Strange Attractor w Polsce


2009.09.03

opublikował:

Strange Attractor w Polsce

„Youth i Mettle” – pod tym hasłem przebiegać będzie najbliższa trasa koncertowa po Europie znanego i bardzo lubianego na naszym kontynencie zespołu downtempo / trip-noir –  STRANGE ATTRACTOR. 

W  Polsce zespół zagra między 19 a 24 września w pięciu najlepszych klubach w Polsce i da jeden koncert na otwartej przestrzeni:

19 września – w Mózgu w Bydgoszczy, g. 21.00,

20 września – w Blue Note Jazz Club w Poznaniu, g. 20.00,

21 września – w Uchu w Gdyni, g. 19.00,

22 września – na Rynku Starego Miasta w Olsztynie, g. 19.00,

support: NOOK

23 września – w Fabryce Trzciny w Warszawie,  g. 20.00,

support: NOOK

24 września –  w Łodzi Kaliskiej w Łodzi, g. 20.00.

Na koncertach w Polsce miła niespodzianka: oprócz dotychczasowych hitów Strange Attractora usłyszymy również zupełnie nową muzę zespołu, w tym z nowej płyty – Youth. Ten minialbum z czterema utworami będzie dostępny po raz pierwszy właśnie wyłącznie podczas koncertów zespołu w polskich klubach. Wcześniej może pojawić się też w polskich rozgłośniach radiowych jako „support” zespołu przed trasą.

Strange Attractor to rarytas w dzisiejszym szołbiznesie. Jazzujące, klikające utwory są perfekcyjnie zaaranżowane i wykonane. Różnorodne wokalnie, zarówno na koncertach jak i na płytach, świetnie przechodzą z jednego klimatu w następny.

Dwa dotychczasowe albumy SA: Mettle (Big Blue 2008) i Everything Is Closer (Big Blue 2006), to jedne z najlepszych i najbardziej oryginalnych produkcji nowej muzyki. W tym roku pojawił się natomiast eksperymentalny projekt Richarda van Kruysdijka i Nielsa van Hoorna – SZENSE (Big Blue), formacji SZENSE. Harmonijnie łączy on elementy jazzu i free jazzu, psychodelii i elektroniki.

AS występuje też na składankach z Sonar Lodge (Marie-Claudine i Richard) oraz z formacją Music For Speakers Amplified: ZINGZANG, czyli: SingSong (Big Blue 2007) – przepiękna, chilloutowa prezentacja Marie-Claudine Vanvlemen, nowoczesny chillout-jazz z elementami trip-noir i psychodelii, oraz PLUGITIN, czyli: Podłącz to (Big Blue 2008) – świetna składanka klubowej muzyki z pogranicza breakbeatu, nu jazzu, funku i psychodelii.

Nook istnieje od półtora roku, jednak muzyczne drogi członków zespołu krzyżowały się od kilku lat. Muzyka jest mocno eklektyczna, co spowodowane jest bardzo zróżnicowanymi korzeniami każdego z nich – od progresywnego rocka, przez funk i rap, po jazz i fusion. Kompozycje opierają się głównie na improwizacjach, które z czasem chłopcy starają się uporządkować i przeistoczyć w konkretny aranż. Wszyscy pochodzą z Suwałk, a jedną z ich największych inspiracji jest Suwalszczyzna, gdzie, jak twierdzą, wśród jezior i lasów każdy z nich znajduje swój zakątek. Zespół przygotowuje właśnie swoją pierwszą płytę. Być może zdąży ją wydać jesienią tego roku.

Strange Attractor w Polsce

Między 19 i 25 września br. w najlepszych klubach w Polsce: Mózg w Bydgoszczy, Blue Note Jazz Club w Poznaniu, Ucho w Gdyni, Bohema Jazz Club w Olsztynie, Fabryka Trzciny w Warszawie, Łódź Kaliska w Łodzi, da koncerty znany i bardzo lubiany w całej Europie holenderski zespół nu-jazzowy, downtempo – Strange Attractor.

Strange Attractor to rarytas w dzisiejszym szołbiznesie. Rzadko bowiem trafia się muzyka tak przystępna i nastrojowa, a zarazem zawierająca najnowocześniejsze rozwiązania brzmieniowe. Jazzujące, klikające utwory są perfekcyjnie zaaranżowane i wykonane, zarówno na koncertach jak i na płytach różnorodne wokalnie, bardzo interesujące. Świetnie przechodzą z jednego klimatu w następny, a każdy kolejny utwór jest dla słuchacza miłą niespodzianką.

Zespół wystąpi w składzie:

Niels Van Hoorn, prawdziwa legenda sceny niezależnej, człowiek–orkiestra (saksofony, flety). Jest niezrównanym mistrzem jazzującej psychedelii i awangardowych brzmień. Jest też jednym z najlepszych, najbardziej ekspresyjnych muzyków koncertowych,

Richard van Kruysdijk, założyciel Sonar Lodge, kultowej już grupy nu-jazz/trip-noir i współwłaściciel labela Music For Speakers. Jest uznanym fachowcem od nowoczesnych breaków (perkusja, klawisze),

Marie-Claudine Vanvlemen (wokal, fortepian, klawisze), wokalistka z Sonar Lodge, o przepięnym, pełnym głosie. Marie-Claudine Vanvlemen w połowie jest Holenderką, w połowie zaś jej korzenie sięgają Burundii.

Płyta, która właśnie ukazuje się na rynku – SZENSE (Big Blue 2009), to eksperymentalny projekt Richarda van Kruysdijka i Nielsa van Hoorna. Oprócz tych dwóch legendarnych muzyków w projekcie bierze udział ekscentryczna perkusistka Marzj i ceniony holenderski basista Eric van der Westen.

Album zawiera jedenaście nastrojowych improwizowanych utworów. Jak zwykle u tych wspaniałych muzyków, łączą one w sposób harmonijny elementy jazzu i free jazzu, psychedelii, elektroniki, zagrane bardzo przystępnie i nastrojowo. Czasem brzmi to jak stara Soft Machine w ich najlepszych jazzowych czasach. W sumie: nastrojowa muzyka na późny wieczór dla otwartych na nowe brzmienia fanów jazzu i psychedelii.

Ich dwie dotychczasowe płyty wydane pod szyldem Strange Attractor, ale z udziałem wielu znakomitych gości, to: Mettle (Big Blue 2008) zawiera 10 klimatycznych utworów w stylu downtempo, lounge, nu jazz. To piękna, nastrojowa, nieco psychedeliczna muza, idealna na wieczór we dwoje lub wspaniały relaks w samotności.

goście:

Richard Sinclair – voice (Hatfield and the North, Caravan, solo),

Winston Tong – voice (Tuxedomoon, solo),

David J voice – (Bauhaus, Love & Rockets, solo),

Graham Lewis – voice (Wire, Duet Emmo, He Said, Dome…),

Peter Christopherson – vocal stylings (Throbbing Gristle, Psychic TV, Coil, Threshold Houseboys Choir),

Jeroen van Vliet – Fender Rhodes (Paul van Kemenade Quintet, Eric Vloeimans, solo),

Edward Capel – alto clarinet (Lobstar, Blast, Music for Speakers Amplified),

Eric van der Westen – double bass (Quadrant, E-Quad),

Bart Maris – trumpet (dEUS, Zita Swoon, Think Of One, a.m.m.),

Ryan Moore – add. Production (Twilight Circus, dj Spooky).

Więcej na: www.strangeattractor.eu

Popularne newsy

Polecane

Share This