Summer Fall Festival w Płocku

Pełen program i... wywiad z Titusem z Acid Drinkres


2012.09.02

opublikował:

Summer Fall Festival w Płocku

Znamy już cały program Summer Fall Festival, który odbędzie się 9 września w Płocku. Do ujawnionych już wykonawców, gwiazd rocka – m.in. Hey, Acid Drinkers i Brygady Kryzys – dołączą Dubska, Shredlust i Zwiezda. Ze względów technicznych festiwal zmienia swoją formułę i potrwa jeden, a nie dwa dni.

Dla miłośników lżejszych brzmień oraz fanów odbywającego się również w Płocku Reggaelandu wystąpi Dubska. Ich kawałek „Avokado”, wydany na płycie pod tym samym tytułem podbijał listy przebojów Trójki przez kilka miesięcy. Również płyta „Dubska Division” nagrana z Gerbertem Moralesem, założycielem kultowej rosyjskiej formacji Jah Division, ojcem rosyjskiego reggae cieszyła się dużym powodzeniem. Dubska w sumie ma na koncie cztery krążki.

Na plaży nad Wisła, w swoim rodzinnym mieście, zagra kapela tworząca dźwięki z pogranicza heavy i thrash metalu – Shredlust. Członkowie zespołu mają dopiero po 19 lat, ale ich muzyka jest niezwykle dojrzała. Pierwszy materiał nagrali w lutym 2011 roku, w warszawskim studio Freeze Art. Został on bardzo pozytywnie odebrany przez fanów, a także internetowe portale muzyczne w Polsce. Shredlust na początku 2013 roku planuje wejść do studia, żeby nagrać nowy materiał. Trzecim płockim akcentem podczas festiwalu, poza Farben Lehre i Shredlust będzie punkowy zespól Zwiezda.

Podczas festiwalu Summer Fall zagrają wcześniej ujawnieni Brygada Kryzys w oryginalnym składzie: Brylewski, Lipiński, Korecki, Gałązka i Kvajah. Będzie to jeden z trzech wyjątkowych koncertów, na którym zespól zagra „Czarny album”. Poza tym, nad Wisłą wystąpią Hey oraz Zebra Dub. Do Płocka z Londynu przyjedzie też heavy metalowy Neuronspoiler. Pojawią się także Acid Drinkers i Farben Lehre, zespoły które w ramach koncertów zaprezentują na scenie głównej premierowe kawałki ze swoich nowych albumów: „La Part Du Diable” i „Achtung 2012”. Jedynym zespołem, który nie zagra podczas Summer Fall Festival ze względu na skrócenie festiwalu będzie TSA. Grupa przyjedzie do Płocka na koncert w innym terminie.

Summer Fall Festival, Płock, plaża nad Wisłą, 9 września, wstęp wolny

www.summerfall.pl.

Wejście publiczności: 15:00

Duża Scena

16.00 – 17.00 – Zebra Dub

17.30 – 18.30 – Acid Drinkers

19.00 – 20.00 – Brygada Kryzys

20.30 – 21.30 – Farben Lehre

22.00 – 00.30 – HEY

Mała Scena

16.50 – 17.30 – Zwiezda

18.20 – 19.10 – Dubska

19.50 – 20.40 – Shredlust

21.20 – 22.10 – Neuronspoiler

Grupa Acid Drinekers wystąpi 9 września w ramach pierwszej edycji Summer Fall Festival w Płocku. Tydzień przed festiwalem lider grupy Titus opowiada o nadchodzącej nowej płycie, swoim udziale w „Bitwie na głosy”, planach zespołu i niechęci do tabloidowych mediów.

-W różnym czasie nagrywaliście utwory z repertuaru Deep Purple, Black Sabbath, The Rolling Stones, Slayer, Metallica. To wynik zmieniających się fascynacji muzycznych?

-Nie do końca chodzi o zmiany. Po prostu każdy z członków zespołu przynosił i wciąż przynosi to co mu w duszy gra. Potem, zaraża tym cały zespól. Stąd tak różnorodne inspiracje. Deep Purple, Black Sabbath, czy Rolling Stones to akurat zespoły, które miały na nas wpływ jeszcze w latach 90.

