje wokalistka znajduje w górach Kolorado, gdzie wraz z mężem zawsze spędza część roku grając na gitarze i, jak mówi, „ładując akumulatory”. Dlatego właśnie piękna piosenka „Landslide” napisana przez Stevie Nicks z Fleetwood Mac w Aspen, w stanie Kolorado, znalazła swoje miejsce na najnowszym albumie Stacey. Miłość Stacey do kina jest oczywista – udowadnia to jej dobór repertuaru. Na płycie „Breakfast On The Morning Tram” usłyszymy kompozycję „Samba Saravah” z filmu „Kobieta i mężczyzna”, w reżyserii Claude`a Leloucha. Stacey, która podobnie jak jej dziadek mieszkała i studiowała we Francji, dorastała otoczona francuską muzyką i literaturą. Dlatego na najnowszym albumie ponownie znajdziemy uwielbiane przez artystkę francuskie piosenki, tym razem autorstwa Serge`a Gainsbourga.

Organizator koncertów – firma Go Ahead – zapowiada, że wkrótce poda szczegółowe informacje dotyczące cen biletów oraz miejsc ich sprzedaży.

Polecane

Share This