Swans wracają do Polski na dwa koncerty


2012.10.30

opublikował:

Swans wracają do Polski na dwa koncerty

Po świetnym występie na OFF Festiwalu, Swans wracają do Polski na dwa koncerty.

Zespół zagra 15 marca 2013 w Klubie Kwadrat (Kraków) i 16 marca 2013 w Klubie Stodoła (Warszawa).

Michael Gira wzbudził niemałe poruszenie, ogłaszając w 2010 roku, że zespół Swans, po kilkunastu latach ciszy powróci na scenę.

Ten istniejący od wczesnych lat 80 amerykański zespół muzyczny od samych początków swej działalności wzbudzał wiele emocji wielokrotnie zmieniającą się stylistyką i dzikimi występami na scenie. Po wczesnych płytach utrzymujących się w stylu noise i industrial, zespół Swans przeniósł się na teren gotyckiego rocka, folk rocka, post rocka, art rocka i ambient.

W nowym składzie uderzają ze zdwojoną siłą. Michael Gira ze swą charyzmą doskonale akompaniuje się z fantastycznymi dźwiękami gitary wydobywającymi się spod dłoni Normana Westberga, pulsującym basem w rękach Christophera Pravdica i hawajską gitarą Christoph’a Hahn’a, nadającą całości nowego charakteru. Phil Pulea przy perkusji i multiinstrumentalny Thor Harris często podwajają rytm, nadając tym samym wykonaniom Swans dodatkowego rozmachu.

Efektem pierwszej po dekadzie trasy koncertowej jest krążek We Rose from Your Bed with the Sun in Our Head, album o którym mówi się, że nie jest „na żywo”, lecz „żyje”. Płyta ta została wydana wyłącznie w 1000 kopiach, każda ręcznie podpisana przez leadera grupy. Była to zaledwie muzyczna przystawka do dania głównego, wchodzącej właśnie na rynek płyty The Seer. Ich nowy materiał i nowe brzmienie to doświadczenie transcendentalne, masochistyczne i wyzwalające za razem. Jak mówi Michael Gira: „Po nagraniu pięciu albumów z zespołem Angels of Light potrzebowałem ruszyć NAPRZÓD, w nowym kierunku. I tak się akurat złożyło, że ożywienie Swans na to mi właśnie pozwoliło… TO NIE JEST POWRÓT. Żaden głupawy akt nostalgii, nie wracamy do przeszłości.” W ten sposób Gira oddaje cześć własnemu dorobkowi, pozostawiając go w spokoju, odkrywając i definiując nowe granice.

Swans

15 marca 2013 Klub Kwadrat (Kraków)

16 marca 2013 Klub Stodoła (Warszawa)

Bilety:

Koncert w Klubie Kwadrat – 95 pln – przedsprzedaż oraz 105 pln w dniu koncertu;

Koncert w Klubie Stodoła – 100 pln – przedsprzedaż oraz 110 pln w dniu koncertu;


Polecane

Share This