-W tym roku „Infernal Connection” została wybrana „Najlepszą płytą w historii polskiego metalu” w plebiscycie „Machiny”. Też tak oceniacie tę płytę w swojej dyskografii?

-Nie było łatwo ją nagrywać. Czas był ciężki. Ale z reguły jest tak, że im ciężej idzie nagrywanie tym potem lepszy album. „Infernal Connection” zaliczam do naszej najlepszej trójki. Podczas nagrywania wyrzuciłem ze złości część sprzętu. Wszyscy byliśmy wkurwieni i zmęczeni sobą, a album wyszedł świetnie.

-Które zespoły w historii metalu są dla was najważniejsze, stanowią absolutną podstawę gatunku?

Ślimak najbardziej ceni sobie Metallicę, dla Popcorna liczy jest Slayer i Kiss. Dla mnie i dla Yankiela ważne jest Black Sabbath. Generalnie wszystkie albumy z lat 1979-84.

-Stanowicie zespół indywidualności, udzielacie się w różnych formacjach. Łatwo się wam razem pracuje? Jak powstają utwory, kto ma decydujący głos?

-Różnie bywa, łatwo nie jest. Chyba nie ma jednego lidera, każdy z nas coś wnosi do zespołu.

-Ślimak rok temu został uznany najbardziej inspirującym polskim perkusistą wszech czasów przez magazyn Perkusista. Do czego was inspiruje w Acid Drinkers?

-Czytelnicy magazynu – perkusiści mieli rację! W końcu znają się na rzeczy jak nikt inny. Z lepszym bębniarzem nie miałem okazji grać.

-Wasza popularność sięga poza scenę stricte metalową. Dostajecie zresztą szereg nagród (choćby 4 Fryderyki w 2011). Jak traktujecie takie wyróżnienia?

-Fryderyki…To było bardzo przyjemne zaskoczenie. Metal jest u nas niszowy, ale my nie lubimy być tacy, nie chcemy się zamykać na nowych odbiorców. Podobnie było z SuperJedynką, którą otrzymaliśmy. Byłem zaskoczony i mocno ubawiony całym zamieszaniem.

-Gracie bardzo dużo koncertów, macie jakiś patent na udany występ? Jakiś był dla was szczególnie ważny? Z Deep Purple? Slayerem?

-Każdy koncert jest dla nas bardzo ważny, do wszystkich podchodzimy indywidualnie. Przed występem robimy zawsze próby. Oczywiście ten z Deep Purple dobrze pamiętamy. Ważny był też ten berliński.

-Niebawem wydajecie płytę „La Part Du Diable”. Mówicie, że: „gadanie o muzyce, to jak tańczenie o architekturze”, ale może jednak zdradzicie trochę szczegółów?

-Sami jeszcze jej nie znamy. Właśnie siedzimy, komponujemy i nagrywamy. Obiecujemy, że będzie ostro i rockowo!

-Gracie od 1986 roku, wydaliście szereg albumów i wciąż starcza wam energii do działania. Jakie macie kolejne plany?

-Mamy plany na kilka zabawnych, niestandardowych działań, ale teraz nic o tym nie powiem. Dowiecie się wkrótce. Od września wcielam się w nową rolę – będę jurorem programu „Bitwa na głosy”. Z tej okazji zostałem już nawet gwiazdą Pudelka (śmiech). Poza tym, od września rozpoczynam trasę koncertową „The nun is gettin` high”. Z Acidami będziemy też promować „La Part Du Diable”. Szykuję się pracowita jesień. Zaraz koncertujemy też na w ramach Męskiego Grania. Wszystkich fanów zapraszamy na Summer Fall Festival do Płocka! Już 9 września damy czadu nad Wisłą!

Tomasz „Titus” Pukacki – muzyk, kompozytor, wokalista, znany głównie jako członek zespołu Acid Drinekrs. Od 2012 roku współtworzy formację Anti Tank Nun. Grywał również w Virgin Snatch, Homo Twist i Albert Rosenfield. Pseudonim – Titus, pochodzi od Tytusa de Zoo – bohatera komiksów Tytus, Romek i A`Tomek autorstwa Henryka Chmielewskiego. Od września muzyk będzie zasiadał w jury programu „Bitwa na głosy”.

Polecane