Steve Hackett – „Out Of The Tunnel`s Mouth”


2009.12.20

opublikował:

Steve Hackett – „Out Of The Tunnel`s Mouth”

Ostatni rockowy album Hacketta, „Wild Orchids”, ukazał się w 2006r. Od tamtej pory artysta rozstał się ze swoją partnerką Kim Poor, która była autorką projektów okładek i pracował nad wieloma różnymi projektami, m.in. albumem z Chrisem Squire`em. Jednak najważniejszym projektem okazał się zupełnie nowy album, który powstał w całości w salonie Steve`a przy producenckiej współpracy Rogera Kinga. W nagraniach wzięła udział imponująca grupa muzyków, m. in. Anthony Phillips, Chris Squire i John Hackett. Album właśnie pojawił się w naszych sklepach.

Album kryje w sobie całą gamę nastrojów, czasem mrocznych i skłaniających do głębszych refleksji, a jednak na koniec przynosi nadzieję i pocieszenie. To prawda, że życie czasem mało przyjemnie nas zaskakuje, a rzeczywistość potrafi być cienka jak papier – jak śpiewa Steve w „Fire on the Moon” – ale po wysłuchaniu całości albumu można odnieść wrażenie, że odbyło się egzotyczną, poruszającą podróż, która pozwala zmierzyć się z trudnościami życia i zacząć mu dyktować własne warunki.

Utwory można uznać za autobiograficzne, ale słuchacz od razu odnosi wrażenie, że dotyczą jego najbardziej intymnych przeżyć i doświadczenia artysty stają się jego własnymi. Wszystkie kompozycje są prawdziwe i szczere aż do bólu i na długo pozostają w pamięci. Jak choćby wspomniany „Fire on the Moon” z doskonałą partią basu Squire`a i niepokojącymi klawiszami Rogera Kinga czy „Emerald And Ash” z rewelacyjną 12-strunową gitarą Anthony`ego Phillipsa.

Steve tak mówi o tej płycie: Przez lata moim znakiem szczególnym był brak konkretnego stylu, bo za każdym razem ważniejsza była dla mnie podróż po całym muzycznym wszechświecie. Podobnie jest na tej nowej płycie. Choć jestem teraz o wiele bardziej dojrzały i wymagający, bawiłem się podczas nagrywania „Out Of The Tunnel`s Mouth” równie dobrze jak w czasach gdy spędzałem szalone noce słuchając ocenzurowanych przez BBC list przebojów.

Zdaniem przeważającej liczby krytyków to najlepsze solowe dzieło Steve`a od czasu „Spectral Mornings”.

Tracklista:

1. Fire On The Moon (Hackett)

2. Nomads (Hackett/Lehmann)

3. Emerald And Ash (Hackett/King)

4. Tubehead (Hackett/King)

5. Sleepers (Hackett/King/Lehmann/Clabburn)

6. Ghost In The Glass (Hackett/King)

7. Still Waters (Hackett/Lehmann)

8. Last Train To Istanbul (Hackett/King/Lehmann)


Muzycy biorący udział w nagranaich:

NICK BEGGS – bass, Chapman Stick (2, 3, 5, 6, 7)

DICK DRIVER – double bass (5)

JOHN HACKETT – flute (5, 8)

STEVE HACKETT – guitars, vocals (1 – 8)

ROGER KING – keyboards, programming (1 – 8)

LAUREN KING – backing vocals (7)

FERENC KOVAKS – violin (8)

AMANDA LEHMANN – vocals (3, 5, 7)

JO LEHMANN – backing vocals (7)

ANTHONY PHILLIPS – twelve string guitar (3, 5)

CHRIS SQUIRE – bass (1, 2)

CHRISTINE TOWNSEND – violin, viola (5, 6, 8)

ROB TOWNSEND – soprano sax (3, 8)

Wydawnictwo „Out Of The Tunnel`s Mouth” ukaże się w Polsce dzięki firmie Wydawnictwo „Rock-Serwis” Piotr Kosiński.

Polecane

Share This